وضع زمین، آسمان و انسان در روز قیامت/ اوصاف روز رستاخیز در قرآن

قرآن مجید قيامت را روز فرار مي داند، یعنی روزي كه انسان از پدر، مادر، برادر، خواهر، همسر، فرزندان و اقوام خود مي گريزد و هر كس به كارخود مشغول است و در واقع روز محشر، روز قطع پيوندها و خویشاوندی است.

به گزارش خبرگزاری مهر، از آیات قرآن مجید به خوبي بر مي آيد كه برپايي معاد يا جهان آخرت تنها در زنده شدن دوباره انسانها خلاصه نمي شود، بلكه همراه آن مجموعه اي از حوادث روي مي دهد که در اینجا به برخی از آنها اشاره می کنیم.

وضع زمين و درياها و كوه ها

بر اساس آیات سوره های مبارکه تکویر، زلزال، دخان و واقعه، در روز قيامت، لرزشي سخت زمين را فرا مي گيرد. آنچه بر زمين پديدار گشته، فرو مي پاشد. سطح زمين آشكار و نمايان مي گردد. زمين شكافته مي شود و مردگان از آن بيرون مي آيند تا در قيامت محشور گردند. درياها از هم شكافته، جوشان و برافروخته مي شوند. كوه ها از جا كنده مي شوند و به صورت غير متعادل به حركت در مي آيند و به سان تلي از خاك در مي آيند و مانند پشم زده مي شوند و نرم و انعطاف پذير مي گردند، و سرانجام مانند ذرات غبار پراكنده مي شوند. از سلسله كوه هاي سر به آسمان كشيده، جز سرابي باقي نمي ماند.

وضع آسمان و ستارگان

سوره های تکویر، انفطار، طور و الرحمن درباره وضع آسمان و ستارگان اشاره دارند که وضع آسمان دگرگون مي شود و ستارگان از جاي كنده مي شوند، آسمان دچار نوعي تموج و حركت پاره پاره و شكافته مي شود و مانند گل سرخ و روغن و فلز مذاب روان نمايان مي گردد و سرانجام به شكل دود درآمده، در هم پيچيده مي شود. نور، خورشيد و ماه به خاموشي مي گرايد. نظم آنها به هم مي خورد و به سوي زمين پرتاب مي گردند.

نفخ صور

در آيات و روايات يكي از نشانه هاي قيامت"نفخ صور" است و آن دو نفخ دميدن است كه يكي نفخ مرگ است و پيش از قيامت عمومي رخ مي دهد، يعني پيش از برپايي قيامت صداي مهيبي به گوش همه موجودات خواهد رسيد كه موجب مرگ همه آنها مي شود و به واسطه آن نظام عالم به هم مي خورد. ديگري نفخ حيات است كه قيامت برپا مي شود و صحنه جهان با نور خدا روشن مي گردد و همه انسانها و حتي حيوانات در يك لحظه زنده مي شوند. قرآن مجید در سوره زمر آيه 68 درباره نفع صور مي فرمايد؛ و در صور ديده مي شود، پس همه كساني كه در آسمان ها و زمين هستند مي ميرند مگر آنان كه خدا بخواهد. سپس بار ديگر در صور دميده مي شود، ناگهان همگي به پا مي خيزند و در انتظار حساب و جزا مي مانند.

اوصاف رستاخيز

قرآن، نام ها و اوصاف مختلفي براي قيامت بر شمرده است كه هر يك به حقيقتي اشاره دارند. برخي از آنها عبارتند از:

- واقع شدني و ترديد ناپذير است
قرآن در آیه 2 سوره واقعه و آیه 7 سوره حج قيامت را امري مي داند كه در وقوعش هيچ شك و ترديدي نيست.

- نزديك بودن
قرآن در آیه 7 سوره معارج قيامت را نزديك مي شمارد. و در برخي از تعابير از آن با كلمه "فردا" ياد مي كند از جمله آیه 18 سوره مبارکه حشر.

- حق بودن قیامت
قرآن در آیه 39 سوره نباء قيامت را روز حق مي داند، روزي است كه در آن حق مطلق، ظهور مي كند و جايي براي باطل نيست و هر كسي به حق خود مي رسد.

- خبر بزرگ
قرآن در آیه 67 سوره ص، آیه 15 سوره یونس و آیه 3 سوره هود از قيامت با عنوان "خبر بزرگ" ياد مي كند و نيز با تعبير"روز عظيم"، زيرا رويدادهاي عظيمي در آن رخ مي دهند و همچنين با تعبير "روزكبير".

- روز فرياد
صحنه محشر را "روز فرياد" و يوم التناد" گويند. اين نام، بدان جهت است كه دوزخيان بهشتيان را صدا مي زنند. ( اعراف آيه 50)

- روز فرار
قرآن مجید، قيامت را "روز فرار" مي داند، روزي كه انسان از برادر و مادر، پدر و همسر و فرزندانش مي گريزد و هر كس به كارخود مشغول است و به تعبيري، روز قطع پيوندها است كه رابطه خويشاوندي گسسته مي شود. (آیات 7-34 سوره عبس و 101 سوره مومنون)

- پير كننده
قيامت روزي است كودكان و نوجوانان در آن پير مي شوند. دليل آن شايد طولاني بودن و يا سخت بودن حوادث آن روز است. (آیه 17 مزمل)

- آشكار شدن رازها
در قيامت،همه رازها و اعمال انسان آشكار مي گردند و مومنان و بدكاران با چهره خود بازشناخته مي شوند و نامه اعمال انسان گشوده مي گردد، نامه اي كه همه اعمال در آن ثبت است و هر كس هر عمل خوب و بدي را كه انجام داده مي بيند. ( سوره طارق آيه 9 و سوره تكوير آيه 10)

کد خبر 2088431

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 1 + 2 =

  نظرات

  • حسینی ۱۴:۲۶ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۱
   4 2
   ممنون به خاطراین سایت.
  • حسین ۲۲:۴۰ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۰
   1 1
   سایت خوبی دارید
  • K.m ۲۰:۵۳ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۴
   1 1
   سایت خیلی عالی دارید...ممنون از زحماتتون
  • علی ۰۱:۲۰ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۴
   4 2
   فقط میگم عالی بود چون مختصر ومفیده
  • http://www.mehrnews.com/resources/theme/mehrnews/i ۰۰:۰۴ - ۱۳۹۴/۰۹/۱۱
   1 1
   خیلی ممنون
  • مهدیس ۲۱:۳۰ - ۱۳۹۴/۰۹/۱۵
   4 1
   عالی.به درد من خیلی خورد با تشکر از سازنده ی این سایت
  • مهدیس ۱۹:۵۰ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۰
   1 1
   خوب بود. اما من خیلی ترسیدم. ای کاش هیچ وقت نمی خوندم
  • علی ۱۸:۲۲ - ۱۳۹۴/۱۱/۲۴
   1 1
   عالی بود.ممنزنم بخاطر زحماتتون
  • محمدحسین ۰۹:۰۲ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۴
   4 3
   سایت بسیار عالی هست ولی یکی نیست بهم بگه چطور جلو نفسم رو بگیرم و به بقیه هم یاد بدم روز قیامت به خاطر گناه هایی که تا الان کردم عذاب من از همه بیشتره به نظر شما خداوند آدم ناسپاسی مثل منو میبخشه؟
  • حمید عباسی ۰۴:۳۹ - ۱۳۹۵/۰۱/۰۷
   5 1
   خوبه.خدا دوستدارم دوستدارم.خدایا به بزرکواریت همه ماروزقیامت ببخشوراهیه بهشت کن. خدایا کمکمون کن خدا
  • س.ع ۰۳:۰۱ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۷
   7 3
   خیلی ممنون،عالی بود من همیشه قرآن میخوانم ولی کامل متوجه معنیش نمی شم،شما توسایت خیلی خوب توضیح دادین.
  • اباسین صافی ۱۸:۱۰ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۲
   10 3
   واقعأ ممنمون از همه تان که این سایت را ساخته اید