رایزنی ظریف با وزیران خارجه آرژانتین ، امارات ، سوریه، ارمنستان، نروژ، یمن و رومانی

محمدجواد ظريف وزير امور خارجه كه بمنظور شركت در شصت و هشتمين اجلاس مجمع عمومي سازمان ملل متحد در نيويورك بسر مي‌برد، روز شنبه با وزراي امور خارجه روماني، سوريه، تركمنستان، امارات و ارمنستان،يمن ،قرقيزستان ، سريلانكا و نروژ ديدار و گفتگو كرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، در ديدار وزراي امور خارجه جمهوري اسلامي ايران و روماني كه روابط دوجانبه، تحولات منطقه و موضوعات مهم بين المللي مورد تبادل نظر قرار گرفت، دكتر ظريف آمادگي جمهوري اسلامي ايران را براي توسعه روابط دوجانبه و كار با روماني اعلام داشت.

وزير امور خارجه روماني نيز ضمن تبريك بمناسبت انتصاب دكتر ظريف بعنوان وزير امور خارجه جمهوري اسلامي ايران، ادامه رايزنيهاي سياسي دو كشور، ارائه بورسهاي دانشجويي و همكاريها و مبادلات فرهنگي را خاطر نشان ساخت.

وي از سخنراني روحاني در مجمع عمومي سازمان ملل تمجید كرد.

در اين ديدار که پيرامون مسئله هسته‌اي، بحران سوريه و خاورميانه رايزني شد و طرفين ديدگاهها و مواضع خود را تشريح كردند، دكتر ظريف با اشاره به مذاكرات خوب انجام شده ميان ايران و 1+5 ابراز اميدواري كرد مذاكرات بخوبي پيش برود و در خصوص سوريه وي موضوع جلوگيري از جنگ، خلع سلاح شيميايي همه طرفها در سوريه و ضرورت تلاش براي به نتیجه رساندن راه حل سياسي براي كمك به خاتمه بحران سوريه را يادآور شد.

وزير امور خارجه روماني نيز از آغاز مذاكرات ايران و 1+5 استقبال كرد و آن را مهم دانست.

در اين ديدار طرفين بر ادامه رايزنيهاي سياسي منظم در سطوح مختلف مسئولين وزارتخانه‌هاي امور خارجه دو كشور توافق كردند.

ظريف و وليد معلم وزراي امور خارجه جمهوري اسلامي ايران و سوريه نيز در ديداري جداگانه آخرين تحولات جاري در سوريه و تلاشها در جهت خاتمه اين بحران را مورد بررسي و تبادل نظر قرار دادند.

وليد معلم در اين ديدار آخرين وضعيت بحران سوريه و تلاشهاي جاري در محافل بين‌المللي براي خاتمه اين بحران را تشريح كرد و طرفين پيرامون راههاي كمك به خاتمه بحران از طريق گفتگوهاي سياسي رايزني كردند.

در اين ديدار همچنين مناسبات و همكاريهاي نزديك و گسترده تهران – دمشق در كليه عرصه‌ها مرور و بر تقويت همكاريهاي فيمابين تاكيد شد.

وزراي امور خارجه جمهوري اسلامي ايران و تركمنستان نيز در يك ديدار جداگانه روابط دوجانبه و همكاريهاي چندجانبه بويژه همكاري در حوزه ترانزيت و حمل و نقل را مورد بررسي و تبادل نظر قرار دادند.

طرفين همچنين پيرامون تحولات منطقه از جمله مسئله افغانستان رايزني كردند.

ظريف در اين ديدار با اشاره به اهميت روابط تهران – عشق آباد، بر آمادگي جمهوري اسلامي ايران براي گسترش همكاريها بويژه در حوزه حمل و نقل و ترانزيت با توجه به ظرفيتهاي فراوان دو كشور تاكيد كرد.

وزير امور خارجه كشورمان همچنين، اشاره به سفر اخير رئيس مجلس شورای اسلامي به تركمنستان و مذاكرات اخير وزير نفت كشورمان و وزير انرژي تركمنستان زمينه‌هاي ديگر همكاري را يادآور شد.

وي همچنين بر اهميت كميسيون مشترك اقتصادي دو كشور در تنظيم همكاريهاي فيمابين تاكيد كرد.

وزير امور خارجه تركمنستان نيز در اين ديدار تصريح كرد: پس از استقلال تركمنستان، ايران از طريق شركتهاي مختلف ایرانی، اولين كشوري بود كه در طرحهاي زيربنایی تركمنستان از جمله خط لوله گاز و نفت و احداث جاده و بزرگراه مشاركت نمود.

وي افزود: لازم است در جهت تسريع در اجراي توافقات دو كشور از جمله در زمينه‌هاي انرژي، حمل و نقل، جاده و راه آهن و منابع آب فعالانه تر عمل نمائيم و بر طراحي پروژه هاي جديد تمركز كنيم.

وزير امور خارجه تركمنستان تاكيد ‌كرد:  امنيت تركمنستان امنيت ايران و امنيت ايران امنيت تركمنستان است.

