همه خادم الرضائیم/ خدمتی ازجنس محبت امام مهربانی‌ به زائران پیاده

«خادمیاران رضوی» از امام خود الگو می گیرند و مهربانی ها را وقف قدم های زائرین از راه رسیده ای می کنند که دل به جاده عاشقی زده اند.

خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه: هنگامی که می خواهی شبیه محبوب شوی، باید رنگ و بوی او را بگیری، میهمان نوازی امام رئوف به حدی است که در مهربانی و خوبی شهره آفاق شده است. برای آقای مهربان ما، مسلمان و غیر مسلمان ندارد، درب‌های حرمش به روی همه عاشقان باز است و آغوشش برای هر دلداده ای. «خادمیاران رضوی» از امام خود الگو می گیرند و مهربانی ها را وقف قدم های زائرین از راه رسیده ای می کنند که دل به جاده عاشقی زده اند و می دانند اینجا در شهر بهشت، مردمانی امام رضائی، منتظرند تا بذل جان کنند برای خدمت به میهمانان عزیزتر از جان مولا.

یکی از اصلی ترین نیازهای زائر پیاده سرپناهی برای گذاران شب های سرد مشهد است. مامنی برای اقامت، تا دمی را آسوده بنشیند و پای خسته اش را استراحتی دهد و روز بعد با توانی مضاعف، به میقات رضا(ع) مشرف شود برای عرض ارادت.

اسکان؛ مهمترین دغدغه زائرین پیاده

قاسمی یکی از «خادمیاران رضوی» است که در ایستگاه «انصار القرآن قوچان» به زائران پیاده خدمت رسانی می کند، از کم وکیف خدماتی که به زائران ارائه می شود، می گوید: در این محل اسکان، از زائران پیاده با نوشیدنی های گرم و طبیعی پذیرایی می کنیم تا اگر دچار سرما خوردگی شده اند بهبود یابند. علاوه براین ۱۰۰ نفر زائر پیاده استراحت شبانه می کنند و در سه وعده از آنها پذیرایی می کنیم تا شاید قدمی هر چند کوچکی برای امام رئوف برداریم.»

او ادامه می دهد: «این روزها خادمیاران رضوی برای اینکه هیچ کاری بر روی زمین نماند، از دل و جان به زائران پیاده حضرت خدمت می کنند و شبهای زیادی به خانه نمی روند، تا میزبانی شایسته برای مهمانان امامشان باشند.» آری، این نشان عاشقی و دلدادگی به ساحت امام مهربانی ها است. جان و مال مجاوران شمس منیر در طبق اخلاص است. قاسمی می گوید:«زائران آقا هنگام خروج از مراکز اسکان برای ما دعا می کنند. دعایی که مطمئن هستم مقبول درگاه حق خواهد شد.»

این «خادمیار رضوی» از منتظران واقعی یوسف فاطمه(س)است. از امام هشتم(ع) می خواهد تا در ازای خدمتی که به زائرانش می کند، برای ظهور صاحب عصر(عج) دعا کند، و از زائرینی که میهمان آنها می شوند نیز می خواهد که به جای قدردانی، برای فرج آقا دعا کنند. معتقد است «حضور زائران پیاده قدمی هر چند کوچک در مسیر ظهور حضرت حجت(عج)است.»

تا حد توان از زائر امام مهربانی ها به خوبی پذیرایی می کنیم

«مشاهده زائران کودک که در این هوای سرد، با پای پیاده به زیارت آقا آمده اند، نگاه ما به زیارت را تغییر می دهد. به اعتقاد من حضور کودکان در این حماسه با شکوه، باعث ماندگاری این حرکت عظیم می شود.» این را عبدالحسین عباسی می گوید، یکی از خادمیاران مسجد جامع شهید بهشتی، که این روزها مشتاقانه به زائران پیاده خدمت می کند. او از خدماتی که برای زائران پیاده آماده کرده است، می گوید: «پذیرایی و سه وعده غذا، پتو، وسایل گرمایشی، پزشک و خدمات درمانی و ارایه محصولات فرهنگی از جمله خدماتی است که در این ایستگاه به زائران ارائه می شود.»

این خادمیار با تاکید بر اینکه تا حد توان از زائر امام مهربانی ها به خوبی پذیرایی می کنیم ادامه می دهد:«سرمای هوا و سختی مسیر را زائران بزرگسال بهتر می توانند تحمل کنند، اما وقتی کودکان نیز پا در این مسیر عاشقی می گذارند، نشان می دهد زیارت پیاده حس وحالی متفاوت با سایر زیارت ها دارد.»

خدمت به زائران کمترین کاری است که مجاوران حضرت باید انجام دهند

زائران پیاده رضوی در مسیر برای ظهور حضرت حجت(ع) دعا می کنند و با هرکدام که هم صحبت می شوی، از خدماتی که در مسیر به آنها ارائه شده قدردانی می کنند، البته که ارائه خدمت به زائران امام رئوف کمترین کاری است که از ما مجاوران این مهربان امام بر می آید. در مسیر خدمت به زائران پیاده با خادمیاری دیگری آشنا می شویم؛ بهدانی، در شهرک صنعتی کاویان جلوتر از سایر ایستگاه ها، مکانی را برای اسکان و استراحت زائران ایجاد کرده است، چراکه معتقد است در سایر مسیرها موکب وجود دارد، ولی در این مسیر به علت شرایط خاص جاده، زائران بیشتر خسته می شوند.

اسکان موقت و پذیرایی میان وعده به زائران پیاده از جمله خدماتی است که در این ایستگاه ارائه می شود. حدود هشت سال است که زائران پیاده با این ایستگاه آشنا هستند و می دانند که جلوتر از سایرین به سراغشان می آیند اماده اند برای میزبانی.

 زائرانی که در این مراکز اسکان استراحت می کنند؛ با تنی خسته وارد و با جانی تازه خارج می شوند. بعد ترک ایستگاه، خادمان قبله نور با دعای خیر خود بدرقه می کنند میهمانان آقا را؛ و زائران نیز عاقبت بخیری و آرزوی کامیابی وسربلندی را برایشان به یادگار می گذارند.

با جان و دل غبار از کفش زائرین پیاده آقا می زدایم

محمد حسین صمدیه یکی دیگر از «خادمیاران رضوی» است که توفیق فعالیت در این عرصه را ارزشمند عنوان می داند. می گوید:«خدارا شاکرم که در مدت ۵۵ سال عمر خود توانسته‌ام امروز به آرزوی دیرین خود یعنی خادمی امام رضا(ع) دست یابم. از ۳سال پیش که اولین پیامک خود را برای خادمی زائران پیاده امام رضا(ع) ارسال کردم، همچنان منتظر و چشم به راه دعوت برای فعالیت بودم که خوشبختانه امسال به آرزوی قلبی خود رسیدم.»

این خادمیار رضوی از فعالیت خود در این طرح سخن به میان آورد و ادامه می دهد:«امسال با وجود فعالیت گسترده خادمیاران رضوی، بنده در بخش اپراتور و دعوت از دیگر خادمیاران فعالیت خود را آغاز کرده‌ام.»  خدمت به زائر را خدمت به امام رضا(ع) می داند و معتقد است:«رویکرد مردمی خدمت به زائر در این پویش بزرگ در ایام شهادت امام رضا(ع) سبب شده تا اقشار مختلف مردم در کنار یکدیگر به زائرین خدمت کنند، به عنوان مثال بنده حتی اگر اپراتور و دعوت از خادمیاران را بر عهده نداشتم، حاضر بودم با جان و دل غبار از کفش زائرین بزدایم.»

او خاطرنشان می کند: «من و دیگر دلدادگان خدمت به زائرین از ۳ سال پیش تا کنون با راه‌اندازی ایستگاه استقبال از زائر در جاده قدیم نیشابور، روستای رباط خاکستری، توانسته‌ایم بخشی از ارادت خود به امام رضا(ع) و زائرانش را در قالب خدمت به آنها با پخش ۵۰۰ وعده غذای گرم و میان وعده در روزهای متمادی و خدمات دیگر ادا کنیم.»

صمدیه می گوید: «آستان قدس رضوی باید سعی کند با حمایت بیشتر از ایستگاه ها، رویکرد مردمی این حرکت ارزشمند را نمایان‌تر کند، بدون شک مردم به تنهایی می‌توانند بهترین خدمتگزار به زائران باشند ولی تا حمایت نهادهایی بزرگی مانند آستان قدس از آنها نباشد، کمی و کاستی‌های فراوانی در گوشه و کنار دیده می‌شود.»

این خادمیار رضوی با بیان خاطره‌ای از دوران فعالیت خود یادآور می شود:«در میان لیست متقاضیان، خانمی از شهر شیراز وجود داشت که پس از تماس، با برخورد تند وی مواجه شدم، از صحبت‌هایش می شد بوی ناامیدی را متوجه شد، ولی پس از اینکه با توضیح بیشتر و ذکر نام امام رضا(ع) او را دعوت به این امر خیر کردم، ناگهان لحن صحبتش تغییر کرد و با روی باز این دعوت را پذیرفت و برای خدمت به مشهد آمد.»

«همه خادم الرضائیم»

اینک در موسم میزبانی از زائرین پیاده شمس الشموس در دهه پایانی صفر و به لطف طرح «همه خادم الرضائیم» مجال حضور در خیل خادمیاران رضوی فراهم‌شده است و عاشقان خدمت به این امام همام می توانند با حضور در«کانون خادمیاران رضوی» در این معنویت بی مانند شریک شوند.

کد خبر 4452944

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =