گزارش تصویری - تشریحی/

خرم آباد زیر آوار نخاله های ساختمانی/ آئین نامه ای که روی زمین ماند

شناسهٔ خبر: 1606611 -
خرم آباد - خبرگزاری مهر: ماهها از ابلاغ آئین نامه ساماندهی نخاله های ساختمانی در استان می گذرد ولی همچنان خبری از ساماندهی نخاله های ساختمانی در مرکز لرستان نیست تا خرم آباد در زیر آوار نخاله ها مدفون شود.

به گزارش خبرنگار مهر، استان لرستان به واسطه قرار گرفتن در شرایط خاص جغرافیایی و اقلیمی به لحاظ محیط زیست انسانی در شرایط بسیار حساسی قرار گرفته است که بی توجهی به برخی موازین زیست محیطی هر روز عرصه را در این زمینه تنگ تر می کند.

یکی از مشکلات زیست محیطی استان لرستان و به ویژه شهرستان خرم آباد حجم بسیار زیاد زباله و نخاله های ساختمانی است که در سالهای اخیر به علت گسترده تر شدن شهرهای استان به چالشی مهم برای محیط زیست شهرهای این استان تبدیل شده است.

خرم آباد در محاصره نخاله ها!

در حال حاضر در عمده شهرهای استان با افزایش حجم ساخت و ساز، تعمیرات و آواربرداری از ساختمان های فرسوده روبرو هستیم به طوریکه شهرهای استان به دلیل عدم مدیریت اصولی در این زمینه در محاصره نخاله های ساختمانی قرار گرفته اند.

این در حالیست که متاسفانه ورودی و خروجی شهر خرم آباد به عنوان مرکز استان لرستان با نخاله های سرگردان این شهر تسخیر شده و در برخی از نقاط شهر نیز نخاله های ساختمانی بر آلودگی منظر این شهر افزوده است.

تبعات انباشته شدن نخاله های ساختمانی تنها به آلودگی منظر و فضای شهری محدود نمی شود بلکه استمرار روند کنونی سلامت مردم لرستان به ویژه خرم آباد را با شیوع بیماری سالک در معرض تهدید قرار داده است.

طرح ضربتی که عقیم ماند!

با این تفاسیر در آخرین جلسه کارگروه پسماند لرستان در هفته زمین پاک تصمیم گرفته شد تا در یک طرح ضربتی اقدام به پاکسازی شهرهای استان از نخاله های ساختمانی شود که متاسفانه این تصمیم نیز در نطفه خاموش شد تا مشکل همچنان به قوت خود باقی بماند.

مدیر کل محیط زیست استان لرستان در این رابطه به خبرنگار مهر گفت: تمام مبادی ورودی و خروجی خرم آباد در محاصره نخاله های ساختمانی قرار گرفته است.

محمد حسین بازگیر با اشاره به ابلاغ آئین نامه اجرایی ساماندهی نخاله های ساختمانی در آذرماه سال 90، تصریح کرد: خواهش ما از متولیان امر به ویژه شهرداریها این است که نسبت به اجرای این آئین نامه اهتمام داشته باشند.

ماشین هایی که اقدام به تخلیه نخاله ها در اماکن غیرمجاز کنند توقیف می شوند

وی با تاکید بر اینکه تمام موارد و روشهای ساماندهی نخاله ها در آئین نامه آمده است، افزود: مسئولان برنامه ریزی کنند تا نخاله های انباشته شده در ورودی شهرهای استان هرچه سریعتر ساماندهی شود.

مدیرکل محیط زیست استان لرستان همچنین با اشاره به اولتیماتوم داده شده به شهرداریها در هفته زمین پاک، یادآور شد: متاسفانه برخی از شهرداریها از جمله شهرداری خرم آباد در روز تعیین شده اقدامی برای ساماندهی نخاله ها انجام ندادند.

بازگیر یادآور شد: با توجه به کوتاهی برخی دستگاهها در این رابطه از این پس در مبادی ورودی و خروجی شهر نیروی دیده بان خواهیم گذاشت و هر ماشینی که بخواهد در اماکن غیرمجاز نسبت به تخلیه نخاله های ساختمانی اقدام کند با هماهنگی نیروی انتظامی و دستگاه قضایی توقیف خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه بحث ساماندهی نخاله های ساختمانی هزینه چندانی برای شهرداریها ندارد، عنوان کرد: موضوع نخاله های ساختمانی موضوعی است که به صورت جدی مورد حساسیت و پیگیری مردم و رسانه ها قرار دارد.

هشدار به شهرداران کم کار در زمینه ساماندهی نخاله ها

مدیرکل دفتر امور شهری استانداری لرستان نیز با انتقاد از کم کاری برخی از شهرداران در این زمینه یادآور شد: موضوع ساماندهی نخاله های ساختمانی به بحث همه جلسات کارگروه پسماند استان، کارگروه بهداشت و دیگر کارگروههای مرتبط تبدیل شده است.

مسعود مختاری با تاکید بر اینکه شهرداران باید در هر جلسه عملکرد خود را در این رابطه ارائه دهند، عنوان کرد: اجرای آئین نامه ساماندهی نخاله های ساختمانی باید در دستور کار همه شهرداریهای استان قرار گیرد.

وی یادآور شد: در این راستا اجرای این آئین نامه به عنوان یکی از آیتم های ارزیابی عملکرد شهرداران در پایان سال مورد توجه قرار می گیرد.

مدیر کل دفتر امور شهری استانداری لرستان ضمن هشدار به شهرداران کم کار در این زمینه گفت: در پایان سال هیچ گلایه ای از شهردارانی که امتیاز آنها به دلیل کوتاهی در این بخش پایین آمده است پذیرفته نیست.

افزایش اپیدمی سالک به دلیل تجمع نخاله های ساختمانی

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان لرستان نیز با انتقاد از روند کنونی به خبرنگار مهر گفت: موضوع نخاله های ساختمانی یکی از مشکلاتی است که در شورای سلامت استان برای رفع آن چندین مصوبه تصویب شده است.

امید علی پاپی به اپیدمی بیماری سالک در استان اشاره کرد و گفت: یکی از عوامل افزایش این بیماری در استان تجمع نخاله های ساختمانی است.

 وی با تاکید بر اینکه ساماندهی وضعیت نخاله ها در استان نیازمند استمرار در اجرای برنامه ها است، یادآور شد: در این راستا حمایت و مشارکت فرمانداریها و نیروی انتظامی نیز باید جلب شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان لرستان با تاکید بر ضرورت تدوین و اجرای یک برنامه جامع برای ساماندهی وضعیت نخاله های ساختمانی، عنوان کرد: باید با متخلفان در این زمینه برخورد جدی و قانونی صورت گیرد.

هر چند که طرح ضربتی و اولتیماتوم محیط زیست نیز نتوانست برخی از شهرداران را مجاب کند که برای ساماندهی نخاله های ساختمانی دست به کار شوند ولی امید می رود پیگیری معاونت عمرانی استانداری لرستان و دفتر امور شهری استانداری منجر به حرکت مثبتی در این راستا شود.

به هر روی به نظر می رسد در استان لرستان با توجه به رشد روزافزون تمایل مردم به تخریب و نوسازی شاهد تولید بالای نخاله های ساختمانی خواهیم بود که اگر شهرداری ها همتی برای ساماندهی و بازیافت نخاله های ساختمانی نداشته نباشند، در آینده ای نه چندان دور نخاله های ساختمانی برای استان لرستان بحران ساز خواهند شد.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
9 + 0 =