بورس انرژی فرصتی بکر برای تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است

مدیرعامل بورس انرژی گفت: ظرفیت‌های بورس انرژی می‌تواند کمک ویژه‌ای به تحقق سیاست های مقاومتی داشته باشد به خصوص بند 13 سیاست های ابلاغی از دریچه بورس انرژی قابل برنامه‌ریزی و تحقق است.

به گزارش خبرگزاری مهر، سیدعلی حسینی گفت: سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی ناظر به خودباوری اسلامی و ایرانی است که تأکید آن بر توانمندی ها، ظرفیت ها و منابع مادی و معنوی داخلی جهت دستیابی به پیشرفت اقتصادی در سایه تعالم اسلامی و الگوی اقتصادی بومی و علمی است و بورس انرژی به عنوان جزئی از بدنه اقتصاد کل در بخش هایی از این سیاست و به طور خاص در بند 13 می تواند کمک ویژه ای به تحقق این سیاست ها داشته باشد.

مدیرعامل بورس انرژی افزود: ظرفیت های بورس انرژی می تواند کمک ویژه ای به تحقق سیاست های مقاومتی داشته باشد به خصوص بند 13 سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری از دریچه بورس انرژی قابل برنامه ریزی و تحقق است.

وی گفت: در بند 13 سیاست های مقاومتی بر مقابله با ضربه پذیری درآمد حاصل از صادرات نفت و گاز تأکید شده است و در بیان راه های رسیدن به این هدف به ایجاد تنوع در روش های فروش و مشارکت دادن بخش خصوصی در فروش اشاره شده است که هر دوی این راهبردها قابلیت عملیاتی شدن از طریق بورس انرژی را داراست.

وی افزود: بورس انرژی با برخورداری از رویه های معاملاتی متنوع و پرکاربرد می تواند روش های فروش جدیدی را پیش روی عرضه کنندگان اعم از دولتی و خصوصی قرار دهد.

مدیر عامل بورس انرژی با اشاره به ظرفیت های منحصر به فرد بورس انرژی برای فروش محصولات نفتی و گازی اظهار داشت: بورس انرژی با دسترسی عمومی خریداران به این بازار می تواند در کنار روش های موجود فروش نفت و گاز که عمدتاً مبتنی بر مذاکره است، بازار جدیدی را فراروی عرضه کنندگان قرار دهد همچنین از آنجائیکه بورس انرژی یک تشکل قانونی برای فعالیت بخش خصوصی است می تواند به افزایش مشارکت بخش خصوصی در معاملات نفت و گاز اعم از خرید و فروش کمک کرده و نقش آنها را تقویت کند. ضمناً بورس ها به طور عام سازمان هایی شناخته شده در سطح بین المللی هستند که می توانند اطمینان و اعتماد بیشتری را نسبت به روش های مذاکره ای برای خریداران و فروشندگان فراهم آورند.

این مقام مسوول در ادامه افزود: علاوه بر موارد فوق با توجه به تأکید بند 9 سیاست های بر تقویت همه جانبه نظام مالی کشور با هدف پاسخگویی به نیازهای اقتصاد ملی، بورس انرژی و به طور کلی بورس ها با برخورداری از نظام عملیاتی شفاف و تحت نظارت و برخورداری از مقررات مستحکم می تواند به تقویت نظام مالی کشور کمک کند.

حسینی درباره اینکه بورس انرژی چگونه می تواند به تحقق این راهبردها کمک کند، گفت: برای استفاده از ظرفیت های بورس انرژی در زمینه اقتصاد مقاومتی می بایست کالاهای حامل انرژی استراتژیک با عرضه در بورس انرژی از تقاضای متنوع و مختلفی برخوردا شوند تا اولاً بازاریابی این محصولات به شکل گسترده از طریق کارگزاری های فعال بورس انرژی به شکل بهینه انجام شود و ثانیاً اجازه حضور عموم سرمایه گذاران با ایجاد قابلیت خرید و سرمایه گذاری در بورس انرژی فراهم شود.

وی افزود: در اقتصاد مقاومتی عدم تکیه برخریداران خاص اصل اساسی تلقی می شود و قطعاً ابزاری مطمئن تر از عرضه و تقاضا در بور س نمی تواند ضامن انجام چنین اصلی باشد.

مدیر عامل بورس انرژی با بیان اینکه یکی دیگر از اصول اقتصاد مقاومتی مشارکت مستقیم مردم در زمینه تولید و سرمایه گذاری است، خاطر نشان کرد: طراحی ابزارهایی از قبیل سلف موازی استاندارد بر روی کالاهایی از قبیل نفت و فرآورده های نفتی می تواند به نحوی کاملاً شفاف ضامن مشارکت مردم در اقتصاد مقاومتی است.

حسینی در پایان گفت: از دیگر برنامه های بورس انرژی یاری رساندن به اقتصاد صنعت برق کشور در چهارچوب سیاست های ابلاغی رهبر انقلاب در زمینه اقتصاد مقاومتی است. صنعت برق کشور با بهره گیری از متخصصین ماهر و متعهد پیشرفت های چشمگیر و قابل توجهی در عرصه های فنی و تکنولوژیکی داشته است اما متأسفانه مشکلاتی در عرصه اقتصاد این صنعت مهم و زیر بنایی وجود دارد که امید می رود با همکاری وزارت نیرو شاهد تسهیل تجارت برق و زمینه ساز اجرایی شدن سیاست های اقتصاد مقاومتی در زمینه های افزایش صادرات برق به کشورهای همسایه، اصلاح و بهبود الگوی مصرف به واسطه کشف صحیح قیمت کالای با ارزش برق، افزایش بهره وری و کارایی به واسطه ایجاد رقابت در عرصه تولید و کاهش تلفات، مقابله با خام فروشی از طریق تولید برق به عنوان کالایی با ارزش افزوده بالاتر و تأمین مالی برای نیروگاه ها در سال 93 باشیم.
 

کد خبر 2255962

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha