مهندسان قمی پای صندوق رأی می‌روند/ رقابت ۲۵ نفر برای ۹ کرسی

قم - هشتمین دوره انتخابات هیأت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان امروز پنج‌شنبه در دو شعبه اخذ رأی در قم برگزار می‌شود.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: انتخابات بزرگ‌ترین NGO تخصصی کشور در دهه دوم مهرماه سال ۹۷ در استان‌های مختلف برگزار می‌شود و بنا بر اعلام هیأت اجرایی انتخابات هشتمین دوره هیأت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان قم، این انتخابات روز پنجشنبه ۱۲ مهرماه در این استان می‌باشد.

 قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان مجموعه قانون، مقررات، آئین‌نامه‌ها، استانداردها و تشکل‌های مهندسی، حرفه‌ای و صنفی است که در جهت رسیدن به اهدافی همانند تقویت و توسعه فرهنگ و ارزش‌های اسلامی در معماری و شهرسازی، تنسیق امور مربوط به مشاغل و حرفه‌های فنی و مهندسی در بخش‌های ساختمان و شهرسازی، تأمین موجبات رشد و اعتلای مهندسی در کشور، ترویج اصول معماری و شهرسازی و رشد آگاهی عمومی نسبت به آن و مقررات ملی ساختمان و افزایش بهره‌وری، بالا بردن کیفیت خدمات مهندسی و نظارت بر حسن اجرای خدمات در سال ۱۳۷۴ توسط مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید که برای تأمین مشارکت هر چـه وسیعتر مهندسان در انتظام امور حرفه‌ای خود و تحقق اهداف این قانون در سطح کشور سازمان ‌ نظام مهندسی ساختمان در استان‌ها شکل گرفت.

هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان طبق قانون، مسئولیت هدایت، برنامه‌ریزی و نظارت بر حسن انجام خدمات مهندسی، کمک به ارتقای کیفیت ساخت و ساز، ترویج اصول مهندسی و رعایت مقررات ملی ساختمان را بر عهده دارد که شرح کامل اختیارات و وظایف آن در ماده ۷۳ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان گنجانده شده است.

انتخابات هیأت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان قم بر اساس قانون همانند سایر استان‌ها هر سه سال برگزار می‌شود و مهندسان رشته‌های هفتگانه مهندسی عضو این سازمان از جمله رشته‌های عمران، معماری، برق، مکانیک، نقشه‌برداری، ترافیک و شهرسازی با حضور در پای صندوق رأی اعضای هیأت مدیره را به صورت مستقیم انتخاب می‌کنند تا سکان‌دار این سازمان در طول سه سال آتی باشند.

بخشنامه وزیر راه و شهرسازی

در این دوره وزیر راه و شهرسازی، موضوع منع پذیرش همزمان اموری که زمینه و موجبات نمایندگی و یا قبول منافع متعارض را فراهم می‌آورد را بخشنامه کرد که بر این اساس برخی از کارکنان وزارتخانه‌های راه و شهرسازی، کشور، نیرو، شهرداری‌ها، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، شورای شهر و روستا، سازمان اسناد و املاک کشور و دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد، تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی اجازه فعالیت در سازمان نظام مهندسی ساختمان را نخواهند داشت و به دنبال آن از کاندیدا شدن در هیأت مدیره نیز منع شده‌اند و به همین دلیل تعداد داوطلبان در این دوره از انتخابات در استان قم و کشور با کاهش مواجه بوده است.

در هفتمین دوره انتخابات هیأت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم که در مهرماه سال ۹۴ برگزار شد تعداد ۴۲ نفر داوطلب ورود به هیأت مدیره شده بودند اما در دوره هشتم انتخابات تعداد داوطلبان به ۲۵ نفر کاهش یافت که یکی از دلایل آن نیز همین بخشنامه وزیر راه و شهرسازی بوده است.

انتخابات هیأت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان قم بر اساس قانون هر سه سال برگزار می‌شود

از میان ۲۵ داوطلب ورود به هیأت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم، ۹ نفر با رأی مهندسان انتخاب و با حکم وزیر راه و شهرسازی به مدت سه سال عهده‌دار این مسئولیت می‌شوند.

در این دوره از انتخابات در رشته ترافیک، داوطلبی وجود نداشت و در رشته شهرسازی نیز به دلیل حضور تنها یک کاندیدا عملاً رقابتی در این رشته وجود ندارد.

