دبیر جشنواره «شورای هنری» را مسئول پیگیری کرد/ نتیجه اعلام می‌شود

بیانیه شماره دوم ستاد برگزاری نهمین جشنواره تجسمی فجر در حالی منتشر شد که نخستین بیانیه با عنوان شورای هنری این جشنواره به رسانه ها ارسال شده بود.

به گزارش خبرگزاری مهر، ستاد برگزاری نهمین جشنواره تجسمی فجر پیرامون شائبه های اخیری که در داوری این جشنواره در اذهان عمومی ایجاد شد بیانیه جدیدی منتشر کرد که در آن ذکر شده است: به اذعان جامعیت افکار عمومی، نحله ها و نسل های گوناگون هنر کشور، جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر با تکیه بر تجربه انباشته ادوار گذشته و بهره مندی از توانمندی های صنوف و مجامع مرتبط و رویدادهای حرفه ای متنوع  این حوزه، مسیری تکوینی و ایجابی را رقم زده است.

رویه و رخدادی که ضمن احترام و پاسداشت سرمایه های کلاسیک، عرصه حضور را از محدوده های رشته ای برای بروز ظرفیت های روزآمدتر گسترش داده و به دیگر بیان، مجال لازم را برای الحاق بخش های بیرون مانده و جدا افتاده از پیکره هنرهای تجسمی فراهم ساخته است.

بدون شک این مهم نه صرفا یک ابتکار بلکه اقتضای پاسخگویی کمینه به ظرفیت های اکنون هنرهای تجسمی کشور است.

بستری که از رخداد ساختارمند و با پشتوانه ای همانند جشنواره هنرهای تجسمی فجر انتظار می رود تا در چهارچوب ها، الگوهای برنامه ریزی شده منطقی و مدل های رفتاری خود بتواند علاوه بر تایید دوسالانه های تخصصی، مدلی درخور از داشته های توامان هنرهای تجسمی کشور را نمایش دهد.

به نظر می آید برای نیل به این آرمان مشترک، حوزه های گوناگون و درون خانواده هنرهای تجسمی همسویی و همدلی حداقلی را یافته اند که البته می بایست با تعامل و اشتراک مساعی پیوسته، چالش ها را بررسی کرده و تهدیدها را به فرصت مبدل ساخت.

بدون شک در این فرآیند عناصر و شاخصه های گوناگونی می بایست فعال شده و بررسی لازم را برای استمرار و بالندگی آن فراهم آورند.

نقد تخصصی، گفتمان و تقویت بنیان های نظری و اندیشه ورزی، اصلاح همواره راهبردها و راهکارها و بسیاری دیگر از این دست شرط لازم برای ارتقا و کیفیت بخشی است که تعامل و مشارکت می تواند آن را به کمال و کفایت برساند.

در این راستا ستاد برگزاری بلافاصله پس از خاتمه جشنواره نهم، فرصت را برای ارزیابی و بررسی بهنگام نقطه نظرها، تدقیق پیشنهادها برای اصلاح روش ها و برنامه ها و بررسی نقطه نظرها فراهم ساخت و با تشکیل جلسات متعدد ستاد سیاستگزاری، شورای هنری و شورای اجرایی، ضمن بازخوانی تجربه های بدست آمده و مدون سازی انتقادها و پیشنهادهای مطرح شده کرد که بالطبع با عنایت به مباحث و نقدهای مطرح شده تحلیل تبیین راهکارهای مناسب برای فرآیند پذیرش و انتخاب آثار و معرفی آثار برتر است.

سوالی که پیرامون ترکیب داوری و یکی از آثار معرفی شده نهایی پدیدار شده و طبعا همان گونه که در اطلاعیه پیشین نیز تصریح شد، ستاد برگزاری و شورای هنری جشنواره ضمن تاکید بر وجود برخی شائبه ها خود را مکلف به بررسی آن دانسته و برای صیانت از کیان و حیثیت هنر و هنرمندان این مرز و بوم و نیل به جایگاه درخور و همسنگ با نام و عنوان جشنواره در عرصه ملی و بین المللی از هر اقدام اصلاح گرانه و بایسته و در هر مرحله ای رویگردانی نمی نماید.

همان گونه که پیش از این نیز تصریح شد، علی رغم تفاوت مضمونی تصریح و ارجاع هنرمند وام گیرنده به قالب اجرایی و ایده حاکم بر اثر وام دهنده از بدیهیات علمی، اخلاقی و حرفه ای است که می بایست صورت می پذیرفت چرا که علی رغم در اختیار داشتن بسیاری از وسایل ارتباط جمعی رصد و تطابق آثار با تمامیت آثار تجسمی ریز و درشتی که در کشورهای مختلف خلق یا ارائه می شود عملا نیز امکان پذیر نیست. از این رو بازخوانی و تکمیل فراخوان دوره بعد، تبیین روش‌های اجرایی لازم برای جلوگیری یا کاهش درصد خطاهای محتمل و اعمال شیوه های مقوم در دستور کار قرار گرفته که ان‌شاالله بزودی با اصلاح ساختارهای لازم در قالب فراخوان دهمین دوره جشنواره منتشر خواهد شد. اما در کنار این مهم و برای حفظ حرمت ها و احقاق حقوق جشنواره، مطابق ضوابط اعلام شده در فراخوان، موضوع از سوی دبیر به شورای هنری ارجاع شد تا با حضور نماینده گان افکار عمومی و پس از بررسی های لازم  نظر کارشناسی و متعاقب آن اقدام نهایی ستاد برگزاری جشنواره بزودی اعلام گردد. علاوه بر آن دبیرخانه دایمی جشنواره با جمع بندی نقدها، نظرها و پیشنهادها تدوین فراخوان دوره آتی جشنواره را در دستور کار قرار داده و اطمینان دارد با بهره گرفتن از نظرات منتشر شده زیرساخت لازم و ارزشمندی برای ارتقای جایگاه جشنواره و هنرهای تجسمی کشور فراهم آمده است.

تردیدی نیست که کیان و اعتبار هنری این سرزمین قابل مصالحه با هیچ مصلحت اندیشی فردی و صنفی نیست و ستاد برگزاری به مثابه نماینده جامعه بزرگ هنرمندان تجسمی خود را مکلف به حفظ امانت، عزتمندی ، جامعیت، اخلاق مداری و کیفیت بخشی به این سرمایه ملی دانسته و می داند و برای تحقق این مهم همواره نیازمند نقد و تعامل سازنده است.

کد خبر 3923611

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 7 =