پرهیز از دولت‌گرایی در بحث گردشگری/لزوم استفاده از ظرفیت بومی

سرعین – فرماندار سرعین در بیان راهکارهای توسعه بخش گردشگری در این شهرستان، بر لزوم پرهیز از دولت‌گرایی و تصدی‌گری دولتی در این حوزه تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، عاطف ناصری عصر یکشنبه در جلسه مشترک با اعضا هیئت مدیره جامعه صنفی تاسیسات اقامتی استان اردبیل اضافه کرد: هرچقدر نگاه دولتی به بخش گردشگری داشته باشیم شکست خواهیم خورد.

وی با تاکید بر اینکه بخش خصوصی می تواند توسعه گردشگری را رقم بزند نه دولت ادامه داد: البته دولت نیز باید در بحث توسعه و فراهم کردن زیرساخت ها سرمایه گذاری و شرایط را برای سرمایه گذاری بخش خصوصی آماده کند.

فرماندار سرعین با بیان اینکه جامعه ما به شدت دولت گرا است، یادآور شد: باید توجه داشته باشیم دولت بهره بردار نیست بلکه بستر ساز است، مثلا اینکه در بعد تبلیغات و برگزاری جشنواره گردشگری از دولت انتظار داشته باشیم اشتباه است چون دولت این اعتبارات را ندارد.

وی سیر توسعه گردشگری در سرعین از قبل از انقلاب تاکنون متذکر شد: در برنامه چهارم قبل از برای رونق بخشی به حوزه گردشگری شش شهر به عنوان شهرهای گردشگری انتخاب شد که سرعین یکی از این شهرها بود.

ناصری با بیان اینکه براساس این برنامه جذب سالانه ۵۲۰ هزار گردشگر در سرعین مصوب شده بود، بیان داشت: وقتی برنامه اجرا شد یک میلیون و ۳۰۰ هزار گردشگر جذب سرعین شد که این رقم تقریبا دو برابر رقم پیش بینی شده بود.

وی با تاکید بر اینکه درآمد پیش بینی شده نیز ۶۰۰ میلیون تومان بود که این رقم نیز به یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان در همان سال اول رسید، یادآور شد: احداث هتل و آبدرمانی های مدرن زایده تفکرات این دوره بود.

فرماندار اردبیل با بیان اینکه امروز شاهد حضور سالانه بیش از هفت میلیون گردشگر در سرعین هستیم، عنوان کرد: گردشگری در ابتدا به عنوان پدیده فرهنگی مطرح بود، اما در دهه اول انقلاب این نگرش به اقتصادی تغییر کرد.

وی این تغییرات را در بحث ذایقه گردشگران نیز قابل توجه دانست و ادامه داد: الزامات زندگی پسامدرن برگشت به طبیعت است، چراکه امروز در بشر در تناقض زندگی می کند، همین امر گردشگری را در حال حاضر به سمت گردشگری طبیعت سوق داده است.

ناصری در این خصوص سرعین را سرشار از ظرفیت های طبیعی و اقلیمی دانست و عنوان کرد: باید از ظرفیت های بومی در این خصوص استفاده کرد، باید با نوآوری داشته های خود را عرضه کنیم تا توسعه گردشگری را در این شهرستان رقم بزنیم.

وی در عین حال نبود طرح جامع گردشگری در کشور را بزرگترین عامل در عدم استفاده از ظرفیت های اقلیمی، طبیعی و... دانست.

کد خبر 3772976

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 2 =