پاراگوئه و گواتمالا به دنبال راضی کردن ارباب آمریکایی خود هستند

یک تحلیلگر و فعال سیاسی فلسطینی تاکید کرد که اقدام دولت پاراگوئه در انتقال سفارتش از تل آویو به قدس اشغالی تنها برای راضی کردن ارباب آمریکایی خود صورت گرفته است.

خبرگزاری مهر، سرویس بین الملل- فاطمه صالحی: اقدام اخیر دولت پاراگوئه و قبل از آن گواتمالا در انتقال سفارتخانه هایشان از تل آویو به قدس اشغالی در تبعیت از آمریکا بحث و جدل های فراوانی را در میان محافل سیاسی به دنبال داشته است.

به طوریکه بسیاری از تحلیل گران معتقدند که آمریکا در جلب حمایت بین المللی از این اقدام خود ناکام مانده و دست به دامان کشورهای غیر مطرح در عرصه بین الملل شده است.

«خالد الجیوسی» تحلیلگر و فعال سیاسی فلسطینی در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص موضع کشورهای اروپایی در این باره عنوان داشت: به نظر من کشورهای اروپایی به دیده شک و تردید به دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و تصمیمات آن می نگرند.

وی افزود: این کشورها با وجود آنکه هم پیمان اصلی آمریکا به شمار می روند اما به نظر می رسد دولت ترامپ منافع کشورهای اروپایی را در نظر نمی گیرد. آنها نمی خواهند وارد یک طوفان جدال انگیز تاریخی شده و مجبور شوند تمام تخم مرغ های خود را در یک سبد قرار دهند.

الجیوسی تصریح کرد: انتقال سفارت آمریکا به قدس و به رسمیت شناختن آن به عنوان مرکز رژیم غاصب صهیونیستی در واقع در راستای تحقق منافع اسرائیل صورت می گیرد و پیامدهای منفی در دراز مدت بر کشورهای اروپایی خواهد گذاشت.

وی در ادامه یادآور شد: دوره ریاست ترامپ بالاخره به پایان می رسد و نتیجه این تصمیم وی چه بسا با آمدن دولت آمریکایی جدید تغییر کند همان طور که براساس اختیارات داده شده به رئیس جمهور آمریکا وی دست به لغو توافق با دیگر کشورها مانند توافق تاریخی هسته ای ایران می زند وممکن است رئیس جمهور بعدی مسأله قدس را به عنوان یک مسأله مورد نزاع و نه پایتختی برای رژیم صهیونیستی درنظر بگیرد.

این تحلیلگر سیاسی در ادامه تأکید کرد: بنابراین من بعید می دانم که دست کم در حال حاضر کشورهای اروپایی سفارتخانه های خود را به قدس منتقل کرده و آن را به عنوان پایتخت دشمن صهیونیستی به رسمیت بشناسند.

این تحلیلگر فلسطینی تصریح کرد: نکته دیگری که در این خصوص باید به آن اشاره کنیم این است که این کشورها مثلا به توافق هسته ای با ایران پایبند هستند و آن را راهی برای حفاظت از امنیت جهان می دانند و از رئیس جمهور امریکا خواسته اند در این خصوص تأمل کند اما خودسری تراپ و اصرار وی برای اجرای وعده های انتخاباتی اش باعث شده منافع کشورهای اروپایی را نادیده بگیرد و تمام منافع اقتصادی آنها را با مشکل رو به رو کند چرا که شرکتهای اروپایی فعال در ایران با خروج آمریکا از توافق هسته ای با مشکل رو به رو شده اند.

وی افزود: تمام این مسائل باعث می شود که کشورهای اروپایی از چارچوب تعارف با آمریکا خارج شوند زیرا آمریکا کوچکترین اهمیتی به منافع کشورهای هم پیمان خود نمی دهد. در اینجا این سؤال به وجود می آید که انگیزه کشورهای اروپایی برای انتقال سفارتشان به قدس چیست.

الجیوسی در ادامه گفت: این کشورها با چشمان خود دیده اند که توافق نامه هایی که به عنوان کشورهای دارای حاکمیت امضا کرده اند تنها به خاطر اسرائیل نابود شده است؛ اسرائیلی که به نظر می رسد در راضی کردن ترامپ برای خروج از توافق هسته ای و انتقال سفارت آمریکا به قدس موفق عمل کرده است.

این تحلیلگر روزنامه رأی الیوم هم چنین تاکید کرد: کشورهای ضعیف و دریافت کننده کمک های آمریکایی مانند پاراگوئه و گواتمالا تنها به دنبال آن هستند که ارباب آمریکایی خود را راضی کنند و اقدام به انتقال سفارت خود کردند چرا که آمریکا احساس می کند تنها انتقال سفارتش به قدس مشروعیت زا نیست و به حمایت بین المللی نیاز دارد و در این مسیر برخی کشورها را مجبور به این کار می کند؛ کشورهایی که حتی در روی نقشه پیدا کردنشان راحت نیست.

وی افزود: اما در خصوص کشورهای عربی که با اسرائیل رابطه دارند جدای از عدم انتقال سفارت خانه هایشان، در واقع بر اساس اصل تسلیم در برابر اسرائیل عمل می کنند. مشارکت مصر در محاصره نوار غزه و ممانعت از انتقال مجروحان فلسطینی از طریق گذرگاه رفح باعث شده تا بدون آنکه سفارت خود را منتقل کند قدس را به اسرائیل هدیه دهد. اردن نیز معلوم نیست تاکی می خواهد ساکت بماند. در کل عادی سازی روابط موضع اصلی کشورهای عربی حوزه خلیج فارس است.

کد خبر 4304175

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 12 =