وضعیت دولت العبادی پس از انتخاب عادل عبدالمهدی

دو نفر از کارشناسان حقوق عراقی به وضعیت دولت کنونی عراق تحت ریاست العبادی پس از مکلف شدن عادل عبدالمهدی برای تشکیل کابینه پرداختند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از العرب، علی التمیمی کارشناس حقوقی اعلام کرد که پس از مامور شدن عادل عبدالمهدی برای تشکیل کابینه جدید، دولت کنونی که ریاست آنرا حیدر العبادی برعهده دارد به دولت پیشبرد امور تبدیل شده است.

وی افزود: پس از مامور شدن عادل عبدالمهدی به تشکیل کابینه، هم اکنون العبادی نخست وزیر دولت پیشبرد امور است و اختیاری ندارد. وی در صورتی که سوگند نخورد تا نماینده مجلس شود همانند یک شهروند عادی است.

این کارشناس حقوقی گفت: اختیارات العبادی هم اکنون محدود است و حق امضای معاهده یا سند مهم را ندارد. وظیفه وی هم اکنون فقط در حدی است که امور روزانه را اداره کند تا منافع شهروندان تامین شود.

از سوی دیگر طارق حرب از دیگر کارشناسان حقوقی در این باره اعلام کرد: دولت کنونی به ریاست العبادی دولت پیشبرد امور نیست و دارای اختیارات کامل است؛ اما این دولت یعنی دولت تحت ریاست العبادی باید از امضای معاهدات و سندهای مهم پرهیز کند زیرا نخست وزیر مامور تشکیل کابینه وجود دارد. دولت کنونی باید بسیاری از موضوعات را به دولت آینده واگذار کند.

وی افزود: دولت العبادی هنگامی که مجلس عراق به کابینه عادل عبدالمهدی رای دهد، ماموریتش تمام می شود.

شایان ذکر است که برهم صالح رئیس جمهور عراق، عادل عبدالمهدی را شب گذشته مامور تشکیل کابینه کرد.

کد خبر 4419948

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 2 =