«سفر به گرای 270 درجه» به چاپ هفدهم رسید

رمان «سفر به گرای 270 درجه» به عنوان پرافتخارترین رمان ادبیات دفاع مقدس توسط انتشارات سوره مهر به چاپ هفدهم رسید.

به گزارش خبرگزاری مهر، رمان «سفر به گرای ۲۷۰ درجه» عنوان اثری است از احمد دهقان با موضوع جنگ هشت‌ ساله ایران و عراق. این رمان پس از انتشار خود توانست جایزه 20 سال داستان‌نویسی، جایزه چهارمین دوره انتخاب کتاب سال دفاع مقدس و جایزه بیست سال ادبیات پایداری را به دست آورد.

این اثر را باید یکی از زنده‌ترین و ملموس‌ترین و در عین حال منصفانه‌ترین آثار داستانی در توصیف صحنه‌های نبرد هشت ساله علیه دشمن بعثی به شمار آورد. رمانی که شخصیت‌پردازی ملموس آن در کنار بیان شفاف و قابل لمس صحنه‌های نبرد، آن را نه برای مخاطب ایرانی که برای تمام مردمانی است که دوست دارند روایتی انسانی و واقعی از جنگ بخوانند، به اثری قابل اعتنا و در خور توجه مبدل کرده است.

دهقان با ادبیاتی تصویری و در عین ‌حال ساده، مخاطب خود را صفحه به صفحه، به دل صحنه‌های نبرد می‌برد و در حد و اندازه‌های یک فیلم مستند او را به هیجان می‌آورد.

این کتاب به دلیل سبک خاص نوشته و روایت عمیق و ویژه جنگ اقبال زیادی به خود جلب داشت و مورد توجه جدی قرار گرفته است.

شخصیت اول داستان، نوجوانی است که امتحانات مدرسه را رها می‌کند تا برای روزهای عملیات، خودش را به جبهه برساند و خواننده را به همراه خود به جبهه‌ها و زیر خمپاره و ترکش و بمباران می‌برد.

خواننده داستان از یک سو با تصاویری هولناک از پیکر‌های مجروحان و شهدا مواجه می‌شود و از سوی دیگر با شخصیت رزمندگان و طرز رفتار آنها در این موقعیت آشنا می‌شود.

رزمندگان در این کتاب انسان‌هایی زمینی معرفی می‌شوند؛ با تمام ضعف‌ها و قوت‌های یک انسان عادی، انسان‌هایی عادی که در وقت نیاز کاری غیر عادی انجام دادند و با فداکاری کشور را حفظ کردند، اما افرادی را هم می‌بینیم که حتی در این موقعیت به چیزی جز راحتی خودشان فکر نمی‌کنند.

این کتاب توسط پال اسپراکمن، نایب رئیس مرکز مطالعات دانشگاهی خاورمیانه در دانشگاه راتگرز امریکا به انگلیسی ترجمه شده و نخستین رمان ایرانی با موضوع جنگ است که در آمریکا منتشر شده است.

کتاب «سفر به گرای ۲۷۰درجه» تولید دفتر ادبیات و هنر مقاومت حوزه هنری است که در قطع رقعی توسط سوره مهر به چاپ هفدهم رسیده است.

کد خبر 2078362

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha