زمینه بازگشت بدهی زنجانی وجودندارد/ارتباط انتخاباتی برخی باانگلیس

معاون اول قوه قضاییه گفت: زنجانی تاکنون بدهی ها را برنگردانده است و زمینه‌ای هم نیست که برگرداند.

به گزارش خبرنگار مهر، غلامحسین محسنی اژه‌ای در حاشیه امضای یادداشت تفاهم روسای سازمان‌های بازرسی ایران و عراق در جمع خبرنگاران با اشاره به انتخابات پیش‌روی مجلس و خبرگان افزود: مردم ما یک ذهنیت بسیار منفی در طول سال‌ها و چه بسا چند دهه اخیر نسبت به حکام مکار انگلیس دارند. مردم ما هر وقت از انگلیس چیزی بشنوند خلاف آن عمل می‌کنند. ضرب‌المثل «اختلاف بینداز و حکومت کن» در مورد حکام مکار انگلیس صدق می‌کند.

تخلفات انتخاباتی نگران کننده نیست

سخنگوی قوه‌قضائیه با بیان اینکه برخی تعبیر می‌کنند انگلیس می‌خواهد در امور کشور دخالت کند، ادامه داد: این خیال خام انگلیس و به ویژه شیطان بزرگ است و باید در خواب ببیند که دوباره در ایران بتوانند دخالتی کنند.

اژه‌ای با اشاره به حمایت انگلیس از برخی افراد و گروه‌ها در انتخابات مجلس و خبرگان اضافه کرد: سئوال این است که انگلیس چه رابطه‌ای با کسانی که از آنها حمایت می‌کند دارد یا چه تضادی با کسانی که می‌گوید به آنها رای ندهید دارد. اگر منافع انگلیس را افراد یا گروه‌هایی تامین کنند و روابط پشت پرده داشته باشند، می‌گویند به آنها رای بدهید و اگر افراد یا گروه‌هایی منافع آنها را تامین نکنند می‌گوید رای ندهید.

وی در خصوص تخلفات انتخاباتی گفت: تخلفاتی وجود داشته و این هفته نسبت به هفته‌های گذشته افزایش یافته است، چه در فضای حقیقی و چه در فضای مجازی تخلفاتی بوده، اما نه آنقدر زیاد که نگران‌کننده باشد. در هر صورت دستگاه قضایی، انتظامی و اطلاعاتی باید هوشیار باشد تا افرادی ایجاد زحمت نکنند برای جامعه. در حال حاضر فضایی با نشاط و باطراوت در انتخابات کشور در جریان است که امیدواریم همین مختصر تخلفات هم وجود نداشته باشد.

اژه‌ای ادامه داد: مردم هوشیار باشند تا از طریق ماهواره، شبکه‌های مجازی یا حتی شبکه‌های داخلی فریب نخورند و به اعمال خلاف کشیده نشوند.

دولت باید به دخالت انگلیس پاسخی درخور بدهد

اژه ای درخصوص دخالت انگلیس در انتخابات ایران گفت: این اقدام نابخردانه دو پاسخ دارد و به قدری نابخردانه بود که صدای جان کری را هم درآورد تا جایی که وزیر امور خارجه آمریکا گفت اگر می خواهیم طرفداران ما رای بیاورند باید صبر کنیم زیرا مردم ایران برخلاف خواست ما رای می دهند.

سخنگوی قوه قضاییه با بیان اینکه ملت با رای به افراد مخالف نظر انگلیس پاسخ این اقدام آنها را می دهند اما یکی هم جواب دولت است که دولت باید به این دخالت پاسخی درخور بدهد؛ هم دولت، هم وزارت خارجه و هم کسانی که در مظان اتهام حمایت انگلیس هستند لازم است جوابی دندان شکن بدهند زیرا اگر بخواهند سکوت کنند یا بگذرند مردم فراموش نخواهند کرد.

وی ادامه داد: شاید لازم باشد از طریق بین المللی هم اقدام شود اما تاکنون دستگاه قضا وارد نشده است. انتظار این است که دولت با یک دیپلماسی فعال این دخالت انگلیس را پیگیری کند.

سخنگوی قوه قضاییه افزود: روشن است که حضور مردم در انتخابات به اقتدار نظام کمک می کند. رهبر معظم انقلاب بر مشارکت حداکثری بارها تاکید کردند و هرچه مردم بیشتر شرکت کنند به نفع خودشان و نظام است و شرکت در انتخابات از وظایف اسلامی و ملی جامعه است.

وی ادامه داد: دشمن روی انتخابات بسیار حساس است و این قرینه ای است که هرچه مشارکت مردم بیشتر باشد در جهت تقویت امنیت، منافع ملی و تثبیت نظام میسر است و مردم ۷ اسفند وظیفه ملی و دینی خود را انجام خواهند داد.

استفاده از بودجه دولتی یا حتی رسانه های دولتی برای افراد خلاف است

اژه ای درخصوص برگزاری نشست های خبری یا انتخاباتی در برخی خبرگزاری ها یا روزنامه ها که با بودجه دولت اداره می شوند، گفت: هیچ دستگاه دولتی حق ندارد از امکانات دولت در جهت منافع شخص یا گروهی استفاده کند. استفاده از بودجه دولتی یا حتی رسانه های دولتی برای افراد خلاف است، حتی اعضای دولت اگر در وقت اداری در جهت منافع گروه خاصی دور هم جمع بشوند و صحبت کنند تخلف است. در وقت اداری اجازه چنین کاری ندارند و خارج از وقت اداری بحث خودش را دارد.

سخنگوی قوه قضاییه با اشاره به درج مطلبی در روزنامه ایران تصریح کرد: فکر می کنم غفلتی صورت گرفته که امیدواریم تکرار هم نشود، اما اقدامات قضایی همان است که انجام شده است.

در یکی از قراردادهای پتروپارس وجوهی دریافت شده است

سخنگوی قوه‌قضائیه در پاسخ به سئوالی در خصوص تخلفات مالی در شرکت پتروپارس تاکید کرد: اصل موضوع تخلف در شرکت پتروپارس صحت دارد و در یکی از قراردادها وجوهی دریافت شده است و در همین رابطه یک نفر بازداشت شده و پرونده در مرحله تحقیقات مقدماتی است.

سخنگوی قوه‌قضائیه در پاسخ به سئوالی در خصوص تقاضای تخفیف مجازات از سوی خانواده هاشمی در خصوص حکم مهدی هاشمی گفت: حکم قطعی در حال اجرا است. اگر منظور ماده ۴۷۷ است، این موضوع وجهی ندارد، اما اگر موضوع اعاده دادرسی باشد در این زمینه اطلاعی ندارم، اما باید بررسی شود تا ببینیم چگونه است.

وی در خصوص پایان مهلت بازگرداندن اموال از سوی بابک زنجانی گفت: مکرر گفته شده بود که اگر وجوه را برگرداند بی‌تاثیر نیست، اما تاکنون متاسفانه برنگردانده است و زمینه‌ای هم نیست که برگرداند. در خصوص اموال بابک زنجانی از مدت‌ها قبل متهم وکالتی به وزارت نفت داد و دادستان هم وکالتی داد تا در جهت استیفای بخشی از مطالباتش اقدام کند.

کد خبر 3564672

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 8 =