وعده بزرگ گازی زنگنه به روحانی/ افزایش 4 میلیارد دلاری درآمد ارزی تا پایان سال

رئیس جمهور از وعده وزیر نفت برای افزایش 30 میلیون مترمکعبی افزایش ظرفیت تولید گاز طبیعی ایران با تکمیل فازهای جدید پارس جنوبی در سالجاری خبر داده که در صورت تحقق، بیش از چهار میلیارد دلار درآمد جدید گازی برای کشور ایجاد می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، حسن روحانی رئیس جمهوری در اولین گزارش زنده تلویزیونی خود به مردم، از وعده وزیر نفت به‌منظور افزایش 30 میلیون مترمکعبی افزایش ظرفیت تولید گاز طبیعی ایران با تکمیل فازهای جدید پارس جنوبی در سالجاری خبر داده و گفته است: دولت تلاش خواهد کرد به ویژه در زمینه پارس جنوبی اقدامات سریعی انجام دهد.

رئیس کابینه دولت یازدهم با اعلام اینکه از این رو فاز ١٢، ١٥، ١٦، ١٧ و ١٨ پارس جنوبی در اولویت توسعه بوده تا در ماه‌های آینده بتوانیم کمک کنیم تا سریعا اینها به نتیجه برسد، تصریح کرده است: وزیر نفت وعده داده است تا پایان سال روزانه ٣٠ میلیون متر مکعب بر تولید گاز از پارس جنوبی و دیگر نقاط اضافه شود، که قدم بسیار مهمی است.

بررسی وضعیت مهمترین طرح‌های افزایش ظرفیت تولید گاز طبیعی ایران نشان می دهد که پارس جنوبی تنها فاز 12 این میدان مشترک از توانایی فنی و عملیاتی افزایش استخراج و تولید گاز برخوردار است.

بر اساس آخرین گزارش رسمی منتشر شده توسط پیمانکار طرح توسعه فاز 12 پارس جنوبی، هم اکنون پیشرفت اجرایی ساخت پالایشگاه ساحلی به 92 درصد، حفاری چاه های دریایی به حدود 85 درصد و ساخت تاسیسات فراساحلی به 95 درصد رسیده است.

از این رو پیش بینی می شود با تکمیل چند حلقه چاه جدید تا پیش از زمستان سالجاری روزانه 10 تا 12 میلیون مترمکعب گاز طبیعی از چاه های اولین سکوی دریایی فاز 12 پارس جنوبی برداشت و به خط لوله ششم سراسری تزریق شود.

از سوی دیگر، کارشناسان نفتی می گویند: تا پایان سالجاری امکان راه اندازی یک فاز استاندارد شامل چاه، خط لوله، سکوهای دریایی و واحدهای شیرین سازی پالایشگاهی از طرح توسعه فازهای 15 تا 18 پارس جنوبی وجود ندارد.

براساس گفته کارشناسان، با توجه به شرایط موجود توسعه پنج فاز 12، 15 تا 18 پارس جنوبی در خوشبینانه ترین حالت امکان افزایش حدود 10 تا 12 میلیون مترمکعبی در پارس جنوبی تا پایان سالجاری فراهم می شود.

در همین حال، گفته می شود امکان راه اندازی سایر طرح های جدید افزایش تولید گاز ایران در پروژه‌هایی همچون طرح توسعه میدان گازی کیش، لاوان، سفید زاخور، سفید باغون، هالگان، دی و حتی شوریجه خراسان در سالجاری وجود ندارد به طوری‌که هنوز عملیات اجرایی برخی از این پروژه‌ها آغاز نشده و در برخی دیگر از طرح‌ها همچون توسعه میدان گازی شوریجه هنوز حفاری چاه‌ها به طور کامل به پایان نرسیده است.

در مجموع چنانچه وعده بزرگ گازی وزیر نفت به رئیس جمهوری در سالجاری محقق شود، پیش بینی می‌شود در صورت افزایش حدود 30 میلیون مترمکعبی افزایش تولید گاز معادل چهار میلیارد دلار به درآمدهای گازی کشور افزوده شود.

کد خبر 2133550

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha