۲۸ آبان ۱۳۸۵، ۱۴:۰۹

دبیر کانون سهام داران حقیقی در گفتگو با مهر:

شاخص بورس باید بیانگر واقعیات اقتصاد کشور باشد

شاخص بورس باید بیانگر واقعیات اقتصاد کشور باشد

دبیر کانون سهامداران حقیقی گفت: شاخص بورس باید بیانگر واقعیات اقتصاد کشور باشد.

ابوالفضل متین در گفتگو با خبرنگارمهر درمورد انتخاب مدیرعامل شرکت بورس گفت: تمام فعالان بازار سرمایه منتظرند تا به‌صورت رسمی مدیرعامل شرکت بورس معرفی شود و آن چه که در جراید اعلام شده بیشتر برمبنای شنیده ها است و هنوز از طرف هیچ مقام رسمی، این موضوع اعلام نشده است.

وی ادامه داد: آنچه که اهمیت دارد اعلام سیاست و راهکارهای اجرایی هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت بورس است و در حال حاضر بازار سرمایه از استراتژی و راهبرد مناسب برای پیشرفت بورس محروم است.

متین افزود: در شرایط فعلی سیاست کنترل شاخص بورس به‌عنوان اصلی ترین راهبرد بازار سرمایه مطرح است و در این راستا نباید از افزایش سرمایه شرکت هایی که نیاز به افزایش سرمایه دارند، جلوگیری کرد.

دبیر کانون سهامداران حقیقی ادامه داد: در حال حاضر صف فروش بعضی از شرکت‌ها باز نمی شود تا عرضه و تقاضا حرف نهایی بازار را بزند و از توقف نماد برخی شرکت ها مدت طولانی می گذرد.

وی افزود: اطلاع رسانی بعضی از شرکت ها بسیار طولانی شده و مسیر گزارش دهی و بررسی آنها در بورس نیز زمان بر است.

متین گفت: سیاست تابلو چهارم به بعضی از شرکت‌ها مثل پارس الکتریک، سپنتا و آبگینه گسترش یافته و این در حالی است که سهامدار جزء در بعضی از این شرکت ها درصد نسبتا مهمی در مقایسه با دیگر شرکت های تابلو چهارم در مالکیت خود دارند.

وی خاطر نشان کرد: باید در مورد شرکت هایی که تعداد سهامدار جزء آنها بالا است، ملاحظات بیشتری صورت گیرد تا در این تابلو به کسی اجحاف نشود.

وی افزود: اگر شرکتی به دلیل عدم ارائه اطلاعات به تابلو چهارم برود و سهامدار عمده آن با بهای پایین سهام سهامدار جزء را خریداری کند ظلم به سهامدار جزء است، زیرا سهامدار جزء چاره ای جز فروش سهام خود ندارد.

متین خاطر نشان کرد: ممکن است بعضی مدیران شرکت ها و سهامداران عمده با این ترفند بخواهند شرکت را از نظارت بورس خارج کنند و سهام سهامداران جزء را در قیمت پایین جمع کنند.

 دبیر کانون سهامداران حقیقی گفت: سازمان بورس باید دلایل تبعید هر شرکت را به تابلو چهارم اعلام کند تا سهامدار جزء بتواند از مدیران شرکت بخواهد که مثلا  به چه دلیلی اطلاعات مالی به بورس نمی دهد و حتی از مراجع قضایی با استناد به اطلاع رسانی بورس پیگیر حقوق خود شود.

متین گفت: شرکت ها برای حضور در بورس حق الدرج پرداخت نموده اند که این حق الدرج را از سهامداران خود گرفته اند و سهامداران می توانند با توجه به اطلاع رسانی بورس مطالبه حق داشته باشند.

 دبیر کانون سهامداران حقیقی در پایان گفت: امیدواریم مدیران جدید شرکت بورس فارغ از سیاست حفظ شاخص بورس، به مسائل مطرح در بازار سرمایه مانند نقد شوندگی، توقف کوتاه نماد، گردش سریع و شفاف اطلاعات، الکترونیکی کردن خرید و فروش سهام و ورود شرکت های جدید با بازده بالا به بورس بپردازند و اجازه بدهند شاخص بورس به‌صورت طبیعی و واقعی شاخص اقتصاد و بورس کشور باشد.

کد خبر 409041

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha