ارسال بسته تحقیقاتی با کاوشگر ایرانی به فضا/ اعلام فراخوان به دانشگاهها

رئیس پژوهشکده سامانه های فضانوردی از ارسال بسته تحقیقاتی همراه با کاوشگر ایرانی به فضا در سال جاری خبر داد و گفت: با اعلام فراخوانی از دانشگاه ها برای ارائه این بسته تحقیقاتی دعوت به همکاری می کنیم.

محمد ابراهیمی در گفتگو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه امسال کاوشگر پیشرفته حامل موجود زنده به فضا ارسال خواهد شد که بر این اساس علاوه بر آدمکی که قصد داریم با این کاوشگر به فضا ارسال کنیم یک بسته تحقیقاتی در قالب یک آزمایش علمی نیز با این کاوشگر به فضا ارسال خواهد شد.

وی با بیان اینکه طی روزهای آینده فراخوان اعلام این طرح به دانشگاه ها ارسال می شود خاطرنشان کرد: در این کاوشگر قرار است فضایی ایجاد کنیم تا یک بسته تحقیقاتی که مربوط به یک مطالعه علمی است در یکی از دانشگاه های کشور همراه با این کاوشگر به فضا پرتاب شود به این معنی که بعد از فراخوان پیشنهادات دانشگاه ها را بررسی کرده و یک طرح برتر را در قالب مجموعه چند کیلوگرمی که قرار است همراه با کاوشگر به فضا اعزام شود ارسال خواهیم کرد.

ابراهیمی با تاکید بر اینکه این مدل علمی در دنیا نیز مرسوم است، افزود: سازمان فضایی ناسا نیز این برنامه را با چند دانشگاه پیاده سازی کرده است.

رئیس پژوهشکده سامانه های فضانوردی با بیان اینکه مطالعات علمی می تواند در قالب مکانیک سیالات، علم مواد، نانوفناوری و نیز الگوریتم های زیستی باشد، تصریح کرد: این بسته تحقیقاتی باید در شتاب بالا و یا در جاذبه ناچیز در شرایط پرواز قرار گیرد و این فضا روی پروژه تاثیر داشته باشد.

به گفته وی نتایج علمی این بسته تحقیقاتی که امسال با کاوشگر در دست اعزام ارسال خواهد شد پس از اعزام به فضا و بازگشت به زمین اعلام و مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

کد خبر 2294914

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 1 =