توسط موسسه رند؛

کتاب «خاستگاه جهادی‌های آمریکا» منتشر شد

شناسهٔ خبر: 4154523 -
کتاب «خاستگاه جهادی های آمریکا» نوشته «برایان مایکل جنکینز» با موضوع بررسی ریشه های شکل گیری تروریستهای تکفیری در آمریکا منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، دستکم از زمان رخ دادن حادثه ۱۱ سپتامبر در آمریکا و در حقیقت همزمان با شکل گیری سبکی سازمان یافته از تروریسم بین المللی در جهان، در داخل خاک این کشور نیز گروه های تروریستی زیادی با انگیزه های به ظاهر مذهبی مختلف و البته از نحله سلفی گری شکل گرفت.

کتاب «خاستگاه جهادی های آمریکا» نوشته «برایان مایکل جنکینز» که به تازگی توسط انتشارات موسسه «رند» منتشر شده به بررسی چگونگی و چرایی شکل گیری این گروه های سلفی در آمریکا پرداخته است.

به عقیده نویسنده کتاب، با توجه به هزینه و سرمایه گذاری های گزافی که آمریکا در دوران پس از حادثه تروریستی ۱۱ سپتامبر انجام داده، گروه های تروریستی سلفی در این کشور عمدتا به شکل موقتی و در واکنش به رویدادهای سیاسی و یا اجتماعی خاص تشکیل شده و پس از آن نیز یا دستگیر و منحل شده و یا فعالیت های خود را به نحوی متوقف می کنند.

همچنین بر اساس داده های آماری در این کتاب، از زمان رخ دادن حادثه ۱۱ سپتامبر به این سو، دستکم ۸۶ طرح انجام عملیات تروریستی در آمریکا شناسایی شده که ۲۲ مورد از این تعداد عملیاتی شده است. درمجموع ۱۷۸ تروریست در سطوح برنامه ریزی و یا فراهم کننده زمینه انجام عملیات تروریستی در این عملیات نقش داشته اند.

همچنین به گفته نویسنده، ۸۷ درصد از طراحان و عوامل عملیات تروریستی در آمریکا از شهروندان و مقیم این کشور بوده و تنها ۴ تن از این عوامل به صورت غیرقانونی وارد خاک آمریکا شده اند. با این حساب می توان گفت قریب به اتفاق تروریستها از نظر دولت این کشور، شهروندان قانونی و مطیع قوانین این کشور به حساب می آمده اند.

با این حساب «جنکینز» معتقد است مساله «ملیت» نقشی کمرنگ در چرایی شکل گیری عملیات و حوادث تروریستی در آمریکا دارد.

به عقیده نویسنده مشکل اساسی آمریکا در تشخیص و پیشگیری از وقوع حملات تروریستی و جلوگیری از رشد تروریستها در این کشور این است که نظام اداری این کشور نمی تواند تشخیص دهد کودکی که به عنوان مهاجر قانونی وارد خاک این کشور شده و یا در خاک آمریکا متولد شده ممکن است ۱۵ یا ۲۰ سال دیگر به یک تروریست بین المللی مطرح شده و علیه امنیت و منافع دولت و ملت آمریکا دست به اقدام بزند.

x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
4 + 10 =