دستورالعمل اجرایی منشور حقوق شهروندی ICT تدوین شد

دستیار وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از تدوین برنامه ۶ ماهه دوم سال ۹۷ و یک ساله ۹۸ حقوق شهروندی در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت ارتباطات، رضا اکبری نوری در نشست دوره ای دستیاران حقوق شهروندی وزارتخانه ها و سازمان ها که در محل وزارت ارتباطات برگزار شد با اشاره به اینکه در زمان تدوین و تصویب منشور حقوق شهروندی سوال های بسیاری در این حوزه مطرح بود، گفت: یکی از سوالات این بود که با تصویب منشور حقوق شهروندی چه اتفاقی می افتد و آیا در موضوع بندهای حقوق شهروندی، قانون وجود ندارد.

وی در پاسخ به این سوالات، افزود: منشور نمونه آرمانی حقوق شهروندی است، افق و نوع حرکت را به ما نشان می دهد و مسیر حرکت را هموار می کند.

اکبری نوری با اشاره به تلاش ها و فعالیت های انجام شده در گذشته در حوزه حقوق شهروندی، خاطرنشان کرد: هرچند فعالیت ها و عملکردها رنگ و بوی تامین حقوق شهروندی داشت اما در جامعه احساس عدم تامین حقوق شهروندی وجود دارد و این نشان می دهد که در این حوزه نقصی وجود داشته است؛ براین اساس برای تامین حقوق شهروندی در جامعه باید اراده، انگیزه، ذهنیت ها، برنامه ریزی، نظارت و ارزیابی ها با محوریت حقوق شهروندی باشد تا بتوانیم به این هدف برسیم.

دستیار وزیر ارتباطات در امور حقوق شهروندی به اقدامات انجام شده در این حوزه اشاره کرد و گفت: به عنوان نخستین اقدام در وزارت ارتباطات، مفاد منشور حقوق شهروندی با ماموریت های این وزارتخانه تطبیق داده و حقوق شهروندی در ۷ عنوان «دسترسی دیجیتال، سواد دیجیتال، امنیت دیجیتال، آموزش دیجیتال، آداب و اخلاق دیجیتال، سلامت دیجیتال و قوانین دیجیتال» شناخته شد.

وی تشکیل شورای مشورتی حقوق شهروندی با حضور دستیاران حقوق شهروندی سازمان ها و شرکت های تابعه وزارت ارتباطات را از دیگر اقدامات انجام شده در این حوزه عنوان کرد و افزود: این شورای مشورتی از ۲ ماه گذشته با دستور وزیر ارتباطات به صورت ثابت و دائمی تشکیل جلسه می دهد.

اکبری نوری به تدوین دستورالعمل اجرایی منشور حقوق شهروندی در وزارت ارتباطات اشاره کرد و گفت: با تدوین این دستورالعمل، برنامه ریزی، فرآیندها و ارزیابی عملکرد و آموزش بر مبنای این دستورالعمل انجام می شود.

وی از تدوین برنامه ۶ ماهه دوم سال ۹۷ و یک ساله سال ۹۸ در حوزه حقوق شهروندی در وزارت ارتباطات خبر داد و افزود: بر اساس این برنامه ها، چشم انداز ما در این حوزه در ادامه این مسیر تا پایان سال ۹۷ و ۹۸ مشخص شده و قابل ارزیابی است.

دستیار وزیر ارتباطات در امور حقوق شهروندی با بیان اینکه حقوق شهروندی به معنای همه چیز است، گفت: با این مسیری که برای حرکت در این حوزه تعیین شده امکان تضییع حقوق مردم وجود ندارد و این برنامه به صورت ۳ و ۶ ماهه و ۱ ساله رصد می شود.

وی از طراحی دوره های آموزشی و همکاری با سازمان تنظیم مقررات ارتباطات برای شفاف کردن مقررات این حوزه به عنوان یکی دیگر از اقدامات انجام شده خبر داد و افزود: در وزارت ارتباطات تلاش شده در این حوزه ریل گذاری مناسبی انجام شود چرا که بدون ریل گذاری کارها به نتیجه نمی رسد.

کد خبر 4404826

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 0 =