«محمد بوهاری» برای دومین بار به ریاست جمهوری نیجریه انتخاب شد

آمارهای غیررسمی نشان می دهد که رئیس جمهور کنونی نیجریه برای دومین بار مقام ریاست جمهوری این کشور را از آن خود ساخت.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، آمارهای غیررسمی و مبتنی بر نتایج کمیسیون انتخاباتی نیجریه نشان می دهند که «محمد بوهاری» رئیس جمهور کنونی نیجریه توانسته است برای دومین بار در انتخابات ریاست جمهوری این کشور به پیروزی برسد.

پیش از اعلام آرای آخرین حوزه انتخاباتی در نیجریه، بوهاری با کسب ۵۶ درصد آراء از رقیب خود «آتیکو ابوبکر» (با ۴۰ درصد آراء) پیشی گرفت.

محمد بوهاری در یک پیام توئیتری نوشت: «من با اعضای بسیار سختکوش تیم خود که بسیاری از آنها جوان هستند، دیدار کردم. من به دستاوردهایمان بسیار افتخار می کنم».

گفتنی است که «آتیکو ابوبکر» تاجر و معاون پیشین رئیس جمهور نیجریه و همچنین رقیب اصلی بوهاری در انتخابات ریاست جمهوری خواستار توقف فوری اعلام نتایج از سوی کمیسیون مستقل انتخابات ملی تا زمان اعلام نرخ مشارکت به احزاب رقیب شد.

حزب متبوع آتیکو ابوبکر با رد آراء اعلام شده، مدعی شدند که این آمار «نادرست و غیرقابل قبول» است؛ در مقابل حزب متبوع بوهاری نیز حزب رقیب را به تلاش برای بی اعتبار ساختن نتایج انتخابات متهم ساخت.

بهر حال، این اتهام زنی ها علاوه بر تشدید تنشها در حوزه های رأی گیری، با بروز درگیریهای خشونت آمیز همراه بوده است. 

ناظران اعزام شده از سوی «جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا»، «اتحادیه آفریقا» و سازمان ملل از تمامی احزاب شرکت کننده در انتخابات ریاست جمهوری نیجریه تقاضا کردند که ارائه شکایات انتخاباتی خود را تا زمان اعلام نتایج رسمی (اوایل هفته آینده) به تعویق اندازند.

لازم به ذکر است نامزدی که بالاترین شمار آراء را در انتخابات سراسری نیجریه به دست آورد، برنده انتخابات اعلام می شود؛ البته به شرط آنکه در دو سوم از ۳۶ ایالات نیجریه و همچنین شهر «آبوجا» پایتخت این کشور دست کم یک چهارم آراء را کسب نماید. در غیراین صورت، انتخابات به دور دوم کشیده خواهد شد.

با این وجود، نتایج غیررسمی رویترز نشان می دهد که بوهاری آراء کافی را با رعایت هر دو شرط کسب کرده است.

کد خبر 4553672

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 5 =