هشتمین دوره انتخابات هیأت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان قم از ساعت ۸ صبح امروز پنجشنبه ۱۲ مهرماه در دو شعبه اخذ رأی شامل دبیرستان شاهد صاحب الزمان(عج) واقع در انتهای بلوار امین و خانه جوان واقع در انتهای خاکفرج جنب استانداری قم برگزار شد.

عضویت بیش از ۴ هزار و ۹۰۰ نفر در سازمان نظام مهندسی ساختمان قم

در حال حاضر بیش از ۴ هزار و ۹۰۰ نفر عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم هستند که روز پنجشنبه ۱۲ مهرماه همزمان با برخی از استان‌های دیگر کشور پای صندوق رأی می‌روند.

مجری برگزاری انتخابات هیأت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان هیأت اجرایی است که اعضای آن از سوی مدیرکل راه و شهرسازی قم تعیین می‌شود و دستگاه نظارت نیز بر فعالیت‌های هیأت اجرایی تا پایان انتخابات نظارت دارد.

رئیس دستگاه نظارت بر هشتمین دوره انتخابات اعضای هیأت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به برگزاری انتخابات هیأت مدیره نظام مهندسی قم در روز پنجشنبه ۱۲ مهرماه اظهار داشت: با توجه به تعداد اعضای نظام مهندسی ساختمان استان قم که قریب به ۵ هزار نفر می‌باشد، تعداد اعضای هیأت مدیره این سازمان ۹ نفر خواهد بود که متشکل از سه نفر رشته عمران، یک نفر رشته معماری، یک نفر نقشه برداری، یک نفر ترافیک، یک نفر رشته برق، یک نفر رشته مکانیک و یک نفر رشته شهرسازی به عنوان اعضاء اصلی خواهند بود و در هر رشته نیز یک عضو علی البدل انتخاب خواهد شد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان قم گفت: احراز هویت اعضا و رأی دهندگان از طریق اپراتور و سیستم انجام می‌شود و یک نفر امکان رأی دادن در دو حوزه رأی‌گیری را نخواهد داشت.

حسن صبوری با اشاره به تعداد داوطلبان این دوره از انتخابات بیان داشت: تعداد ۲۶ نفر به عنوان داوطلب انتخابات هیأت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم توسط دستگاه نظارت و هیأت اجرایی تأیید صلاحیت شده‌اند که با انصراف یکی از نامزدها آمار نهایی تعداد داوطلبان ۲۵ نفر است.

انتخابات باید بر محور برنامه‌ها، توانایی‌ها، توانمندی‌ها و ظرفیت‌ها صورت بگیرد تا اصلح‌ترین داوطلبان انتخاب شوند

وی اضافه کرد: از این تعداد، ۱۲ نفر در رشته عمران، ۴ نفر رشته معماری، ۴ نفر رشته برق، ۲ در رشته‌های مکانیک، ۲ نفر رشته نقشه برداری و ۱ نفر هم در شهرسازی با یکدیگر رقابت می‌کنند.

مدیرکل راه و شهرسازی استان قم ضمن اشاره به این که تمام اعضای سازمان چه اعضاء دارای پروانه اشتغال بکار و چه اعضاء بدون پروانه می‌توانند در این انتخابات شرکت کرده و به کاندیداهای مورد نظر خود رأی دهند، تأکید کرد: مسلماً حضور حداکثری مهندسان در این انتخابات می‌تواند در انتخاب اصلح‌ترین افراد برای تصمیم سازی‌های مهم آینده و برای پیشرفت و آبادانی استان مؤثر باشد.

وی تصریح کرد: این انتخابات بزرگ‌ترین انتخابات صنفی کشور است که می‌بایست به دور از هرگونه سیاسی کاری و با مشارکت حداکثری مهندسان برگزار شود و بی‌شک در سرنوشت سازمان نظام مهندسی ساختمان به عنوان رکنی از ارکان ساخت و ساز شهری بسیار مؤثر خواهد بود.

صبوری افزود: انتخابات باید بر محور برنامه‌ها، توانایی‌ها، توانمندی‌ها و ظرفیت‌ها صورت بگیرد تا اصلح‌ترین داوطلبان به عنوان اعضای هیأت مدیره انتخاب شوند.

کد خبر 4420513

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 13 =