در اين ديدار در خصوص برگزاري اجلاس كميسيون مشترك اقتصادي دو كشور تا پايان سال جاري ميلادي و نيز ادامه رايزنيهاي كنسولي در جهت ايجاد تسهيلات لازم و رفع موانع توافق شد.

ظريف و شيخ عبدا... بن زايد آل نهيان وزراي امور خارجه ايران و امارات نيز در ديداري جداگانه روابط دوجانبه و همكاريهاي منطقه‌اي را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند.

ظريف در اين ديدار به سياستهاي اصولي جمهوري اسلامي ايران مبني بر اهميت به روابط با همسايگان، تقويت همكاري بر اساس احترام متقابل و منافع مشترك و حسن همجواري، روابط تاريخي ايران و امارات بر اساس علقه‌هاي فرهنگي، ديني و همسايگي را خاطر نشان ساخت.

وي ضرورت همواره كردن بستر لازم براي تقويت همكاريهاي فيمابين از جمله همكاريهاي اقتصادي را يادآور شد و آنرا در جهت منافع دو كشور ارزيابي كرد.

وزير امور خارجه امارات نيز در اين ديدار ضمن تبريك مجدد بمناسبت انتصاب ظريف به سمت وزير امور خارجه، به اهميت روابط دو كشور اشاره كرد و افزود: براي ما ايران با ثبات، پيشرفته و شكوفا بسيار مهم است.

وي گفت: بايد با ايجاد زمينه‌هاي لازم بتوانيم سطح و روابط تجاري دو كشور را افزايش دهيم.

در اين ديدار كه مسائل مربوط به ايرانيان مقيم امارات مطرح شد، طرفين توافق كردند كه مسائل مربوطه در كميته كنسولي مورد بررسي و حل و فصل قرار گيرد.

در اين ديدار وزراي امور خارجه دو كشور متقابلا از یکدیگر براي سفر به كشورهاي متبوع خود دعوت كردند.

ظريف همچنين در ديدار جداگانه با وزير امور خارجه ارمنستان، مناسبات تهران – ايروان را بلحاظ رابطه تاريخي ايران و ارامنه مهم خواند.

وي گفت: ما مصمم به حفظ، توسعه و تقويت مناسبات دوجانبه و چندجانبه با ارمنستان هستيم.

ظريف همچنين به همكاريهاي سياسي، اقتصادي، فرهنگي، پارلماني، توريزم و پروژه‌هاي مشترك دو كشور اشاره كرد.

وزير امور خارجه ارمنستان نيز در این ديدار با تاكيد بر اينكه روابط دوجانبه در سطح بسيار بالايي قرار داشته و مبادله هياتها در بالاترين سطوح ادامه دارد، به اهميت پروژه‌هاي مشترك اقتصادي دو كشور از جمله در زمينه هاي برق، راه آهن و امور عمراني كه اهميت دوجانبه و منطقه اي دارد، اشاره كرد. وي از همكاريهاي فرهنگي و پارلماني دو كشور ابراز خرسندي كرد.

در اين ديدار كه مسئله هسته‌اي و بحران سوريه نيز مورد بررسي قرار گرفت، وزير امور خارجه ارمنستان با تاكيد بر ضرورت حل مسئله هسته‌اي، از آغاز مذاكرات ايران و 1+5 استقبال كرد.

در اين ملاقات طرفين بر ادامه تماسها و رايزنيها تاكيد كردند.

ظريف و هكتور ماركوس تيمرمن وزراي امور خارجه جمهوري اسلامي ايران و آرژانتين نيز طي ديداري پيرامون نحوه اجراي يادداشت تفاهم منعقده ميان دو كشور گفتگو و تبادل نظر كرده و توافق نمودند ادامه مذاكرات دو كشور در نيمه اول نوامبر در ژنو ادامه پيدا كند.

همچنین در ديدار ظريف و وزير امور خارجه يمن پيرامون آخرين وضعيت ديپلمات ربوده شده ايراني در يمن مذاكره شد و وزير امور خارجه كشورمان با اشاره به مسئوليت دولت يمن خواستار تسريع در اتخاذ تدابير و اقدامات لازم براي يافتن ، آزادي و بازگشت سالم وي گرديد .

 وزير امور خارجه يمن نيز با تشريح تلاشهاي دولت يمن در اين ارتباط قول داد كه در جهت آزادي سريعتر ديپلمات ايراني حداكثر تلاش خود را بعمل آورند .

 مخاطرات افراط گرايي و اختلافات فرقه اي در منطقه و تسري آن به فراتر از مرزهاي كشورها و ضرورت همكاري جمعي براي مهار آن از محورهاي مذاكرات اين دو مقام بود.

همچنين ضرورت بهبود و ارتقاء روابط ايران و يمن بعنوان دو كشور با سابقه تمدني قديمي كه همواره دو ملت آن از روابط تاريخي خوبي برخوردار بوده اند ، احياء كميسيون مشترك اقتصادي ، تبادل هيات هاي متقابل و حفظ تماسها ي في مابين از ديگر مسائل مطروحه در اين ديدار بود .

