اقدام ناجوانمردانه ISI در قطع دسترسی ایران به منابع الکترونیک/ پژوهش از نپرداختن پول اشتراک صدمه خورد

قائم مقام معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با اشاره به اینکه قطع بودن دسترسی به منابع الکترونیک یکی از مهمترین مشکلات جاری پژوهش کشور است، گفت: قطع دسترسی دانشگاه ها به منابع و مجلات الکترونیک خارجی بزرگترین صدمه را به رشد پژوهش کشور وارد کرده است.

دکتر شاهین آخوندزاده در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: اولین مشکلی که در شروع دولت جدید در معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت داشتیم این است که حدود یکسال است دسترسی به منابع الکترونیک و مجلات علوم پزشکی در وزارت بهداشت قطع شده البته وزارت علوم هم با همین مشکل مواجه است. 

وی افزود: این در حالی است که دانشجویان دکتری، دستیار تخصصی و فوق تخصصی پزشکی و هیات علمی برای اینکه تحقیق کنند باید بتوانند دیده بانی علم داشته باشند و بدانند در دنیا چه کارهایی انجام می شود، خودشان را مقایسه کنند و ایده بگیرند در غیر این صورت شبیه آدمی است که به او می گویند برود در یک اتاق با چراغ خاموش تحقیق کند.

آخوندزاده خاطرنشان کرد: وضعیت ما در یکسال گذشته به همین شکل بوده و هنوز هم منابع الکترونیک مورد نیاز کشور به دلیل نپرداختن پول حق اشتراک مجلات و منابع قطع است. 

وی یادآور شد: پول اشتراک این منابع از سال 2011 به این طرف پرداخت نشده و در واقع چهار سال است که این پول پرداخت نشده است. 

قائم مقام معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت اظهار داشت: واقعیت این است که اشتراک هر جایی را که بخواهیم بگیریم باید ابتدای سال پول اشتراک آن را پرداخت کنیم. با این وجود تا یکی دو سال با تعامل میان مدیران ناشران الکترونیک و مسئولان وزارت بهداشت، اشتراک قطع نشده بود اما آنها هم پس از سه سال که پول نگرفتند اشتراک را قطع کردند. 

وی تاکید کرد: قطع اشتراک منابع علمی صدمه بسیار شدیدی را در یک سال گذشته به پژوهش کشور وارد کرد و به عنوان بزرگترین معضل ما در شروع کار در معاونت تحقیقات بسیار تلاش کردیم تا بتوانیم پول را پرداخت کنیم. 

آخوندزاده یادآور شد: اکنون پول 2012 را با وضعیت بسیار سختی پرداخت کردیم چرا که به دلیل تحریم ها ریال داشتیم اما نمی توانستیم آن را به دلار پرداخت کنیم. حدود چهار ماه با این وضعیت مشکل داشتیم که در نهایت پرداخت شد. 

وی گفت: البته بخش هایی مانند ISI ناجوانمردانه و به دلیل مسائل سیاسی ما را تحریم کرده اند و در این مورد بحث مالی مطرح نبود. 

قائم مقام معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت افزود: آخرین خبر این است که تا سال 2012 پول اشتراک را پرداخت کردیم و هنوز پول اشتراک 2013 و 2014 را پرداخت نکرده ایم اما با این وجود اکثر مجلات و منابع علمی به غیر از ISI که به خاطر تحریم نمی توانیم از آن استفاده کنیم، دسترسی شان تا هفته آینده برقرار خواهد شد و در این بخش از وزارت علوم جلوتر هستیم. 

وی درباره میزان بدهی اشتراک منابع علمی گفت: میزان بدهی متنوع است و در مجموع  12 میلیون دلار یا حدود 40 میلیارد تومان در سال هزینه این منابع است که البته به دلیل تحریم ها کارمزدی که از ما می گیرند حدود 20 درصد کل مبلغ است.

آخوندزاده اظهار داشت: برای 2013 و 2014 تمهیداتی ایجاد کردیم که مشکلی بوجود نیاید و این منابع را برای محققان فراهم کنیم.

 

کد خبر 2223012

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 2 =