مجلس خبرگان جای افراد سیاسی‌کار نیست

قم - رئیس مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه نباید هرکسی به عضویت این مجلس دربیاید، گفت: مجلس خبرگان جای افراد سیاسی کار، کم جرأت و از کارافتاده نیست.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله محمد یزدی در همایش جایگاه، وظایف و کارآمدی مجلس خبرگان رهبری با عنوان «امنای امت» که پیش از ظهر پنج‌شنبه با حضور آیت الله نوری همدانی و رئیس مجلس شورای اسلامی و همچنین تعدادی از اعضای مجلس خبرگان و اساتید حوزه در تالار قدس مدرسه عالی امام خمینی(ره) برگزار شد، با بیان اینکه حکومت جمهوری اسلامی در مقایسه با نظام‌های دیگر، نظام خاص و برگرفته از منویات ائمه معصومین است، گفت: امتیاز اصیل حکومت اسلامی، اعتقاد و بستگی به ولایت فقیه است.

وی با اشاره به اینکه شناخت و اجرای نظام حکومت با قوای سه گانه شکل می‌گیرد، گفت: مشروعیت نظام از ولایت فقیه سرچشمه می‌گیرد.

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به بحث میان مشروعیت و مقبولیت نظام، اظهار داشت: طبق آیات و روایات، زمین نباید خالی از حاکمیت الله باشد.

آیت الله یزدی با تأکید بر اینکه هر کدام از ائمه معصومین و فقهای شیعه در حد وسع خود ولایت الهی را اجرا کرده‌اند، گفت: نتیجه زحمات و تلاش‌های ائمه و فقهای شیعه از بین رفتن طاغوت و ایجاد حکومت اسلامی ایران بوده است.

حکومت جمهوری اسلامی در سایه ولایت فقیه شکل گرفته است

وی با تأکید بر اینکه حکومت جمهوری اسلامی در سایه ولایت فقیه شکل گرفته است، بیان داشت: حکومت و فعالیت قوای سه‌گانه تا زمانی که از مشروعیت ولایت فقیه استفاده کنند، مشروعیت و ارزش دارند.

رئیس مجلس خبرگان رهبری با تبیین این مجلس در حکومت اسلامی، گفت: مجلس خبرگان رهبری، کلید اصلی حفظ حاکمیت اسلامی و نفوذ ولایت است و در همه دستگاه‌های حاکمیتی نقش فعال دارد.

آیت الله یزدی با بیان اینکه مجلس خبرگان رهبری در طول و عرض مقام ولایت فقیه قرار دارد، گفت: مجلس خبرگان در کنار رهبری و از لحاظ جایگاه بالا‌تر از مقام رهبری قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه حضرت امام خمینی(ره) بدون واسطه خبرگان، حاکمیت و نفوذ اسلام را در ایران جاری کردند، گفت: امام با تدبیر و همت عالی خود، با مردم ارتباط برقرار کرده و مردم نیز در مسائل کلان از ایشان تبعیت کرده‌اند.

رئیس جامعه مدرسین با بیان اینکه جمهوری اسلامی همیشه مورد عنایت امام عصر(عج) بوده است، گفت: تاریخ شهادت می‌دهد فتوا‌ها و دستورات امام برگرفته از عنایات ولی عصر بوده است.

آیت الله یزدی با اشاره به اهمیت و حساسیت جایگاه مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: مجلس خبرگان رهبری برای این است که اگر فقیه نبود، بتواند جایگزینی شایسته و اعلم از میان علما و فقهای برجسته انتخاب کند.

مجلس خبرگان باید هوشیار و دقیق باشد

وی با تأکید بر اینکه نباید هر کسی به عضویت مجلس خبرگان در بیاید، اظهار داشت:هر یک از اعضای مجلس خبرگان رهبری باید مجتهد، مجتهد‌شناس، زمان‌شناس، روزآمد، جسور، ولایی بوده و مقابل فتنه‌های داخلی و خارجی آماده و هوشیار باشد.

آیت الله یزدی با تأکید بر اینکه مجلس خبرگان باید هوشیار و دقیق باشد، اظهار داشت: مقام معظم رهبری به من فرمودند مجلس خبرگان آنچنان باید آماده باشد که بتواند کسی را برای ولایت جامعه معرفی و انتخاب کند.

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه مجلس خبرگان حساسترین و بزرگ‌ترین وظایف حکومت اسلامی را بر عهده دارد، گفت: منتخبین کمیسیون تحقیق و کمیسیون اصل ۱۰۷ و ۱۱۱ وظیفه دارند اطلاعات جامع و روزآمدی از وضعیت همه مراجع و توان مدیریتی و ولایت‌پذیر بودن مراجع داشته و انسان‌های شایسته‌ای را برای رهبری جامعه تعیین کنند.

وی با تأکید بر اینکه مجلس خبرگان جای سیاسی کاری و برخوردهای جناحی نیست، گفت: ما باید هر لحظه آماده مقابله با توطئه‌های استکبار جهانی باشیم.

وظیفه نظارتی مجلس خبرگان

آیت الله یزدی در بخش دیگری از صحبت‌های خود بر وظیفه نظارتی مجلس خبرگان تأکید کرد و افزود: این مجلس با نظارت مستمر ولی فقیه، توان مدیریتی، عدالت محور بودن و آمادگی معنوی و ولایی رهبر جامعه را رصد می‌کند.

وی با اشاره به دیدار اخیر هیئت رئیسه با مقام معظم رهبری، گفت: در این دیدار در حالی خدمت ایشان رسیدم که اضطراب درونی شدیدی داشتم اما وقتی از محضر ایشان خارج شدم به آرامش قلبی ویژه‌ای دست پیدا کردم.

وی با گرامیداشت روسای قبلی مجلس خبرگان رهبری، حضرات آیات مشکینی و مهدوی کنی گفت: مجلس خبرگان رهبری باید مرکب از فقها و علمایی باشد که توانمند، هوشیار و روزآمد باشند.

کد خبر 3041919

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 5 =