ظريف در ديدار جداگانه با وزير ا مور خارجه قرقيزستان ضمن ابراز اميدواري نسبت به توسعه روابط ، همكاري در حوزه حمل و نقل و ترانزيت را موجب ارتقاء‌همكاري هاي اقتصادي ، همگرايي و شكوفايي كشورهاي منطقه خواند و برقراري خط هوايي مستقيم ميان دو كشور را براي ارتقاء‌ ارتباطات مردمي و تسهيل امور تجاري سازنده توصيف كرد .

ظريف با اشاره به توانمندي هاي ايران در حوزه هاي صنعتي ، عمراني و خدمات فني و مهندسي ، آمادگي كشورمان را براي مشاركت در طرحهاي توسعه اي قرقيزستان اعلام داشت .

وزير امور خارجه قرقيزستان نيز سفر اخير دكتر روحاني به بيشكك براي شركت در اجلاس شانگهاي را مهم خواند و با اشاره به فضاي جديد بين المللي در خصوص ايران گفت : هرگونه شرايط خوب براي ايران براي ما نيز خوب است .

وي با اشاره به تبادل هيات هاي مختلف دو كشور در سالهاي اخير از پيشرفت مناسبات در عرصه هاي سياسي ، تجاري و اقتصادي ابراز رضايت كرد ، ليكن افزود : با توجه به ظرفيتهاي فراوان ، سطح روابط تجاري در سطحي كه ما را راضي كند نيست .

وزير خارجه قرقيزستان خواستار برقراري خط هوايي مستقيم ميان ايران و قرقيزستان شد و اراده رئيس جمهور اين كشور براي گسترش همه جانبه مناسبات تهران – بيشكك را خاطر نشان ساخت .

 وي همچنين خواستار مشاركت بيشتر شركتهاي ايراني در طرحهاي عمراني و سرمايه گذاري هاي مشترك دو كشور شد .

ظريف در ديدار وزير امور خارجه سريلانكا آمادگي كشورمان را براي همكاري نزديك بين تهران و كلمبو اعلام كرد .

وزير امور خارجه سريلانكا نيز با تاكيد بر روابط نزديك ايران و سريلانكا برگزاري دهمين نشست كميسيون مشترك اقتصادي دو كشور و بررسي راههاي توسعه همكاريهاي تجاري في مابين در حوزه انرژي را خاطر نشان ساخت .

در اين ديدار وزير امور خارجه سريلانكا آخرين تحولات سياسي كشورش را تشريح كرد و طرفين مخالفت خود را با اقدامات يك جانبه قدرتهاي غربي عليه كشورها با اقراض سياسي اعلام كردند.

در ديدار وزاري امورخارجه ايران و نروژ روابط دوجانبه و رايزني هاي في مابين تهران – اسلو و تحولات منطقه اي و بين المللي مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت .

ظريف ضمن اعلام آمادگي براي همكاري با نروژ در ابعاد دو جانبه و چند جانبه ، از استمرار گفتگوهاي سياسي منظم ميان دو كشور استقبال كرد .

وزير امور خارجه نروژ نيز با استقبال از فضاي جديد به وجود آمده ، نسبت به گفتگوهاي سياسي ، منظم ميان مسئولين وزارت خانه هاي خارجه دوكشور ابراز رضايت نمود و رايزني پيرامون موضوعاتي مانند افغانستان ، مبارزه با قاچاق مواد مخدر و مسئله آوارگان را سازنده خواند

 در ارتباط با بحران سوريه ، دكتر ظريف به جلوگيري از جنگ بعنوان يك تراژدي ، خلع سلاح شيميايي در سوريه و منطقه و ضرورت جلوگيري از دستيابي گروههاي افراطي به سلاح شيميايي و فضاي ايجاد شده براي گفتگوهاي سياسي جهت حل بحران سوريه اشاره كرد .

وي در خصوص مسئله هسته اي ، مذاكرات اخير ايران و 1+5 را آغاز خوبي توصيف و ابراز اميدواري كرد كه ادامه مذاكرات با موفقيت توام باشد.

ظريف همچنين با اشاره به اينكه تحريمها صرفا مردم را هدف قرار داده است ، حضور 73 درصدي مردم ايران در پاي صندوقهاي راي را داراي پيامي مهم براي جهان دانست .

 وزير امور خارجه نروژ نيز ايران را يك كشور و شريك طبيعي داراي نفوذ در منطقه توصيف كرد و افزود : همواره گفته ايم كه ايران بايد در روندهاي حل و فصل بحرانهايي مانند افغانستان و سوريه حضور داشته باشد.

 وي گفت: همواره تاكيد كرده ا يم كه در ايران پويايي سياسي ، روندهاي دمكراتيك و حكومت مقتدر وجود داشته است.

در اين ديدار پيرامون افغانستان بويژه در ارتباط با تحولات مهم سال 2014 اين كشور رايزني و تبادل نظر بعمل آمد.

کد خبر 2144919

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha