تمدن ۱۰ هزار ساله دهلران در انتظار گردشگران/ آبگرم را تجربه کنید

ایلام-شهرستان دهلران با تمدن ۱۰ هزار ساله و آثاری مثل تپه علی کش، چشمه های آبگرم، غار خفاش، چشمه قیر و...در انتظار گردشگران و مسافران نوروزی است.

خبرگزاری مهر-گروه استان ها:  دهلران در ۲۲۰ کیلومتری جنوب غرب ایلام قرار گرفته است، این شهرستان با شش هزار و ۸۱۷ کیلومتر مربع از لحاظ مساحت بزرگترین شهرستان استان محسوب می شود که دارای چهار بخش مرکزی، زرین آباد، میمه و موسیان است. 

این شهرستان با داشتن۲۲۵ کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق یکی از امن ترین شهرهای مرزی کشورمحسوب می شود.

 طبق مطالعات و کاوش های باستان شناسی پیش از پیروزی انقلاب اسلامی که توسط فرانک هول باستان شناس آمریکایی در تپه های تاریخی علی کش با ۱۰ هزار سال قدمت، موسیان، سبز، خزینه، فرخ آباد، چغا سفید و... پیشینه تاریخی در این حوزه مهم فرهنگی به هزاره های هفتم پیش از میلاد می رسد. 

برابر بررسی ها وپژوهش های پروفسور فرانک هول در علی کش برای نخستین بار به کشت دانه های گیاهی مانند گندم و جو پرداخته شده و در دوران تاریخی هم دهلران با توجه به اینکه در همسایگی خوزستان و در آغوش بین النهرین قرار گرفته بدون شک منطقه ای مسکونی و آباد بوده به خصوص در دوران ساسانی که وجود دژها (قلعه شیاخ، انجیر، سرقلا و...) و برخی شهرهای تاریخی مثل شهر ساسانی – اسلامی کلاته و کنه رو به حیات درخشان خود ادامه داده است. 

این شهرستان در دوران اسلامی نیز با توجه به تعدد امام زاده ها به ویژه امام زاده ۷۰۰ ساله سید ابراهیم (ع) موجودیت تاریخی خود را به اثبات رسانده است. 

شهرستان دهلران داشتن  آثار تاریخی، اماکن مذهبی و جاذبه‌ های طبیعی و دفاع مقدس  سبب شده در کانون توجه گردشگران و مسافران قرار بگیرد وهرساله خیل عظیمی از گردشگران به این شهرستان سفر می کنند.

۴۰۰ اثر تاریخی دهلران مهیای نوروز ۹۷

درشهرستان دهلران بیش از ۴۰۰ آثر تاریخی، تفریحی و گردشگری وجود دارد که از این تعداد ۸۲ اثر در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

چشمه های آب گرم دهلران نیز یکی از جاذبه های طبیعی این شهرستان محسوب می شود که به صورت چشمه های بزرگ و کوچک از دل زمین می جوشند و با دمای حدود ۵۰ درجه سانتی گراد و دبی آب بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ لیتر در ثانیه متغیر است. 

چشمه های آب گرم دهلران به طور معمول برای درمان بیماری های پوستی و دردهای مفاصل و استخوان مورد استفاده قرار می گیرد.

 برای رونق دادن گردشگری شهرستان آبگرم به سرمایه گداری بخش خصوصی واگذارشده است که خوشبختانه بخش خصوصی با احداث تاسیسات شنا و استخر سرپوشیده،پارک توانسته زمینه جذب توریست را در شهرستان فراهم کند.

چشمه قیر 

چشمه قیر دهلران یکی از چشمه های نادر قیر در جهان است که در شش کیلومتری شمال شرقی این شهر و در دامنه کوه سیاه کوه قرار گرفته است. 

چشمه قیر به صورت حوضچه طبیعی سیاه رنگ با دبی آب سه تا چهار لیتر در ثانیه بوده و از راه خروجی از حوضچه جدا و آب گوگرد دار و قیر در آن جریان می یابد. 

اطراف چشمه قیر به منظور جلوگیری از ورود دام یا حیوانات وحشی توسط حفاظت محیط زیست حصار کشی شده است و سفره زیرزمینی چشمه ها نیز در حدود ۸۰ هکتار برآورد می شود. 

پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، انگلیسی ها به فکر بهره برداری از این مجموعه و منابع بزرگ نفتی اطراف آن بودند و اقدام به احداث تاسیسات ساختمانی و مراحل مقدماتی به منظور ریل گذاری قطار در اطراف آن کرده بودند که به علت شرایط جنگ جهانی دوم موضوع منتفی می شود. 

راه دسترسی به این چشمه ها از شرق جاده آسفالت آب گرم به طول ۵.۵ کیلومتر و سه کیلومتر راه شنی است. 

بخش زیبای میمه در دامنه کبیرکوه با باغ های مثمر خود، آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری، رازهای زیادی از تاریخ در دل خود دارد و از عصر آهن تا دوران اسلامی دارای پیشینه تاریخی و قابل سکونت بوده است. 

 آب و هوای بخش میمه معتدل و وجود باغ ها باعث شد که والی های  ایلام نیز در این شهر سنگ نوشته ای از خود به یادگار بگذارند. 

تنها غار خفاش ایران در دهلران

یکی از آثار طبیعی شهرستان دهلران که در کشور نادر محسوب می شود، غار خفاش است، این غار در چهار کیلومتری شمال شهر دهلران در دامنه ارتفاعات سیاه کوه و ۴۰۰ متری غرب تنگه موسوم به تنگ تاپو و داخل دره ای به ارتفاع ۶۰۰ متر از سطح دریا واقع شده که دهانه آن با شعاع حدود ۱۵متر به سمت جنوب قرار گرفته به طوری که دورنمای آن از شهر دهلران قابل دیدن است. 

طول غار حدود ۱۶۰ متر و در قسمت داخل دارای دهلیزهای بزرگ و کوچک است و حفره های داخل آن ناشی از حل شدن مواد آهکی و گچی است. 

ستون های داخل این غار که حالت قندیل دارد، برخی در سقف و برخی در کف قرار گرفته که نظر هر بازدید کننده ای را به خود جلب می کند و ساختمان خاک آن دارای مواد آلی مربوط به فضولات خفاش هاست که نوعی کود از آن تولید و در برخی مصارف کشاورزی کاربرد فراوانی دارد. 

بنا بر برآوردهای نخستین جمعیت خفاش ها از ۳۰ هزار قطعه نیز بیشتر بوده که به صورت دائمی درون غار زیست می کنند؛ البته برخی از آن ها به طور موقتی مهاجرت های فصلی دارند و بر اساس نظریه باستان شناسان این غار در گذشته های دور محل اسکان و سکونت گاه انسان غارنشین بوده و راه دسترسی به آن از شمال جاده آسفالته چشمه قیر با پیمودن حدود یک کیلومتر راه مالرو است. 

دریاچه سپتون، بخش موسیان دیگر منطقه زیبای گردشگری دهلران است، که در فاصله ۹۵ کیلومتری شمال شرق مرکز این شهرستان و حد فاصل روستاهای سپتون و ذوالفقار واقع شده که از زمان احداث سد کرخه آب برگشتی پشت سد به وسعت حدود هفت در ۳۵ کیلومتر باعث به وجود آمدن دریاچه ای معروف به دریاچه سپتون شده است. 

دریاچه سپتون یکی از مناظر زیبای تفریحی – گردشگری منطقه با قابلیت اقتصادی فراوان از نقطه نظر پرورش و صید ماهی بوده همچنین با استفاده از تعدادی قایق امکان تفریح و قایق سواری در سطح آن فراهم شده است. 

یکی دیگر از مناطق طبیعی دهلران در بخش مرکزی، منطقه سرسبز هور و آماکو با بقایای آسیاب های قدیمی، غار و استخر طبیعی – تفریحی بیشه دراز، آبشار سرتاف در مسیر میمه به ایلام، غار قلاپیکه در نزدیکی روستای کاور است. 

قلعه شیاخ

 شهرستان دهلران دارای جاذبه های تاریخی فراوانی است که مهمترین آن قلعه شاخ یا شیاخ است که در ۱۵ کیلومتری شرق شهر پهله و نزدیک روستای سرکمر از توابع بخش زرین آباد قرار گرفته است. 

 با توجه به مصالح به کار رفته در ساخت آن ( قلوه سنگ و ملات گچ )، این اثر به احتمال فراوان مربوط به اواخر دوران ساسانی و اوایل اسلامی است که از شمال به ارتفاعات تخت پیران، از شرق و غرب به مسیل رودهای کم آب ختم می شود.

دهلران در انتظار کاروان های راهیان نور

 ۱۱ امامزاده و بقعه متبرکه در شهرستان دهلران پذیرای دوستان خاندان عصمت و طهارت است که از جمله آنها می توان به امامزاده سید ابراهیم، سیدناصرالدین، سیدفخرالدین، ابراهیم قتال، سید اکبر و امامزاده عباس اشاره کرد

منطقه عملیاتی شرهانی و چیلات نیز به عنوان مناطق عملیاتی این شهرستان پذیرای کاروان های راهیان نور است.

کد خبر 4249518

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 11 =