موافقت قطعی شورای گسترش آموزش عالی با احیای پژوهشگاه هوافضا

رئیس پژوهشگاه هوافضای وزارت علوم گفت: باتوجه به مصوبه شورای گسترش وزارت علوم در خرداد ماه و با ارتقای رسمی پژوهشکده سامانه‌های فضانوردی به پژوهشگاه هوافضا، این پژوهشگاه به جایگاه قانونی خود بازگشت.

به گزارش خبرگزاری مهر، فتح الله امی با اشاره به موافقت قطعی شورای گسترش آموزش عالی با احیای مجدد پژوهشگاه هوافضا گفت: با توجه به بند ۳ مصوبه شماره ۲۰۶/۹۳/۱۴۶۱۹ مورخ ۱۳۹۳/۱۱/۸ شورای عالی اداری، پژوهشکده سامانه‌های فضانوردی ( پژوهشگاه هوافضای سابق) از پژوهشگاه فضایی ایران منتزع و به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری انتقال یافت و در پی آن شورای گسترش آموزش عالی در جلسه مورخ ۹ خردادماه ۹۴ با احیای پژوهشگاه هوافضا موافقت قطعی به عمل آورد.

وی گفت: در این مصوبه با ایجاد پژوهشکده‌های «علوم و فناوری هوایی»، «مدیریت حقوق و استانداردهای هوافضایی»، «گروه پژوهشی فیزیولوژی هوافضایی» و «کانون آینده‌اندیشی و مدیریت راهبردی هوافضا» ذیل مجموعه پژوهشگاه هوافضا، موافقت قطعی به عمل آمده است.

رئیس پژوهشگاه هوافضا همچنین با اشاره به حمایت وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از این پژوهشگاه گفت: وزیر علوم در احیای پژوهشگاه هوافضا نقش بسیار موثری داشته‌ و در این مدت با حمایت شخص وزیر توانسته‌ایم گام‌های مهمی را برداریم. 

احیای مجدد و بازگشت به قانون 

امی گفت: این مجموعه از سال ۱۳۷۹ به عنوان پژوهشکده فعالیت خود را آغاز و در سال ۱۳۸۳ با تبدیل شدن به پژوهشگاه هوافضا ارتقای رتبه یافت. ولی متاسفانه در یک اقدام غیرقانونی، غیرکارشناسی و بی‌نظیر در سطح دنیا، در دولت قبل و طی یک مصوبه رتبه آن مجدداً پایین آمد و تبدیل به پژوهشکده سامانه‌های فضانوردی شد.

وی درباره علت تصمیم دولت قبل برای تنزل رتبه پژوهشگاه هوافضا گفت: طبق مصوبه‌ای که در شورای عالی انقلاب فرهنگی وجود دارد، هرگونه ایجاد دانشگاه و پژوهشگاه در شهر تهران غیرقانونی است ولی دولت قبل برای ایجاد یک پایگاه در مجموعه نهاد ریاست‌جمهوری تصمیم به تاسیس پژوهشگاه فضایی ایران گرفت و برای تامین بودجه آن پیشنهاد تنزل رتبه پژوهشگاه هوافضا و ایجاد پژوهشگاه فضایی ارائه شد.

رئیس پژوهشگاه هوافضا گفت: بدین ترتیب در دولت قبل برای دور زدن سازمان برنامه و بودجه جهت دریافت ردیف بودجه، یک تشکیلات غیرقانونی به اسم پژوهشگاه فضایی ایجاد شد که جای تعجب است چرا آن زمان شورای عالی انقلاب فرهنگی به این موضوع اعتراضی نداشت.

امی افزود: در حالی که ده‌ها نفر از اعضای هیات علمی و کارشناسان این مجموعه دارای تخصص‌‌ و تجربیات مرتبط به حوزه هوایی بودند، بخش هوایی پژوهشگاه هوافضا با تصمیم اشتباه دولت قبلی تعطیل شد که چنین اقدامی واقعا در دنیا بی‌نظیر است.

وی در پاسخ به این‌که چرا اصولاً چنین پژوهشگاهی به عنوان زیرمجموعه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری فعالیت می کند، گفت: طی یک مطالعه جامع که در این زمینه و با بررسی ۳۶ کشور فعال در عرصه هوافضا داشتیم، درصد بسیار بالایی از این نوع پژوهشگاه‌ها زیر نظر وزارت علوم کشورهای مختلف فعالیت می‌کنند.

بلاتکلیفی مالی پژوهشگاه هوافضا

رئیس پژوهشگاه هوافضا گفت: احیای مجدد پژوهشگاه هوافضا با توجه به مشکلاتی که در این حوزه وجود داشت و هنوز ادامه دارد، خبر بسیار خوبی برای جامعه هوافضایی ایران و دست‌اندرکاران بود ولی در حال حاضر مهم‌ترین مساله ما بلاتکلیفی وضعیت مالی این مجموعه است که متاسفانه تا کنون فعالیت مثبتی در این زمینه رخ نداه است.

وی گفت: بر اساس بند ۳ صورتجلسه شورای‌عالی اداری که در ۸ بهمن سال گذشته ابلاغ شده است، بازگشت پژوهشگاه هوافضا از مجموعه قبلی باید با تمامی منابع مالی انجام می‌شد ولی بعد از گذشت بیش از سه ماه از این بازگشت، هنوز وضعیت مالی نامشخص است؛ با این‌که دولت تدبیر و امید بعد از مصوبه شورای‌عالی، ۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان برای پژوهشگاه فضایی تخصیص اعتبار کرده هنوز سهم پژوهشگاه هوافضا از این مبلغ پرداخت نشده است.

امی گفت: در حالی که در مجموعه پژوهشگاه فضایی پرداخت حقوق‌ها به موقع است، ما در پژوهشگاه هوافضا برای پرداخت حقوق با مشکل مواجه شده‌ایم و روند انجام پروژه‌ها با سرعت بسیار کمی در حال ادامه است.

فعالیت پژوهشگاه فضایی غیرقانونی است

وی افزود: طبق بند ۵ صورتجلسه شورای‌عالی اداری، کمیته‌ای برای پیگیری مصوبات آن تشکیل شد ولی متاسفانه هنوز در این زمینه پژوهشگاه هوافضا با بلاتکلیفی مالی مواجه است؛ بر اساس بند ۶ همان صورتجلسه، فعالیت پژوهشگاه فضایی اکنون غیرقانونی است.

رئیس پژوهشگاه هوافضا همچنین از امضای تفاهم‌نامه همکاری این پژوهشگاه با اتحادیه صنایع هوایی و فضایی ایران خبر داد و گفت: این تفاهم‌نامه جهت ایجاد فن‌بازار با حضور موثر بخش خصوصی هوافضای کشور به صورت سه‌جانبه بین پژوهشگاه هوافضا، دانشگاه تربیت مدرس و اتحادیه صنایع هوایی و فضایی ایران امضا شده است و به زودی جزییات بیشتری از آن در اختیار رسانه‌ها قرار خواهد گرفت.

وی با اشاره به امضای تفاهم‌نامه‌های همکاری با چندین دانشگاه معتبر این حوزه گفت: برنامه‌هایی نیز برای همکاری در پروژه‌های بین‌المللی هوافضایی داریم.

تست زیرمداری ماهواره‌های ایرانی با کاوشگرهای تیر و مهر 

امی همچنین از آمادگی این پژوهشگاه برای تست زیرمداری ماهواره‌های ایرانی با کاوشگرهای جدید تیر و مهر خبر داد و با اشاره به اینکه راکت‌های کاوش فضایی کاربردهای زیادی دارند، گفت: بنا داریم پروژه‌های پژوهشگاه هوافضا را با اهداف کاربردی پیگیری کنیم و از کاوشگرهای مهر و تیر نیز برای همین منظور استفاده خواهیم کرد.

دکتر امی افزود: جدای از کاربردهای زیستی مثل پرتاب موجود زنده از کاوشگرها در زمینه هواشناشی و مطالعات اتمسفری و همچنین تست سیستم‌ها، زیرسیستم‌ها و فناوری‌های فضایی در زیرمدار و پیش از پرتاب استفاده می‌شود. 

رییس پژوهشگاه هوافضا گفت: پژوهشگاه هوافضا کاوشگرهای مهر و تیر را برای انجام آزمایش‌های زیرمداری ماهواره‌های کشور پیش از پرتاب در نظر گرفته است و در صورتی که کارفرما داشته باشیم می‌توانیم از آنها در این پروژه‌های مفید و کاربردی بهره ببریم.

وی با اشاره به تاثیر تست‌های زیرمداری در کاهش هزینه ریسک پرتاب ماهواره‌ها افزود: هزینه پرتاب هر ماهواره در کشور حدود ده میلیارد تومان است درحالی که ما با حدود یک میلیارد تومان می‌توانیم تست‌های زیرمداری را انجام دهیم.

کد خبر 2783000

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 6 =