تروریسم و صهیونیسم دو روی یک سکه هستند

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه صهیونیستها اعلام کردند کشورهای اسلامی در حال درگیری هستند پس ما در بهترین شرایط هستیم، گفت: تروریسم و صهیونیسم دو روی یک سکه هستند.

به گزارش خبرنگار مهر، علی لاریجانی بعدازظهر امروز در نشست فوق العاده کمیته فلسطین اتحادیه بین المجالس کشورهای اسلامی گفت: اقدام مشترک تروریست ها با کمک ایالات متحده در منطقه باعث آشفتگی در منطقه شد و صهیونیست ها از این مسئله استفاده کردند.

وی افزود: صهیونیست ها اعلام کردند که ما در بهترین شرایط هستیم، چون کشورهای اسلامی با هم درگیر هستند و به جان هم افتاده اند.

لاریجانی عنوان کرد: مسئله تروریسم و صهیونیسم دو روی یک سکه هستند.

لاریجانی ادامه داد: بعد از اقداماتی که در عراق داشت و در سوریه نیز نیروهای مسلح این کشور به کمک کشورهای دیگر بر تروریست ها تا حدی پیروز شدند البته نمی گویم مسئله تروریست در منطقه پایان یافته حتما هست و شکل های دیگری پیدا کرده است. صهیونیست ها ماجراهای جدیدی را آغاز کرده اند.

لاریجانی افزود: صهیونیست ها ماجرای جدیدی در کردستان عراق مطرح کردند. آن مسئله حل شد و ماجرای انتقال سفارت امریکا به قدس اشغالی مطرح شد.

وی خاطرنشان کرد: آمریکا به دنبال این است که از فضای آشفته کشورهای اسلامی استفاده کرده و رژیم صهیونیستی را یک گام به جلو ببرد تا آرمان آزادی فلسطین فراموش شود و صورت مسئله را پاک کند.

وی تأکید کرد: تلقی آنها این است ضعف هایی وجود داشت. برخی از کشورهای اسلامی فکر کردند که اگر بنای همکاری با اسرائیل را بگذارند مشکلات کاهش می یابد و موفق می شوند اما اشتباه استراتژیک کردند. هم به خودشان و هم به جهان اسلام لطمه زدند.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: ما دوست نداریم هیچ کشور اسلامی از پهنه همکاری کشورهای اسلامی برای آزادی فلسطین خارج شود. برادرانه می گوییم اشتباه کردید.

لاریجانی با اشاره به فروش تسلیحات آمریکا به منطقه گفت: آقای ترامپ پول های منطقه را برد و بعد در مورد سفارت آمریکا چنین موضع گیری ای اعلام کرد و به کشورهای اسلامی دهن کجی کرد.

لاریجانی گفت: اینها بدنبال آن هستند که نشان دهند کشورهای اسلامی وزن ندارند و می توانند هر کاری بکنند اما اگر کشورهای اسلامی غیرت اسلامی و کشورهای عربی غیرت عربی را به خرج دهند ترامپ جرات نمی کند چنین اشتباهی را انجام دهد.

وی افزود: امروز باید این کار انجام شود وگرنه رژیم صهونیستی گام های بعدی را برخواهد داشت. این سر و صداها نباید بعد از مدتی خاموش شود.

رئیس مجلس گفت: تلقی آنها این است که می توانیم از ضعف برخی کشورها استفاده کنیم اما ما باید اشتباه مجدد آنها را گوشزد کنیم، ایالات متحده آمریکا نمی تواند به عنوان یک کشور شرور با آرمانهای مسلمانان که مهمترین آن فلسطین این این گونه رفتار کند.

وی با بیان اینکه ظرفیت کشورهای اسلامی بسیار است اما تشتت بوجود آمده، آنها را به این اشتباه انداخته است گفت: اگر امروز اتحادیه بین المجالس کشورهای اسلامی در برابر رفتار خطای آمریکا اقدام به موقع و سریع انجام دهد آنها جرأت نمی کنند گام های بعدی را بردارند.

لاریجانی گفت: باید قبول کنیم در چند دهه ای که مذاکرات سازش انجام شد نتیجه ای ندیدیم جز عقب نشنیی، هیچ  وقت رژیم صهیونیستی به تعهدات خود عمل نکرده است.

رئیس مجلس تصریح کرد: ما به عنوان جمهوری اسلامی ایران از ابتدا می گفتیم این گونه مذاکرات سازش نتیجه نخواهد داشت.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ما به عنوان جمهوری اسلامی ایران از ابتدا گفتیم که این مذاکرات صلح بی فایده است.

لاریجانی در توضیح این نکته گفت: رژیم صهیونیستی در جنگ ۳۳ روزه با مقاومت لبنان روبرو شد و شکست خورد و در غزه نیز در جنگ های ۲۲ روزه، ۸ روزه و ۵۰ روزه موفق نشد؛ این نشان دهنده آن است که نقطه آسیب رژیم صهیونیستی در جایی است که نیروهای مقاومت حضور داشته باشند و کشورهای اسلامی از مقاومت حمایت کنند.

وی ادامه داد: نقطه ضعف رژیم صهیونیستی در جایی است که با خیل عظیم شرکت کنندگان در انتفاضه روبرو شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه من موافق پیشنهاد آقای سلیم الجبوری (رئیس مجلس عراق) هستم، تاکید کرد: ما می توانیم در پارلمان های خودمان قدس را به عنوان پایتخت فلسطین اعلام و آن را مصوب کنیم.

لاریجانی افزود: حداقل کشورهایی که عضو اتحادیه بین المجالس اسلامی هستند روابط خودشان را با رژیم صهیونیستی تعلیق کنند تا این رژیم بفهمد که کشورهای اسلامی حیات دارند و ما این را با صدای بلند گفتیم که گوش های ناشنوای ایالات متحده آمریکا بشنود.

وی تصریح کرد: ما بازارهای بسیاری در بین خودمان داریم که می توانیم از ظرفیت آن برای فشار بر رژیم صهیونیستی استفاده کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: حتما موضع ما حمایت از انتفاضه فلسطین است و این را با همه وجود و همه وجوه ادامه می دهیم و راه نجات نیز در همین است.

لاریجانی گفت: امیدوارم این نشست پیام روشنی به مردم فلسطین و ایالات متحده باشد. آقای ترامپ متوجه شود که صحنه امروز کشورهای اسلامی صحنه بزن در رویی نیست. صحنه کشورهای اسلامی این نیست که اموالشان را چپاول کنند و بعد دعواهای تصنعی ایجاد کنند که موضوع مهم فلسطین به فراموشی سپرده شود.

وی تصریح کرد: ما با همه کشورهای اسلامی دست دوستی می دهیم. مبادا برخی حرف های ناصحیحی که در مورد ایران می زنند ذهنیت بلاوجهی ایجاد کند. ما بدنبال امپراطوری در کشورها نیستیم. این توهین به ماست. ما بدنبال روابط برادرانه با همه کشورهای اسلامی هستیم.

رئیس مجلس ادامه داد: برخی کشورهای اسلامی که با ایران جدال می کنند راه اشتباهی می روند. آنها را هم جزو کشورهای اسلامی می دانیم. راهشان را غط می دانیم. نباید انتظار داشته باشند ما از آنها که در راه غلط قرار دارند حمایت کنیم. به آنها توصیه می کنیم این جدال ها را کنار بگذارند. به مسیری بیایند که آینده کشورهای اسلامی نیازمند آن است.

لاریجانی تاکید کرد: کشورهای اسلامی انرژی و اموال خود را خرج چیزهایی نکنند که رئیس جمهور آمریکا بگوید من قبل از اینکه در این کنفرانس شرکت کنم راجع به منابع آن تفاهم کردیم و بعد شرکت کردم؛ این وهن کشورهای اسلامی است.

وی گفت: ما می خواهیم همه کشورهای اسلامی مستقل و با عزت باشند و روابط تجاری و دوستانه بین آنها برقرار باشد. ما از همه کشورهای اسلامی حمایت می کنیم، دوست و برادر خودمان می دانیم و به آنها توصیه می کنیم به خاطر توهماتی راه غلطی انتخاب نکنند.

رئیس مجلس تاکید کرد: هیچ جای خشنودی نیست که یک کشور حتی کشور کوچک از میان کشورهای اسلامی لغزشی به سمت صهیونیست ها پیدا کند تا چه برسد به کشور بزرگ. برای ما خیلی با اهمیت است که همبستگی بین کشورهای اسلامی چنان باشد که در امور عالم اسلام ید واحد باشد.

لاریجانی ادامه داد: جمهوری اسلامی اساس سیاست خارجی اش بر رفتار برادرانه و دوستانه با همه کشورهاست. در حادثه ای که برای کشور دوست و برادرمان عراق افتاد و داعش به این کشور تجاوز کرد و برای کشور دوست و برادرمان سوریه افتاد ما به دعوت این دولت ها به آنها کمک کردیم.

وی تصریح کرد: بعد هم نیروهای مسلح آنها موفق شدند ضربه کاری به آنها بزنند؛ آن وقت پشت سر ایران می گویند که ایران بدنبال نفوذ در منطقه است. ما دنبال هیچ نفوذی نیستیم. ما دنبال روابط برادرانه و محترمانه با همه کشورهای اسلامی هستیم.

رئیس مجلس تاکید کرد: ما پای دوستی مان می ایستیم. اگر با کشور عراق روابط دوستانه داریم، اگر زمانی این کشور مشکلی پیدا کرد با همه وجود کنار آن می ایستیم. اگر با کشور سوریه روابط دوستانه داریم و آن را یک پایه مقاومت می دانستیم اگر روزی مشکل پیدا کرد از این کشور حمایت می کنیم.

جمهوری اسلامی نیرو و انرژی اش را برای ملت فلسطین خرج خواهد کرد

لاریجانی تصریح کرد: ما دوستی با وجدان را دنبال می کنیم؛ بدنبال نفوذ نیستیم. توهمات یک عده را به راه غلط نبرد. جمهوری اسلامی اگر نیرو و انرژی دارد آن را برای ملت فلسطین خرج خواهد کرد. ابایی هم نداریم که بگوییم از نیروهای مقاومت فلسطین حمایت می کنیم. حمایت های مالی، سیاسی و نظامی خود را از فلسطین دریغ نخواهیم کرد.

وی ادامه داد: ما نیروی مقاومت فلسطین را یک حرکت اصیل می دانیم و راه نجات ملت فلسطین را در همین می دانیم. از کسی هم نمی ترسیم.

رئیس مجلس اتهامات غرب علیه ایران را دروغ خواند و گفت نماینده ایالات متحده معرکه ای در سازمان ملل راه انداخت و جسدی از یک موشک به نمایش گذاشت که ایران این موشک ها را به یمن برده و از آنجا به سعودی شلیک شده است. این یک دروغ بزرگ است.

وی تاکید کرد: ما اگر این کار را کرده بودیم می گفتیم و از کسی هم واهمه نداریم اما این کار را انجام نداده ایم. این موشک مربوط به خودشان است. با این نمایش ها هم نمی توانند کاری انجام دهند. ما کشوری نیستیم که اگر به کسی کمک نظامی کنیم آن را پنهان کنیم. ما از مقاومت فلسطین حمایت نظامی کرده و کنیم اما در مورد یمن دخالتی نداشتیم.

لاریجانی اظهارداشت: اینها توهماتی است که پشت آن مخفی شده اند البته ما رفتار در یمن را غلط می دانیم اما کار نظامی آنجا نداریم و این موشک مربوط به ایران نیست. ایالات متحده اگر بدنبال مسئله سازی در منطقه است راههای دیگری پیدا کند.

وی ادامه داد: اینکه آمریکایی ها با غرور به منطقه بیایند و اموالی را از منطقه بگیرند و ببرند و به ملت های مسلمان توهین کنند ما این کار را تحقیر و غلط می دانیم و اینکه با ما معاهده ای در قالب ۱+۵ ببندند و بعد بگویند که ما دنبال چیزهای دیگری هستیم ما جلوی این اقدامات می ایستیم، اما اگر کشورها روابط منطقی و احترام آمیز داشته باشند کسی با آنها مخالف نمی کند.

لاریجانی خطاب به حاضران در جلسه گفت: این جلسه نباید صرف اعلام مواضع باشد. باید اقدامات عملی هم داشته باشیم. این اقدامات عملی در بیانیه پایانی نشست نیز ذکر شده است. حتما پارلمان های کشورهای اسلامی باید اقداماتی را برای حمایت از قدس انجام دهند. تعلیق در روابط تجاری با اسرائیل، حمایت از مقاومت فلسطین اهمیت دارد.

وی در پایان گفت: امیدوارم این نشست به روابط دوستانه و برادرانه بین کشورهای اسلامی با محوریت حمایت از فلسطین کمک کند تا در روزهای آینده شاهد باشیم ملت فلسطین با قدرت بیشتر حرکت خود را به پیش می برد.

کد خبر 4175938

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 5 =