سازمان ملل قطعنامه حمایت از شهروندان فلسطینی را به رأی می گذارد

مجمع عمومی سازمان ملل متحد قرار است روز چهارشنبه، پیش نویس قطعنامه «حمایت از شهروندان فلسطینی» را به بحث و سپس به رأی گذارد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آناتولی، منابع دیپلماتیک مستقر در سازمان ملل متحد اعلام کردند که مجمع عمومی سازمان ملل قرار است روز چهارشنبه پیش نویس قطعنامه ای را در حمایت از شهروندان فلسطینی به بحث و گفتگو گذارد.

یک منبع آگاه که خواست نامش فاش نشود، در این باره گفت که پیش نویس این قطعنامه در نشست ویژه و اضطراری مجمع عمومی در روز چهارشنبه به بحث و سپس به رأی گذاشته خواهد شد.

این در حالی است که قطعنامه مشابه و پیشنهادی دولت کویت هفته گذشته در شورای امنیت سازمان ملل از سوی دولت آمریکا وتو شد.

در متن پیش نویس این قطعنامه «از دبیرکل [سازمان ملل] درخواست می شود تا وضعیت کنونی را بررسی کرده و در اسرع وقت و حداکثر تا ۶۰ روز پس از تصویب قطعنامه کنونی، گزارشی مکتوب متضمن پیشنهاداتی در باب راهها و شیوه های تضمین امنیت، حمایت و رفاه شهروندان فلسطینی ساکن در مناطق اشغالی از جمله توصیه هایی در خصوص سازوکارهای حمایت بین المللی ارائه نماید».

پیش نویس قطعنامه مزبور با استناد به قطعنامه مصوب سازمان ملل در زمینه حراست از غیرنظامیان در مناقشات مسلحانه، از کشتار شهروندان از جمله کودکان، کارکنان بخش درمانی و روزنامه نگاران به دست نیروهای رژیم صهیونیستی- به ویژه در فلسطین اشغالی- «عمیقاً ابراز نگرانی می کند».

پیش نویس این قطعنامه با تأکید بر لزوم افزایش حمایت اعضای شورای امنیت و سایر کشورهای عضو سازمان ملل از روند حراست از شهروندان، اعلام می کند که «راه حل پایدار برای مناقشه فلسطین- اسرائیل تنها بر مبنای شیوه های مسالمت آمیز و مطابق با موازین حقوق بین الملل و قطعنامه های مرتبط سازمان ملل و همچنین از طریق برگزاری گفتگوهای مستقیم و معتبر قابل دستیابی است».

افزون بر این، پیش نویس این قطعنامه ضمن محکوم کردن تمام اقدامات خشونت آمیز علیه غیرنظامیان، خواستار برداشتن گامهای ضروری برای تضمین یک آتش بس فوری، پایدار و مورد رعایت کامل طرفین شد.

کد خبر 4317762

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 11 =