۲۶ دی ۱۳۹۷، ۱۱:۵۰

شریعتمداری :

تکیه بر شرکای اجتماعی را دنبال می کنیم

 تکیه بر شرکای اجتماعی را دنبال می کنیم

وزیر رفاه گفت:تکیه برشرکای اجتماعی یکی از برنامه های ما به شمارمی رود چرا که بدون تردید ما به تنهایی و تنها با تکیه بر منابع دولتی نمی توانیم مراکز مهم بهزیستی را اداره کنیم.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد شریعتمداری در بازدید سرزده از مرکز توانبخشی و حرفه آموزی دکتر شریعتی، زیرمجموعه موسسه خیریه مهرورزان معین اشاره کرد :  نگاه عائله محور از دیدگاه رهبرمعظم انقلاب اسلامی این است  که فرمودند تصور کنید اگر شخصی آسیب دیده اجتماعی و معلول است و درجامعه  زندگی می کند آن فرد عضوی از خانواده ما محسوب می شود. اگر این نگاه حاکم شود نیازمند کارو تلاش شبانه روزی هستیم و امیدوارم در سازمان بهزیستی کشورو با مدیریت جدید شاهد این تلاش شبانه روزی باشیم.  

وی اضافه کرد: تکیه برشرکای اجتماعی یکی از برنامه های ما به شمارمی رود چرا که  بدون تردید ما به تنهایی و تنها با تکیه بر منابع دولتی نمی توانیم مراکز مهم بهزیستی مانند این مرکز را اداره کنیم و حتما باید با تکیه برشرکای اجتماعی این کارانجام شود. ما باید نقش  تنظیم گر و تسهیل کننده داشته باشیم و خود را برای چنین شرایطی آماده کنیم. بسیار متاسفم از مرکزی بازدید می کنم که از کمتر از ۲۰ درصد ظرفیت آن استفاده می شود. درمراکزاین چنینی که طبق استانداردهای ساخته شده است  می توان با قراردادهای روشن با شرکای اجتماعی علاقمند به سرمایه گذاری و انجام کار خیر از این مراکز استفاده کامل شود. باید   ظرفیت صد در صد چنین مراکزی مورد بهره برداری کامل و جامع قرارگیرند و چنانچه مشکل درقوانین و مقررات است باید سازمان بهزیستی کشور نسبت به حل آن اقدام کند.

وزیرتعاون، کارورفاه اجتماعی گفت: باید با شرکای اجتماعی رابطه  تنظیم  شود تا دیگر دیده نشود که مرکزی با۲۰ درصد ظرفیت فعالیت کند. کیفیت کاردر مراکز باید تحت نظارت ما باشد و حتما بچه های مردم و افرادی که دراین گونه  مرکز فعالیت می کنند  امانت هایی نزد ما هستند که باید از آنان به خوبی مراقبت شود و آنان را به جایگاه مطلوبی برسانیم.  

 شریعتمداری تاکید کرد : بدون تردید  دردوره مدیریت جدید سازمان بهزیستی کشور اخذ هرگونه تصمیم گیری بدون اخذ نظر ذی نفعان ممنوع است یعنی اگر درباره معلولان سخن گفته می شود  باید نماینده ای از معلولان که دانش، احساس و شناخت  کافی از معلولیت دارند درتصمیم گیرها مشارکت داده شوند تا  احساس  و دانش خود رابرای اداره بهتر امور  به درستی منتقل کنند.  

وی تاکید کرد: بدون تردید باید در تصمیم گیری ها مشارکت بخش های ذی نفع را در نظربگیریم و تصمیمات باید برپایه نیازهای واقعی که از دل این  مقایسه ها بیرون می آید گرفته شود و انتصابی که درسازمان بهزیستی کشور و ازدل  فرزندان تحت پوشش این سازمان انجام شد ابتکارقبادی دانا  رئیس جدید سازمان بهزیستی کشورو انتصاب شایسته  بود.

وزیرتعاون، کارورفاه اجتماعی  درپاسخ به سوالی درزمینه اتفاق پیش آمده درخصوص کودکان کارکرمانی و نشر آن در فضای مجازی اظهار کرد : دربلند مدت  کارفرهنگی می تواند در اصلاح رفتار مردم با جامعه آسیب پذیرکشورنتیجه بخش باشد.

شریعتمداری تصریح کرد : نگاه به آسیب دیدگان باید نگاه عائله محور، مشفقانه ونگاه حل مشکلات آنان و مهربانانه باشد و به هیچ عنوان نگاه قهری نسبت به کودک کار درجامعه پذیرفته شده نیست. دربلند و میان مدت حتما می توان با کارفرهنگی این موضوع را حل و جامعه را با این مفهوم آشنا کرد. اما در کوتاه مدت با چهره های خشن برخوردهای نامناسب و ناشایست با آسیب دیدگان اجتماعی باید نگاه قهری وجودداشته  باشد تا جامعه متوجه باشد که باید در مسیر حرکت خود اخلاق را رعایت کند وگرنه نظم برقرارنمی شود و نمونه ای که درکرمان اتفاق افتاد از این دست بود. کودکان کار یک معلول و پدیده ای برون داد بخشی از فعالیت های  اجتماعی، اقتصادی کشورمان هستند.    بخشی از این افراد نیز ایرانی نیستند و از سایر کشورها به کشور ما می آیند و محل زندگی آنان تامین کننده نیازهای زندگی آنان نیست و یا فقر و تکدی گری متجاهرانه در سطح جامعه برون داد فعالیت های اجتماعی، اقتصادی کشوروبخشی از آن مربوط به شرایط اجتماعی ما و طبیعتا بازهم باید با آن مانند فرزند خودمان برخورد کنیم و علت را  جویا شویم و برخورد قهرآمیز مخصوصا با کودکان دردی را درمان نمی کند، باید با کودکان برخورد مهربانانه داشت و با افرادی که رفتار خشن دارند برخورد قانونی شود. باید در چاچوب مناسب با  جامعه مخاطب ما که بسیار نیز محترم هستند رفتار شود.

کد خبر 4514634

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha