پرویزسروری: فرماندار و هیات اجرایی تهران با تایید صلاحیت زریبافان تخلف کرده است/ عدالت و قانون حکم می‌کند زریبافان تایید صلاحیت نشود

عضو هیات عالی نظارت بر انتخابات شوراها در استان تهران گفت: مطابق ماده 63 قانون انتخابات شوراها که نظارت بر کیفیت انتخابات را وظیفه هیات‌های نظارت می داند، معتقدیم در این باره هم هیات اجرایی خصوصا فرماندار تخلف می‌کند و هم زریبافان که استعفا نمی دهد، تخلف از قانون می کند.

پرویز سروری در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص بحث کاندیداتوری زریبافان در انتخابات شوراها، گفت : ما در خصوص موضوع زریبافان با استانداری و سیستم هیات اجرایی به نتیجه نرسیدیم و حتی معتقدیم حضور زریبافان با توجه به ماده 28 غیر قانونی است و او باید استعفا می داد.

وی افزود : هیات اجرایی معتقد است به این موضوع در قانون صریحا اشاره نشده و این موضوع برای ما سئوال است زیرا هنگامی که از معاون بخشدار می خواهیم که استعفا دهد، آیا دبیر دولت هم وزن با یک معاون بخشدار نیست و آیا این شغل تسری عمومی ندارد؟

سروری اظهار داشت : ما معتقدیم این حضور غیرقانونی است و کار زیبا و قانونمند انتخابات که با تلاش در حال انجام است، با این گونه مسائل قدری مخدوش می شود و اکنون هم به دنبال این موضوع هستیم که از زریبافان بخواهیم از کاندیداتوری استعفا دهد واجازه دهد محیط سالم، بدون دغدغه، بدون حرف وحدیثی درانتخابات داشته باشیم، لذا ما طبق قانون پس از تذکر به فرماندار و استانداری، اگر آنها تمکین به اجرای قانون نمی کردند برای پی گیری باید این موضوع را به هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها موکول می کردیم.

عضوهیات عالی نظارت بر انتخابات شوراها در استان تهران ادامه داد: در پیگیری که دیروز انجام دادیم، هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها همچنان بر استعفای زریبافان تاکید کرد و امیدواریم دولت که بر اساس عدالت و قانون حرکت می کند اجازه دهد قانون به طور دقیق انجام شود و زریبافان هم با استعفایش زمینه را برای یک انتخابات سالم و بدون دغدغه فراهم نماید.

نماینده تهران با بیان اینکه این موضوع اکنون از طریق هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها در حال پیگیری است ، خاطر نشان کرد: معتقدیم حقوق کاندیداها باید حفظ شود و یکی از آنها رعایت مواد قانونی است که احساس می کنیم زریبافان این مصوبه را انجام نداده چراکه باید ازمسئولیت خود استعفا می داد و با توجه به عدم استعفای وی، بهترین راهکار را در شرایط حاضر استعفا از کاندیداتوری می دانیم.

سروری در عین حال تصریح کرد: ما به زریبافان پیشنهاد می کنیم، قبل از اینکه هیات مرکزی بخواهد فشار آورد و این موضوع به یک چالش تبدیل شود، وی با استعفای خود این دغدغه را حل کند و محیط را برای رقابت سالم فراهم کند تا حرف و حدیثی در رابطه با عدم تمکین به قانون وجود نداشته باشد و بدلیل اینکه وی در دولت است، این سئوال را برای کاندیداهای دیگر ایجاد می کند آیا افرادی که وابسته به قدرت هستند، اختیارات ماوراء قانونی دارند و خودشان مفسرقانون هستند و می توانند به اصطلاح از امتیازات قدرت استفاده کنند به همین دلایل فکرمی کنیم چنانچه این حرف وحدیث ها نباشد، بهتراست  استعفا دهد تا این مشکل حل گردد.

عضو هیات عالی نظارت استان تهران در پاسخ به این سئوال که چنانچه زریبافان از کاندیداتوری استعفاء ندهد و به این پیشنهاد عمل نکند، تکلیف چیست، گفت : پاسخ این سئوال را باید از هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوارها جویا شوید، بدلیل اینکه ما مکلف به پیگیری بودیم وآن را به هیات مرکزی منتقل کردیم وآنان درحال پیگیری موضوع هستند وما هم بدلیل اینکه موضوع انتخابات تهران است ازطریق آنها این موضوع را دنبال می کنیم اما اینکه نهایتا آنان چه تصمیمی خواهند گرفت باید ازهیات مرکزی سوال کنید.

وی تاکید کرد: اکنون هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها با قدرت در حال پیگیری این موضوع است و آنان نیز معتقدند حضور زریبافان تا الان هم غیر قانونی بوده و این اختلاف نظری بین هیات مرکزی نظارت و وزارت کشور است.

سروری درپاسخ به این سئوال که آیا زریبافان تا الان تائید شده است، اظهارداشت : هیات اجرایی و وزارت کشورمعتقدند حضور زریبافان در انتخابات شوراها قانونی و هیات نظارت هم معتقد است حضور او غیرقانونی است و نمی توان گفت  قانونی است و چنانچه از هیات اجرایی در این باره سئوال کنید آنان می گویند طبق ماده 48 حضور وی در انتخابات قانونی است و ما هم معتقدیم طبق ماده 28 غیرقانونی است.

وی ادامه داد: هیات نظارت بر اساس ماده 63 که در آنجا تاکید شده نظارت بر کیفیت انتخابات بر عهده هیات های نظارت است و هیات های نظارت اگر احساس کردند اخلالی در روند انتخابات وجود دارد،  باید آن را به فرماندار ابلاغ کنند و او مکلف است این اشکال رابرطرف کند وما این کار را انجام دادیم لذا فرماندارتهران تا این زمان تخلف کردند چراکه موضوعی را که هیات نظارت استان تهران به او ابلاغ کرده ، را انجام نداده و کار وی غیرقانونی بوده و اکنون در حال پی گیری این موضوع هستیم و معتقدیم هیات اجرایی تفسیروبرداشت غلطی از قانون دارد و باید قانون اجرا شود و ماده 28 قانون هم تاکید می کند افرادی که دارای سمت هستند باید استعفا دهند.

عضو هیات عالی نظارت استان تهران خاطرنشان کرد: مطابق ماده 63 قانون که نظارت بر کیفیت انتخابات را وظیفه هیات های نظارت می داند، معتقدیم دراین باره هم هیات اجرایی خصوصا فرماندار تخلف می کند و هم زریبافان که استعفا نمی دهد تخلف از قانون می کند.

سروری در پاسخ به این سئوال که نتیجه نهایی این موضوع چه زمانی مشخص خواهد شد، گفت: باید از هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها سئوال کنید.

کد خبر 416487

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 2 =