اشتغال حمایتی جایگزین استخدام دولتی می‌شود

مدیر کل دفتر امور آسیب‌های اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از آغاز اجرای طرح اشتغال حمایتی با عنوان همیار ایمنی در استان فارس، با هدف پیشگیری از حوادث ناشی از کار خبر داد.

احمد رضا پرنده در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: یکی از استان‌های پیش رو در اجرای طرح کارورزی بوده و بر همین اساس به عنوان یکی از استان‌های معین برای اجرای آزمایشی طرح همیار ایمنی انتخاب شد.

وی افزود: این طرح به منظور پیشگیری از حوادث ناشی از کار، ارتقا سطح ایمنی در کارگاه‌ها، زمینه سازی اشتغال پایدار برای جوانان و فارغ التحصیلان دانشگاهی، ارتقا رفاه اجتماعی و حمایت اجتماعی از نیروهای جوان و همچنین کمک به کارفرمایان جهت ارتقا ایمنی در کارگاه‌ها اجرا می‌شود.

پرنده اضافه کرد: افرادی که به عنوان کارورز در این طرح شرکت می‌کنند علاوه بر پرداخت حق الزحمه طرح کارورزی، از جذب کارانه رفاه اجتماعی نیز برخوردار می‌شوند، به مدت ۶ ماه در این طرح شرکت می‌کنند و پس از طی این دوره کارفرماها می‌توانند با به کارگیری این نفرات در محیط کار خود به مدت ۲ سال از معافیت حق بیمه سهم کارفرما بهره مند شوند.

مدیر کل دفتر امور آسیب‌های اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه اشتغال حمایتی را می‌توان جایگزین استخدام دولتی دانست، ادامه داد: اشتغال حمایتی در کوتاه مدت با ایجاد اشتغال بحران بیکاری را تقلیل می‌دهد و می‌تواند زمینه ساز شکل گیری بازار باشد.

وی بیان کرد: سیاست اشتغال حمایتی، مداخله مستقیم دولت در بازار کار است، اما سعی شده که به ساز و کارهای بازار کمترین آسیب را وارد ساخته و تا حد امکان به گسترش بازار و اشتغال پایدار تبدیل شود.

مدیر کل آسیب‌های اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر اینکه هدف کوتاه مدت در این طرح کاهش بیکاری است، بیان کرد: اشتغال حمایتی مداخله مستقیم دولت در بازار کار به منظور کاهش بیکاری از طریق رفع نقایص بازار و شکل گیری بازارهای جدید است.

پرنده در خصوص طرح کاربردی اشتغال حمایتی خاطر نشان کرد: حمایت اجتماعی و اقتصادی از گروه هدف در ازای حضور در برنامه‌های آموزشی، کارورزی، آماده سازی و مهارت آموزی جهت حضور در فعالیت‌های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی است که کمک هزینه‌ای نیز به عنوان کارانه به ازای مشارکت در برنامه‌های مصوب پرداخت می‌شود.

مدیر کل دفتر امور آسیب‌های اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: معاونت رفاه اجتماعی طرح اشتغال حمایتی را در دست اجرا دارد و یکی از مهمترین دغدغه‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، برنامه ریزی و اتخاذ تمهیدات لازم جهت کنترل، پیشگیری و کاهش وقوع حوادث در کارگاه‌های مشمول قانون کار است.

وی ادامه داد: به منظور بهره‌مندی از ظرفیت ایجادشده در طرح کارورزی و با هم‌افزایی در اجرای طرح اشتغال حمایتی با توجه به هماهنگی‌های انجام شده میان معاونت رفاه اجتماعی، معاونت روابط کار و معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال٬ در نظر داریم طرح همیار ایمنی (طرح استقرار کارورز ایمنی در کارگاه‌ها) به عنوان یکی از طرح‌های کشوری مشاغل حمایتی در سطح کشور به اجرا گذاشته شود.

مدیر کل دفتر امور آسیب‌های اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اضافه کرد: بنا بر مفاد دستورالعمل اجرایی طرح کارورزی دانش‌آموختگان دانشگاهی و نیز دستورالعمل نحوه صدور مجوز آموزش کارورزی، تمام کارگاه‌ها، مؤسسات و بنگاه‌های اقتصادی متعلق به بخش خصوصی و تعاونی که دارای مجوز فعالیت اقتصادی از دستگاه اجرایی مرتبط هستند، مشمول طرح کارورزی بوده و به شرط دارا بودن شرایط ملحوظ در این دستورالعمل‌ها به عنوان واحد پذیرنده٬ در نظر گرفته می‌شوند.

پرنده با اشاره به اینکه بالغ بر ۸۰ درصد حوادث در هر سال مربوط به بخش صنعت و ساختمان بوده و۷۰ درصد حوادث فوتی در این دسته از کارگاه‌ها به وقوع می‌پیوندد، گفت: این آمار نشانگر شدت بالای حوادث در این بخش از فعالیت‌های اقتصادی است؛ نگاهی به آمار حوادث ناشی از کار به وقوع پیوسته در بخش فعالیت‌های صنعتی و ساختمانی، بیانگر ضرورت توجه ویژه به ایمن‌سازی این کارگاه‌ها و لزوم استقرار مسئول ایمنی در راستای پیشگیری از وقوع حوادث ناشی از کار در آنها است.

وی گفت: با توجه به هماهنگی‌های به عمل آمده میان معاونت‌های رفاه اجتماعی، توسعه کار آفرینی و اشتغال و روابط کار مقرر شد طرح استقرار کارورز ایمنی در کارگاه‌ها در قالب «طرح همیار ایمنی» در استان فارس به صورت آزمایشی اجرایی شود.

وی، تأمین موجبات رشد و اعتلای فرهنگ ایمنی و نهادینه سازی تدریجی این فرهنگ در کارگاه‌های مشمول به خصوص کارگاه‌های ساختمانی، صیانت از نیروی کار و سرمایه مادی از طریق پیشگیری و کاهش وقوع حوادث ناشی از کار، ارتقای سطح و کیفیت ارائه خدمات ایمنی در کارگاه‌ها، الزام به رعایت قوانین و مقررات ایمنی توسط کارفرمایان کلیه کارگاه‌ها بخصوص کارگاه‌های ساختمانی، استفاده از ظرفیت و توان آموزش عملی و کاربردی در ایجاد خودباوری و تقویت اعتماد به نفس همیاران ایمنی کار برای ورود به عرصه اشتغال، آشنایی همیاران ایمنی کار با محیط کار واقعی جهت کسب تجربه، توسعه مهارت‌های حرفه‌ای و عملی و توانمندسازی دانش آموختگان دانشگاهی در رشته‌های مرتبط جهت ورود به بازار کار، انتقال یافته‌های جدید دانش و فن آوری فارغ التحصیلان دانشگاهی به کارگاه‌ها، رشد فرهنگ بکارگیری نیروهای متخصص ایمنی در کلیه کارگاه‌ها به خصوص کارگاه‌های ساختمانی، بسترسازی لازم جهت آشنایی کارفرمایان کارگاه‌ها با وظایف و مسئولیت‌های قانونی مسئولین ایمنی و نقش مؤثر آنها در ایمن سازی محیط کار، کاهش هزینه‌های تولید از طریق مساعدت دولت در جذب فارغ التحصیلان رشته‌های مرتبط را از اهداف این طرح عنوان کرد.

کد خبر 4557518

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 1 =