همایش مداحان 11 بهمن برگزار می‌شود/ تدوین مرامنامه ذاکران اهل بیت

همایش مداحان سراسر کشور 11 بهمن ماه در هتل هویزه تهران برگزار می شود و موضوع چیستی و دلایل تدوین مرامنامه ستایشگری و برنامه های آتی بنیاد دعبل خزاعی تشریح می شوند.

به گزارش خبرنگار مهر، به منظور تشریح برنامه ها و فعالیتهای پیش بینی شده برای این نشست علمی، نشست خبری روز سه شنبه 27 دی در این بنیاد برگزار شد .

دکتر محمدرضا سنگری عاشوراپژوه و دبیر علمی همایش و سیدمرتضی توکلی مدیر عامل بنیاد دعبل خزاعی با موضوع چیستی و دلایل تدوین مرامنامه ستایشگری و همچنین اعلام برنامه های نشست علمی مداحان سراسر کشور در این نشست حضور داشتند.

سنگری ضمن معرفی بنیاد دعبل خزاعی گفت: بنیاد دعبل در ابتدا چتر حمایتی خود را بر سر مداحان از کار افتاده و بیمار گسترد اما در ادامه به بیان تعریف جدیدی از اهداف و کارکردهای خود پرداخت.

وی با بیان اینکه ضروری است که تعالیم دینی و اسلامی را به مداحان آموزش دهیم افزود: بر این اساس هیئت علمی در بنیاد تشکیل شد که با مطالعه و تحقیق و برگزاری نشست های مختلف که نمایندگانی از مداحان و ذاکران هم در آن حضور داشتند مرامنامه ستایشگران و ذاکران اهل بیت(ع) تدوین شد.

سنگری اظهار داشت: این مرامنامه که در 14 بند تدوین شده عصاره راهکارها و راهبردهای اصول کار مداحی و ذاکری است که لازم است براساس مواد مندرج در این مرامنامه کتاب هایی تدوین شود تا به صورت عینی بندها را تشریح کنند. در بررسی ها به نظر می رسد که لازم است 38 جلد کتاب در شرح عینی بندها تدوین شود.

وی با بیان نقش و اهمیت مداحان ذاکران گفت: برای افزایش سطح علمی مداحان نیازمند برگزاری دوره های آموزشی هستیم و دوره آموزشی هم نیازمند متن است که از این کتاب ها می توان برای این امر استفاده کرد. مرامنامه نوعی میثاق‌نامه و عهدنامه است که نشان می دهد مداحان باید چگونه باشند و نباشند را ترسیم می کند.

دبیر علمی همایش مداحان سراسر کشور تصریح کرد: در همایش پیرغلامان که چندی پیش در همدان برگزار شد مرامنامه مطرح و بندهای آن مورد تأیید مداحان قرار گرفت. پس از مرام نامه که منابع آن قرآن و روایات و منویات مقام معظم رهبری است منشور ستایشگری تدوین شد که مجموعه رهنمودهای مقام معظم رهبری است و در همایش 11 بهمن ماه در مورد آن با مداحان و ذاکران صحبت خواهد شد.

وی در ادامه با بیان اینکه این اثر در 5 جلد تدوین شده است، افزود: مرتبت ستایشگری، رویش درون، مداحی به مثابه هنر، رابطه شعر و مداحی و بایدها و نبایدها در چگونگی اداره منابر و مجالس اهل بیت(ع) عناوین فصول این اثر هستند.

وی با بیان اینکه مداح باید در رشته های مختلفی مانند شعر، تاریخ، ادبیات، روانشناسی، مردم شناسی، موسیقی و ... اطلاعات زیادی داشته باشد، اظهار داشت: مرامنامه تا کنون برای 12000 مداح اطلاع رسانی شده و نقطه نظرات آنها هم بررسی خواهد شد.

در ادامه این نشست مرتضی توکلی مدیرعامل بنیاد دعبل به ارائه سخن پرداخت و با بیان اینکه منشور ستایشگران سال آینده اواخر بهمن ماه طی مراسمی رونمایی می شود گفت: بنیاد دعبل خزاعی 12000 عضو دارد و سازمان تبلیغات اسلامی هم شمار جامعه مداحان کشور را 48000 اعلام کرده که البته به بیان این سازمان این رقم پالایش شده نیست.

وی افزود: چشم انداز بنیاد این است که فعالیت مداحان داخل و خارج کشور را تحت نظارت داشته باشد و به آنها خدمات ارائه کند. تا کنون بیشتر خدمات رفاهی و اجتماعی بود اما بنا داریم وارد فضای فرهنگی و آموزشی مداحان شویم. امروزه ضرورت های فرهنگی ایجاب کرده وارد این فضا شویم و بنیاد با تشکیل هیئت علمی و تدوین مرامنامه ستایشگری و منشور ستایشگران در این راه قدم برداشته است.

توکلی در مورد زمان و مکان برگزاری همایش مداحان سراسر کشور گفت: این همایش 11 بهمن ماه در هتل هویزه تهران برگزار می شود و موضوع چیستی و دلایل تدوین مرام نامه ستایشگری و برنامه های آتی بنیاد تشریح می شود.

کد خبر 1512711

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 4 =