غول‌های نفت روسیه رد صلاحیت نشده‌اند/ انتشار لیست دوم خارجی‌ها

معاون شرکت نفت با بیان اینکه رد صلاحیت شرکت‌های نفتی روسیه صحت ندارد، اعلام کرد: پس از انتشار لیست اول ۲۹ شرکت تایید صلاحیت شده خارجی،به‌زودی لیست دوم شرکت‌های تایید صلاحیت شده منتشر می‌شود.

غلامرضا منوچهری در گفتگو با مهر درباره رد صلاحیت برخی از شرکت‌های نفتی روسی توسط شرکت ملی نفت ایران، گفت: اخیرا لیستی متشکل از ۲۹ شرکت خارجی تایید صلاحیت شده خارجی شامل شرکت‌هایی از اسپانیا، آلمان، ایتالیا، اتریش، ژاپن، چین، کره جنوبی و ... منتشر شده است.

معاون مهندسی و توسعه شرکت ملی نفت ایران با تاکید بر اینکه در این لیست نام دو شرکت روسی لوک اویل و گازپروم روسیه وجود داشت، تصریح کرد: به زودی شرکت ملی نفت لیست دوم شرکت‌های تایید صلاحیت شده خارجی را منتشر می‌کند.

این عضو هیات مدیره شرکت ملی نفت با بیان اینکه پیش بینی می‌شود نام تعدادی از شرکت‌های روسی که در لیست اول قرار نداشتند در این لیست وجود داشته باشد، اظهار داشت: شرکت ملی نفت اخیرا با تعدادی از شرکت‌های روس همچون «زابرژ نفت و تات نفت» تفاهم نامه همکاری امضا کرده که نام این دو شرکت در لیست اول شرکت‌های تایید صلاحیت شده نبوده است.

این مقام مسئول، افزود: شرکت‌هایی که با آنها تفاهم نامه امضا کرده‌ایم، به این معنی بوده که شرکت ملی نفت ایران آنها را به عنوان شرکای احتمالی خود پذیرفته است.

منوچهری در پایان با اشاره به اینکه رد صلاحیت شرکت‌های نفتی روسی صحت ندارد، خاطرنشان کرد: ایران از همکاری با شرکت‌های صاحب فنآوری و معتبر روسیه استقبال می‌کند.

به گزارش مهر، شرکت ملی نفت ایران تاکنون برای توسعه و یا اجرای طرح‌های افزایش ضریب بازیافت با هفت شرکت نفتی روسیه تفاهم نامه همکاری و مطالعاتی امضا کرده است.

بر این اساس تاکنون تفاهمنامه‌های انجام مطالعات توسعه دو میدان نفتی آب ‌تیمور و منصوری با لوک‌ اویل، دو میدان نفتی آبان و پایدار غرب با زابرژ نفت، میدان نفتی دهلران با تات ‌نفت، میادین نفتی چشمه خوش و چنگوله با شرکت گازپروم نفت امضا شده ضمن آنکه روس نفت روسیه با یک شرکت ایرانی برای توسعه فاز دوم میدان نفتی آزادگان هم به توافق رسیده است.

از این رو از بین کل شرکت‌های اروپایی و آسیایی، شرکت های نفت و گاز روسیه بالاترین میزان مشارکت را در بخش توسعه بالادستی صنعت نفت و گاز کشور به نام خود ثبت کرده‌اند.

با این وجود در لیستی که اخیرا شرکت ملی نفت ایران در قالب ۲۹ شرکت اکتشاف و تولید خارجی که منتشر کرده به استثنای گازپروم و لوک اویل نامی از سه شرکت روسی تات نفت، زابرژنفت و روس نفت به چشم نمی‌خورد که احتمال رد صلاحیت این سه شرکت روسی را قوت بخشیده است.

کد خبر 3875995

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 2 =