دستور بررسی کلیپ منتشر شده درباره مالچ پاشی زیستگاه آهوان میش داغ

در پی انتشار کلیپ مالچ پاشی زیستگاه آهو در میش داغ خوزستان،حمید ظهرابی معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست دستور بررسی سریع این موضوع را صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، حمید ظهرابی معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست در نامه ای به مدیر کل حفاظت محیط زیست استان خوزستان اعلام کرد: در اسرع وقت صحت و سقم‌ تصاویر منتشره در فضای مجازی در خصوص مالچ پاشی زیستگاه آهوی شنی را بررسی و درصورت صحت با عوامل آن برخورد کند.

منطقه میشداغ از زیستگاه های اصلی پستاندارانی از جمله آهو- قوچ و میش و پرندگانی از جمله هوبره است علاوه بر آن پرندگانی نظیر کبک، تیهو، کبوتر، باقرقره و ... نیز در این منطقه به تعداد فراوان حضور دارد از آنجا که محل موصوف زیستگاه مهم حضور گونه های حمایت شده استان به خصوص آهو بوده به عنوان منطقه حفاظت شده انتخاب شده است.

این منطقه مابین شهرهای بستان و عبدالخان قرار گرفته است و به طور کلی در غرب استان خوزستان است. مساحت منطقه حدود ۵۵۰۰۰ هکتار در سطح (به استنثناء ناهمواری ها) مساحت دارد.

آهوی شنی با نام انگلیسی Arabian sand Gazelle و نام علمی Gazella Marica گونه جدید از آهو است  که توسط مطالعات ژنتیکی معرفی این جانور شده است.  

این جانور را پیشتر زیر گونه ای از آهوی ایرانی (G.sungutturosa) می دانستند اما با انجام مطالعات ژنتیکی از آن جدا و به عنوان گونه ای جدید معرفی شد.

این گونه از آهوی ایرانی کوچک تر بوده و طول شانه و بدن آن به ترتیب به ۶۰ و ۹۷سانتی متر می‌رسد. این گونه در معرض تهدید بوده و در طبقه آسیب پذیر قرار دارد و جمعیت جهانی آن حدود ۲۰۰۰ راس بر آورد می شود. پراکنش آن از جنوب شرق ترکیه تا شبه جزیره عربستان است.  

پراکنش این گونه در ایران در منطقه مند و غرب زاگرس در حوزه استان های خوزستان و ایلام است. هنوز مطالعات ژنتیکی بیشتری برای برآورد دقیق حوزه پراکنشی آن نیاز هست.

کد خبر 4464785

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 4 =