انتشار گزیده‌ای خواندنی و شنیدنی از اشعار جامی

«گلزار معرفت» گزیده‌ای از بهارستان جامی به همراه لوح شنیداری با گزینش و توضیح اسماعیل حاکمی منتشر شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، مجموعه «گنج حکمت» گزیده‌ای است از آثار منثور پارسی که اگرچه ناشناخته نیستند اما به اندازه‌ای که باید و شاید خوانده نشده‌اند. از این‌رو بنای فراهم‌آورندگان این مجموعه برآن بوده که از هر جهت، متنی گیرا و تاثیرگذار به دست بدهند تا لااقل این اندازه از میراث گرانبهای ادب پارسی خوانده و فهمیده شود.

انتخاب‌ها، کار استادانی است که غالبا آن را تصحیح کرده و با احاطه‌ای که به محتوای اثر داشته‌اند، ضمن انتخاب بهترین فرازها کوشیده‌اند تا با گذاشتن حرکت‌ روی کلمات و علامت‌گذاری صحیح و آوردن معانی واژه‌ها و عبارات، خواننده را در خواندن متون قدیم یاری دهند.

یکی از متون کلاسیک ایرانی، «بهارستان» است. دکتر اسماعیل حاکمی در مجموعه «گنج حکمت» به گزینش و توضیح این اثر منثور جامی پرداخته و آورده است: «از مهم‌ترین آثار ادبی جامی، کتاب «بهارستان» است که وی (جامی) قسمتی از آن را به پیروی از گلستان سعدی نوشته ولی مسلم است که قصد او در این کار، ساده‌تر کردن شیوه انشای سعدی بوده و به همین سبب، انشای بهارستان حتی در آن قسمت که رنگ ادبی آن بیشتر است، بیش از آنچه انتظار می‌رود متمایل به سادگی است و شاید یکی از علل، اختصاص کتاب به فرزند نوآموز مولف است.»

بهارستان جامی در هشت روضه، مقدمه و خاتمه ترتیب یافته است. روضه نخستین در ذکر حکایاتی است درباره مشایخ صوفیه و بعضی از اسرار احوال آنان؛ روضه دوم متضمن حکم و مواعظ و روضه سوم درباره اسرار حکومت و ذکر حکایاتی از شاهان است. جامی در روضه چهارم به بخشش و در روضه پنجم به تقریر حال عشق و عاشقان می‌پردازد. روضه ششم، حاوی مطایبات و لطایف و ظرایف و روضه هفتم در شعر و بیان احوال شاعران است. آخرین روضه هم چند حکایت از زبان جانوران را دربرمی‌گیرد.

در مجموعه «گنج حکمت» بیش از هر چیز به حکایت پرداخته شده است؛ زیرا بسیاری از نویسندگان، خصوصاً نویسندگان صوفیه، عموماً از قالب حکایت به سبب توانایی آن در جلب مخاطب استفاده کرده‌اند.

در این مجموعه فقط به آثار منثور پارسی پرداخته شده است. مجموعه «گنج حکمت» با یک لوح شنیداری همراه است. این لوح که خوانش منتخبی از متن گزیده‌هاست می‌کوشد تا با بهره‌گیری از جادوی کلام و موسیقی، طیف گسترده‌تری از مخاطبان را که به هر دلیل خواندن متن‌های ادبی را دشوار می‌یابند با این متن آثار آشنا شوند.

«گلزار معرفت» گزیده‌ای از بهارستان جامی به همراه لوح شنیداری با گزینش و توضیح اسماعیل حاکمی است که از سوی انتشارات معین در 2200 نسخه و به قیمت 6000 تومان منتشر شده است.

کد خبر 2221125

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 4 =