واکنش مدیرکل منابع طبیعی به حضور یک وزارتخانه در اراضی ملی دماوند

دماوند- مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران ضمن رد هرگونه واگذاری اراضی ملی در روستای «آیینه ورزان» دماوند گفت: در این روستا واگذاری در کار نبوده و ساخت وسازی انجام نمی شود.

خبرگزاری مهر، گروه استان ها- شمیم علاء الدینی: منابع طبیعی و اراضی ملی اهمیت فراوانی برای هر ملتی از جمله ملت ایران دارد، تا جایی که سازمانی برای حفظ منابع طبیعی و آبخیزداری در کشور وجود دارد.

اهمیت منابع طبیعی و اراضی ملی در استان تهران، به ویژه مناطق خوش آب و هوا و ییلاقی این استان اهمیت بسزایی دارد.

سوال هایی در خصوص چگونگی حفاظت از منابع طبیعی، اعتراضات مردمی در روستای « آیینه ورزان» دماوند برای واگذاری اراضی ملی به یک وزارتخانه، میزان صدور اسناد برای اراضی ملی و سندهای کاداستر و دیگر سوال های موجود، با « علی کیان» مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران به گفتگو نشستیم، که حاصل آن در ادامه می آید:

* اخیرا اعتراضات مردمی را در خصوص واگذاری اراضی در روستای آیینه ورزان به یکی از وزارتخانه ها شاهد بودیم، در این خصوص توضیح می دهید؟

این اقدام در واقع واگذاری نبوده و مستندسازی و تغییر بهره بردار از وزارت جهاد کشاورزی به وزارتخانه دیگر بوده است و آن وزارتخانه برای انجام کارهای مورد نظر خود نیاز به یک سری امکانات مانند قرار دادن کانکس دارد.

 این اراضی واگذار به شخص نبوده است، متاسفانه برخی افراد به غلط به این مسائل دامن می زنند و با ایجاد شایعات، طوری مطرح می کنند، که گویا قرار است، در این اراضی واحدهای مسکونی ساخته شود، که من به شدت این موضوع را رد و اعلام می کنم، قرار نیست واحدهای مسکونی در آن اراضی ساخته شود.

* چه مدت است، این تغییر بهره بردار رخ داده است؟

این تغییر بهره بردار ۲ سال پیش انجام شده است، اما وزارتخانه مذکور به تازگی برای بهره برداری از این منطقه اقدام کرده، اما تغییر در بهره بردار ۲ سال پیش رخ داده است و بحث مستندسازی و تغییر بهره بردار در کمیسیون های مربوطه در هیات دولت بررسی می شود.

* شنیده شده که در ایستگاه تولید بذر « جیلارد» دماوند، اقدام به کشت گراس شده است، آیا این امر واقعیت دارد؟

مثل این که یکی از کارگران آن ایستگاه که از اتباع هم بوده است، اقدام به کاشت گراس کرده بود، که به محض اطلاع همکاران من از این موضوع، جمع آوری و معدوم شده است.

* چه میزان کاشته شده بود؟

در یک سطح بسیار محدود کاشته شده بوده است که همکاران من همه آن را به سرعت از ریشه درآورده و معدوم کردند.

* پارکینگ یک فروشگاه زنجیره ای در ابتدای گیلاوند به داخل اراضی منابع طبیعی ورود کرده است، آیا این اقدام قانونی است؟

از چگونگی این اقدام اطلاعی ندارم و می بایست از مدیران منابع طبیعی شهرستان دماوند سوال کنم، اما کلا هیچ کس حق تصرف اراضی ملی را ندارد، مگر این که مجوزی دریافت کرده باشند، بدون مجوز حق ندارند از اراضی ملی برای پارکینگ شخصی استفاده کنند.

* در استان تهران چه تعداد سند برای اراضی ملی صادر و چه میزان از این اراضی آزادسازی شده است؟

برای ۹۵ درصد از مساحت استان تهران سند دفترچه ای اخذ شده که لازم است، برود مراحل تبدیل به تک برگ و کادستر را طی کند.

در خصوص اسناد کاداستر نیز این سندها برای حدود ۷ درصد از اراضی ملی صادر شده است، که قرار است، برای تمام سندها صادر شود.

* در خصوص گزارشی که در ۲۰:۳۰ مبنی بر دست اندازی به اراضی ملی پخش شد، نیز توضیح دهید، قضیه آن راه بندها چه بود؟

خیر، هیچ تصرفی در آن منطقه نداشتیم و آن گزارش کذب بود، ما اعتراض نیز کردیم، جوابیه نیز برایش صادر شد، که دبیرخانه ۲۰:۳۰ مشغول بررسی جوابیه و نیز گزارش اولیه است و قطعا پخش خواهد شد.

در آن مکان هیچ ساخت و ساز و تصرفی نبوده است، آن جاده یک جاده معدن قدیمی بوده، که مرتع داران از آن استفاده کرده و در دل آن منطقه یک دامداری قدیمی فعالیت می کرده است ولی متاسفانه در این گزارش تنها نوع دسترسی و راه بند را نشان دادند، در حالی که راه بند نیز توسط محیط زیست برای جلوگیری از ورود شکارچیان غیرمجاز احداث شده بود.

اما این گزارش، طوری نشان داد، که راه بند برای ویلاداران و ویلاسازان است، که نادرست بود.

* البته می دانید، که در کنار راه بندی که زده شده رفت و آمد و تردد برقرار می شود و مانع تردد شکارچیان نیست.

بله، افراد تردد می کنند، اما این راه بند برای جلوگیری از تردد خودروهای شکارچیان غیرمجاز بوده است، چرا که اغلب شکارچیان غیرمجاز به خودرو تردد می کنند.

کد خبر 4447447

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 1 =