استعداد محوری رویکرد پذیرش در حوزه علمیه خراسان شمالی

بجنورد - خبرگزاری مهر: مسئول نمایندگی حوزه علمیه خراسان شمالی گفت: اولویت نخست برای پذیرش طلبه در مدارس علمیه استان، شناسایی افراد مستعد و جذب کیفی طلاب است.

به گزارش خبرگزاری مهر، حجت الاسلام حجت سالاری مکی در نشست مدیران مدارس علمیه خراسان شمالی که با موضوع جذب و پذیرش طلاب در مرکز این نمایندگی برگزار شد، مسأله جذب و پذیرش طلبه در حوزه های علمیه را امری مهم و مؤثر دانست و اظهار کرد: جذب طلاب مستعد زیربنای اساسی رشد و توسعه مدارس علمیه به شمار می رود.

وی از زحمات مدیران مدارس علمیه استان خراسان شمالی در زمینه جذب طلاب قدردانی کرد اما گفت که باید اولویت نخست برای پذیرش طلبه در حوزه های علمیه استان، شناسایی افراد مستعد و جذب کیفی طلاب باشد.

حجت الاسلام سالاری مکی با اشاره به رسالت روحانیان در جامعه، اظهار کرد: حوزه های علمیه باید افرادی را پذیرش کنندد که بهترین های جامعه باشند چرا که رسالت مدارس علمیه در واقع تربیت و پرورش سربازان امام زمان(عج) است.

به گفته وی در حالی که امروز در سرتاسر دنیا ملت های آزادی خواه بیش از هر زمان دیگری خواهان شنیدن صدای حق و معارف الهی و ارزش های اسلامی هستند، انجام این رسالت بر دوش روحانیان مستعد و به روز مدارس علمیه است.

دبیر شورای استانی حوزه های علمیه خراسان شمالی اضافه کرد: در حال حاضر گوش های زیادی در کشورهای مختلف دنیا آماده شنیدن ندای الهی هستند و در این زمینه حوزه های علمیه وظیفه دارند مبلغانی خوش فکر و پرانرژی را تربیت کنند.

حجت الاسلام سالاری مکی در ادامه با اشاره به زیرساخت های مدارس علمیه و تحصیل علوم دینی در استان خراسان شمالی عنوان کرد: به یمن سفر بابرکت مقام معظم رهبری به این استان در سال 91، طرح های زیربنایی مناسبی در راستای توسعه مدارس علمیه به تصویب رسید و اجرای این طرح ها نیز آغاز شده است.

وی اظهار امیدواری کرد که با تخصیص اعتبارات سفر معظم له و نیز حمایت های مسؤولان استانی و متولیان حوزه علمیه خراسان، طرح های توسعه ای حوزه علمیه در خراسان شمالی تکمیل شده و زمینه توسعه کمی و کیفی تحصیل علوم دینی در این استان فراهم شود.

به گزارش خبرنگار مهر، در نشست نیم روزه مدیران مدارس علمیه خراسان شمالی با موضوع جذب و پذیرش طلاب، حجت الاسلام امید سعادتی، مسؤول پذیرش حوزه های علمیه استان نیز گزارشی در زمینه جذب طلاب در خراسان شمالی ارائه داد.

در خراسان شمالی 14 حوزه علمیه شامل هشت مدرسه ویژه برادران و شش مدرسه ویژه خواهران در شهرستان های مختلف فعال است.

بر اساس اعلام نمایندگی حوزه علمیه خراسان شمالی در سال تحصیلی جاری در مدارس علمیه استان بیش از هزار طلبه شامل 700 طلبه برادر و 300 طلبه خواهر مشغول تحصیل هستند.

مدارس علمیه برادران در خراسان شمالی در دو مقطع بلندمدت (ویژه طلاب دارای مدرک تحصیلی سیکل) و سفیران هدایت (طلاب دارای مدرک تحصیلی دیپلم به بالا) طلبه می‌پذیرند که پذیرش طلاب سفیران هدایت تنها در مدرسه علمیه حضرت امام خمینی(ره) بجنورد انجام می شود و طلاب مقطع بلند مدت نیز در سایر مدارس علمیه برادران شهرستان های مختلف خراسان شمالی پذیرش می‌شوند.

همچنین پنج حوزه از شش حوزه علمیه خواهران سطح استان تنها در مقطع سفیران هدایت طلبه می پذیرند؛ اما مدرسه علمیه الزهرا(س) بجنورد علاوه بر پذیرش طلبه های مقطع سفیران هدایت، در مقطع بلندمدت نیز طلبه خواهر پذیرش می کند.

تا سال گذشته تحصیل طلاب در حوزه‌های علمیه خراسان شمالی تا سطح یک و پایه شش امکان پذیر بود اما امسال با ارتقای سطح آموزش در حوزه علمیه استان، امکان تحصیل طلبه‌ها تا سطح دو و پایه هشت در مدارس علمیه خراسان شمالی فراهم شده است.
 

کد خبر 2245384

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 3 =