تهیه نظام آماری برای صنعت سنگ کشور/آموزش نیروی ماهر در صنعت سنگ

در نشست مشترک رئیس هیأت عامل ایمیدرو و فعالان صنعت سنگ کشور در خصوص تهیه نظام آماری صنعت سنگ و برنامه ریزی برای آموزش نیروی ماهر در این صنعت تصمیم گیری شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی (ایمیدور)، در نشست مشترک مهدی کرباسیان رئیس هیأت عامل ایمیدرو با مدیران انجمن سنگ ایران مصوب شد مدیریت آموزش و پژوهش ایمیدرو با همکاری معاونت طرح های توسعه معدن و صنایع معدنی این سازمان در زمینه برنامه ریزی برای انجام اقدامات لازم در تهیه نظام آماری صنعت سنگ همکاری های لازم را انجام دهند.

همچنین مقرر شد در موضوع آموزش منابع انسانی، معاونت برنامه ریزی و توانمندسازی ایمیدرو با همکاری انجمن سنگ ایران و با استفاده از تجربه سازمان فنی حرفه ای در امر آموزش، برنامه ریزی های لازم را برای آموزش نیروی ماهر انجام شود.

مهدی کرباسیان رئیس هیأت عامل ایمیدرو در این نشست، الزامات توسعه این بخش را برشمرد و گفت: صدور مجوز دریافت تسهیلات از صندوق توسعه ملی، اجرایی کردن مصوبات شورای سیاست گذاری، آموزش نیروی انسانی ماهر با همکاری مراکز علمی و دانشگاه ها، تهیه یک بانک اطلاعاتی جامع و تامین و نوسازی ماشین آلات از جمله الزامات صنعت سنگ کشور است.

وی افزود: مسائل مربوط به این صنعت نیاز به اولویت بندی دارد و به طور حتم با فعال تر شدن شورای سیاست گذاری صنعت سنگ و عملیاتی کردن مصوبات آن، می توان موانع سد راه این بخش با ظرفیت را کنار زد.

کرباسیان ضمن اعلام آمادگی ایمیدرو برای همکاری با فعالان این بخش، ادامه داد: تلاش می کنیم زمینه طرح پیشنهادات و مشکلات فعالان صنعت سنگ را در مجلس شورای اسلامی فراهم کنیم و مسایلی که در حیطه کاری وزارت صنعت، معدن و تجارت است مورد پیگیری قرار خواهد گرفت.

رییس هیات عامل ایمیدرو توسعه زنجیره ارزش در صنعت سنگ کشور را مهم خواند و بیان کرد: یکپارچه سازی نظام آماری صنعت سنگ می تواند یکی از اولویت های اصلی باشد که ایمیدرو آمادگی دارد زمینه همکاری در این بخش را با انجمن سنگ داشته باشد.

وی با بیان اینکه حدود ۱۴ استان در صنعت سنگ کشور فعال هستند، گفت: ایران به دلیل رخدادهای زمین شناسی دارای ظرفیت های قابل توجه انواع سنگ است و این موضوع گویای این است که صنعت سنگ کشور از اهمیت قابل توجهی در این بخش برخوردار است.

در ادامه این جلسه احمد شریفی دبیر انجمن سنگ آهن تصریح کرد: در حال حاضر ۲هزار واحد معدنی و ۶ هزار واحد فرآوری با اشتغالزایی ۳۸۰ هزار نفر به طور مستقیم و غیر مستقیم در ایران فعالیت می کنند.

وی ضمن اعلام اینکه ایران نخستین کشور از لحاظ تنوع سنگ است، افزود: به رغم این ظرفیت قابل توجه در تنوع سنگ، سهم ایران از بازار جهانی سنگ خام ۳ درصد و سنگ فرآوری یک درصد است.

شریفی با بیان اینکه صنعت سنگ نیاز به مشوق های حمایتی دارد، گفت: تدوین سیاست های راهبردی توسعه، تامین بخشی از ماشین آلات، ارتقا و اجرا کردن مصوبات شواری سیاست گذاری صنعت سنگ و مدیریت کسب وکارهای مرتبط با تولید و تجارت سنگ تزیینی از ضروریات صنعت سنگ به شمار می رود.

دبیر انجمن سنگ بیان کرد: کمبود نیروی ماهر و مشکل نقدینگی از دیگر چالش هایی است که پاشنه آشیل این صنعت با ظرفیت در کشورمان محسوب می شود.

همکاری بخش خصوصی در تهیه بانک آماری صنعت سنگ

رییس خانه معدن ایران نیز در سخنانی گفت: خانه معدن آمادگی دارد تا با همکاری دیگر انجمن ها در تهیه بانک آماری صنعت سنگ ورود کند.

محمدرضا بهرامن افزود: مطابق با استراتژی کشور ترکیه؛ دولت باید نقش حمایتی از صنعت سنگ کشور داشته باشد تا به ارزش افزوده ای که در این حوزه به دنبال آن هستیم، دست یابیم.

بهرام شکوری «رییس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی» نیز در این نشست با اشاره به اینکه شورای سیاست گذاری صنعت سنگ آن طور که باید امور مربوط به این حوزه را دنبال نکرد، گفت: پیگیری رفع موانع و تسهیل فعالان این حوزه نیاز به اجماع بین دستگاه های ذیربط دارد.

کد خبر 4302760

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 6 =