افزایش مراودات اقتصادی ایران وسنگال درسایه همکاری بانکی میسر است

همایش اقتصادی مشترک ایران و سنگال با حضور وزرای خارجه دو کشور در داکار پایتخت آن کشور برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، همایش اقتصادی مشترک ایران و سنگال در داکار با شرکت محمد جواد ظریف شرکت وزیر امور خارجه کشورمان و وزیر تجارت سنگال برگزار شد.

متن سخنرانی وزیر محترم امور خارجه در این نشست به شرح زیر است:

در ابتدا مایلم از مهمان نوازی گرم دولت و ملت شریف جمهوری سنگال از اینجانب و هیات همراه تشکر نمایم.

بسیار خوشوقتم که به همراه هیاتی متشکل از جمعی از فعالان اقتصادی بخش خصوصی و دولتی جمهوری اسلامی ایران در حوزه های بانکی، سرمایه گذاری، خودروسازی، داروسازی و بهداشت و درمان، صنایع برق و آب، کشاورزی و صنایع غذایی، آموزش عالی، حمل ونقل و شهرسازی، نفت و پتروشیمی و همچنین شرکت های بزرگ دانش بنیان  در این مجمع تجاری با حضور فعالان تجاری، اقتصادی  و صنعتی جمهوری سنگال حضور داریم.

برگزاری این همایش در واقع بیانگر وجود اراده سیاسی مشترک برای تمهید زمینه های حضور، مشارکت و نقش آفرینی هرچه بیشتر بخش خصوصی دو کشور در مناسبات اقتصادی و تجاری دو کشور است.

جمهوری اسلامی ایران و جمهوری سنگال به عنوان دو کشور مهم در غرب آسیا و غرب آفریقا و جهان اسلام می توانند به عنوان  پل ارتباطی این دو منطقه مهم، نقشی تاثیرگزار در توسعه و شکوفایی اقتصادی این دو منطقه مهم،   همچنین بسط و گسترش صلح و ثبات منطقه ای و بین المللی و وحدت و انسجام جهان اسلام ایفا نمایند.

تلاش جهت افزایش تجارت بین دو کشور با رویکردی برد – برد که نه تنها متضمن صادرات کالا و خدمات فنی مهندسی  و نیز انتقال فناوری از سوی شرکت های ایرانی به سنگال، بلکه تامین نیازهای جمهوری اسلامی ایران به ویژه در بخش کشاورزی و معدن از طریق فعالان اقتصادی  سنگال می باشد.

هر دو طرف نسبت به افزایش مبادلات تجاری و همکاری های اقتصادی تاکید داریم. افزایش مراودات اقتصادی در سایه همکاری بانکی میسر است و این مهم نیاز به فعالیت بیشتر بخش خصوصی و حمایت دو دولت دارد.

بخش های خصوصی دو کشور از مقامات دولتی انتظار دارند که به موازات توسعه مناسبات سیاسی و همکاری های بین المللی، دستور کار مشخصی برای توسعه مناسبات اقتصادی و تجاری فراهم نمایند. چرا که افزایش فعالیت بخش خصوصی، مستلزم توجه و اهتمام مقامات سیاسی دو کشور میباشد.

لذا ترسیم چشم اندازی برای همکاری ها، هدف گذاری برای رساندن حجم روابط تجاری دو کشور به میزانی قابل قبول و متناسب با ظرفیت های موجود در آینده نزدیک بایستی در دستور کار قرار گیرد.

جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد با همکاری دولت و بخش خصوصی جمهوری سنگال، این کشور را به قطب خودروسازی در منطقه غرب آفریقا تبدیل نماید. چه اینکه گام های اساسی و اولیه آن حدود ۱۰ سال پیش با احداث و راه اندازی کارخانه سنیران اتو برداشته شده و امروز نیز با حمایت دولت محترم سنگال و رفع برخی مشکلات فنی و موانع زیرساختی توسعه فعالیت های این شرکت به یاری خداوند توسعه خواهد یافت.

در ملاقات با مقامات سنگال پیرامون راههای تسهیل حضور و ارتباطات تجار ایرانی و سنگالی و توجه ویژه به همکاری های اقتصادی دو کشور به ویژه در زمینه تجارت، خدمات فنی و مهندسی، خودرو سازی، نفت و پتروشیمی، برق و صنایع غذایی و فناوری های نو که دو کشور در آنها دارای مزیت نسبی می باشند، گفتگو خواهم کرد.

امیدوارم تجار دو کشور از فرصت این همایش نهایت بهره برداری را بعمل آورده و به توافقات خوبی در جهت افزایش همکاری ها دست یابند.   

در پایان مجددا از حسن میزبانی دولت و ملت شریف جمهوری سنگال، بخصوص از برادرم جناب آقای علیون سار (Alioune Saar) وزیر محترم تجارت سنگال، رئیس اتاق بازرگانی و فعالان اقتصادی دو کشور که در برگزاری این مجمع تجاری مساعدت نمودند، تشکر می کنم.

برای شما تجار و میهمانان عزیز آرزوی موفقیت دارم و اطمینان می دهم که همه ظرفیت های جمهوری اسلامی ایران در اختیار توسعه مناسبات بخش خصوصی و دولتی دو کشور خواهد بود.

سپاسگزارم.

کد خبر 4267074

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha