صادرات 37 درصد از محصولات دام و طیور قم/ کمک دولتی به آبیاری تحت فشار

قم - خبرگزاری مهر: معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان قم گفت: در سال گذشته 37 درصد از محصولات دام و طیور مازاد استان صادر شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، حسین علی بیگی اظهار داشت: طی سال گذشته 35 هزار و 200 تن گوشت مرغ در قم تولید شد که بر اساس سرانه 21 کیلوگرم برای هر نفر، 34 درصد در استان مصرف و مابقی صادر شده است.

وی با اشاره به اینکه در سال گذشته 35 هزار تن گوشت قرمز در استان قم تولید شده، اضافه کرد: در بحث گوشت قرمز بر اساس سرانه 12 کیلوگرم گوشت برای هر نفر، 62 درصد گوشت قرمز در استان مصرف و 38 درصد به استان های دیگر صادر شده است.

81 درصد از تخم مرغ های تولید شده در قم مازاد بر نیاز بوده است

وی همچنین از تولید 56 هزار تن تخم مرغ در سال گذشته در استان قم خبر داد و افزود: بر اساس سرانه مصرف 10 کیلوگرم تخم مرغ برای هر نفر، 81 درصد از تخم مرغ های تولید شده در استان قم مازاد بر نیاز بوده است.

وی با اشاره به میزان تولید شیر در استان نیز افزود: در سال گذشته بیش از 148 هزار تن شیر در قم تولید شده که بر اساس سرانه مصرف 115 کیلوگرم مصرف شیر برای هر نفر، 15 درصد شیر تولید شده در استان قم صادر شده است.

کاهش 30 درصدی مصرف سوخت

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان قم در بخش دیگری از سخنان خود به تسهیلات بهینه سازی مصرف سوخت در واحدهای دامداری و مرغداری اشاره کرد و گفت: با در اختیار گذاشتن تسهیلات با نرخ سود چهار درصد به دامداران و مرغداران، به طور میانگین در هر واحد 30 درصد مصرف سوخت کاهش داشته است.

وی اضافه کرد: این تسهیلات در زمینه سیستم گرمایشی، اتوماسیون تهویه،  اصلاح سیستم های دانخوری و آبخوری، ایزولاسیون سقف ها و دیوارها تخصیص یافته است.

علی بیگی تصریح کرد: این تسهیلات در واحدهای دامداری نیز به صورت استفاده از انرژی های نو مانند آبگرمکن های خورشیدی و اصلاح سیستم های خوراک دهی بوده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به میزان تولید عسل در استان گفت: سال گذشته در قم بیش از 500 تن عسل تولید شده است که از این میزان 200 تن آن صادر شده است.

اختصاص 56 میلیارد ریال کمک دولتی به آبیاری تحت فشار در قم

مدیر آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان قم گفت: در راستای بهینه سازی مصرف آب درسال جاری 56 میلیارد ریال کمک دولتی برای آبیاری تحت فشار در استان قم هزینه شده است.

اسدالله مرتضوی اظهار داشت: بخشی از پروژه های بهینه سازی مصرف آب در قم  اجرا وبخشی درحال انجام است که که با اجرای کل این پروژه ها 22 میلیون مترمکعب درهرسال درمصرف آب صرفه جویی می شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به بحث لوله گذاری اشاره کرد و بیان داشت: تا کنون 145 کیلومتر لوله گذاری در چهار هزار و 600 هکتار از اراضی استان قم انجام شده است که پیش بینی می شود این میزان لوله گذاری 11میلیون مترمکعب صرفه جویی در مصرف آب را به همراه داشته باشد.

مرتضوی عنوان کرد: درسال جاری همچنین 10میلیارد ریال برای احیا ومرمت 123 قنات به منظوربهبود وضعیت منابع آبی هزینه شده است.

وی ادامه داد: امسال نزدیک به  ‌56 میلیارد ریال اعتبار استانی و ملی برای کانال های آبیاری جذب کرده ایم که با اجرای پوشش بتونی کانال ها نقش مهمی در کاهش مصرف آب درمنابع آب های سطحی استان خواهیم داشت.

مدیرآب وخاک سازمان جهاد کشاورزی درباره چگونگی ارائه تسهیلات به کشاورزان گفت: دولت 85 درصد هزینه های اجرای پروژه های بهینه سازی مصرف آب  را پرداخت خواهد کرد و مابقی آن برعهده  کشاورز و بهره بردار خواهد بود.

کد خبر 1562579

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 15 =