سکوی حفاری نیمه شناور ایران- البرز آماده راه اندازی و شروع عملیات حفاری در دریای خزر است.

به گزارش خبرگزاری مهر ، سیف الله جشن ساز معادن وزیر نفت و مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران با بیان این مطلب افزود: درحال حاضر یکسری تست هایی بر روی تجهیزات و دستگاه ها، در حال انجام بوده و درصدد اخذ تاییده این آزمایشها از سوی شرکت های بین المللی هستیم .

وی از تست غلطش ( lnclination test) به عنوان یکی از تستهایی که با موفقیت به پایان رسیده، یاد کرد و گفت: هدف از انجام این تست ، اندازه گیری ایستایی و مقاومت دستگاه حفاری نیمه شناور در برابر توفانهای بزرگ و مهم است.

وی ادامه داد: بر این اساس سکوی حفاری نیمه شناور ایران البرز به وسط حوضچه سایت نکا منتقل و درعمق 12 متری این تست انجام شد.

مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران خاطرنشان کرد: مهم ترین دستاورد عملیات ساخت سکوی حفاری نیمه شناور ایران البرز، بهره گیری حداکثری از توانمندی های شرکتهای داخلی و انتقال دانش فنی و فناوری بوده است.

سکوی ایران البرز می تواند عملیات حفاری را به صورت نیمه شناور تا عمق 1030متر از سطح آب و تا شش هزار متری بستر دریا انجام دهد . این سکو حدود 14 هزار تن وزن دارد که 120 نفر روی آن فعالیت خواهند کرد.

سکوی حفاری نیمه شناور ایران - البرز، با تثبیت موقعیت از نوع لنگر اندازی ومناسب برای عملکرد در دریای با موج تا 21 متر در شمال کشور در شهرستان نکا طراحی و ساخته شده است.

این گزارش حاکی است، اجزای اصلی سکو شامل عرشه، دو پانتون برای تامین شناوری سکو و چهارستون جهت اتصال به پانتون های سکوی اصلی و تجهیزات فوق مدرن مانند : Draw worksو Top drive و Mud pump است؛ همچنین امکان تولید 4/11 مگاوات برق توسط دیزل ژنراتور آن وجود دارد.

یکی از دستاوردهای بزرگ در ساخت این سکو، بیشترین استفاده از توانمندی ساخت داخل است؛ همچنین همه مراحل ساخت، نصب و به آن اندازی سکو نیز به وسیله نیروهای متخصص ایرانی انجام شده است.

کد خبر 655923

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha