بازچاپ یک کتاب قدیمی درباره شوروی و بلشویسم

کتاب «مسئله شوروی» نوشته ناصر وثوقی به عنوان یکی از منابع شناخت مارکسیسم و بلشویسم حاکم بر شوروی به تازگی توسط انتشارات جهان کتاب منتشر شده و به زودی وارد بازار نشر می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، کتاب «مسئله شوروی: واقعیت انکارناپذیر» نوشته ناصر وثوقی که یکی از نخستین نقدهای نوشته شده توسط یک ایرانی چپ‌گرا ولی مستقل، درباره ماهیت حکومت شوروی است به تازگی توسط انتشارات جهان کتاب به چاپ رسیده و به زودی وارد بازار نشر می شود. این کتاب از مجموعه «برگی از تاریخ» این ناشر منتشر شده است.

در ۲۸ اردیبهشت ۱۳۳۲ در روزنامه نیروی سوم، ارگان حزب زحمتکشان ملّت ایران (نیروی سوم)، در یک آگهی کوچک به اطلاع خوانندگان رسید که فردا سه‌شنبه، کتاب مسئلة شوروی: واقعیت انکارناپذیر به قلم ناصر وثوقی منتشر خواهد شد. دکتر ناصر وثوقی از سران نیروی سوم بود و کتاب مذکور نیز به موضوعی اختصاص داشت که بحث و جدل بر سر مضامین اصلی آن، یکی از علل اختلاف نظر و انشعاب در حزب توده ایران را در دی ۱۳۲۶ تشکیل می‌داد.

انتشار «مسئله شوروی: واقعیت انکارناپذیر» خلاف انتظار، مخالفت و انتقادی را درون نیروی سوم برانگیخت که در نهایت به کناره‌گیری وثوقی از آن حزب منجر شد. اهمیّت سیاسی آن واکنش نامتعارف و تند در برابر کتاب تنها در مراحل بعد روشن شد؛ یعنی هنگامی که با پیش‌آمد کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ و شکست نهضت ملّی شدن صنعت نفت، اختلاف نظرهایی که پیشتر به صورتی ضمنی و تلویحی در صفوف نیروی سوم پدیدار شده بود، جنبه‌ای آشکار یافت و به جدایی تنی چند از فعالان حزبی انجامید.

وثوقی در این کتاب، ضمن پرداختن به آرای منتقدان سوسیالیست اتحاد شوروی، توجه ویژه‌ای به اندیشه‌ها و نظریات مانابندرا ناث روی (۱۸۸۷-۱۹۵۴) دارد. روی، مارکسیست هندی و از پایه‌گذاران بین‌الملل کمونیست (کمینترن)، یکی از جدی‌ترین منتقدان کمونیسم روسی و استالینی بود. «مسئله شوروی» به نقد بلشویسم و نظام سیاسی و  اقتصادی حاکم بر شوروی می پردازد. بحث دولت و دموکراسی و همچنین سیاست خارجی و صلح سوسیالیستی و حلاجی نظریه ستاد زحمتکشان جهان، بودن امپراطوری بزرگ شوروی و ... از دیگران موضوعات مورد بررسی در این کتاب است.

طبق گفته مسئولان انتشارات جهان کتاب، بازچاپ این کتاب به دلیل اهمیت تاریخی آن انجام شده است. این کتاب به زودی وارد کتابفروشی‌ها خواهد شد.

کد خبر 2930286

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 7 =