۲۰ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۱۹:۳۸
ثبت رکورد معاینه فنی در سال ۹۷

مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران از مراجعه یک میلیون و ۸۰۰ هزار دستگاه خودرو در سال ۹۷ به مراکز معاینه فنی در شهر تهران خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، نواب حسینی منش در توضیح افزایش مراجعه به مراکز معاینه فنی در سال ۹۷ و ثبت یک رکورد جدید در مقایسه با سایر سال‌ها اظهار کرد: آغاز مرحله دوم طرح کاهش آلودگی هوا از ابتدای آذرماه، کنترل مکانیزه معاینه فنی توسط دوربین در تمام ایام و ساعات شبانه‌روز در سطح شهر همچنین تعهد شهروندان به مشارکت اجتماعی و رعایت قانون موجب شد میزان مراجعات به مراکز شهر تهران در سال ۹۷ در مقایسه با سال ۹۶، ۱۸ درصد و در مقایسه با سال ۹۵ بالغ بر ۶۰ درصد افزایش یابد و شهروندان به‌صورت محسوس شاهد نتایج مثبت این مشارکت و کاهش چشمگیر آلودگی هوا در سال ۹۷ باشند.

وی در خصوص انجام معاینه فنی برتر در مراکز شهر تهران در سال ۹۷ با بیان اینکه در سال گذشته بالغ بر ۳۶۵ هزار دستگاه خودرو موفق به اخذ معاینه فنی برتر شدند، گفت: در مراکز معاینه فنی شهر تهران برای کلیه خودروها معاینه فنی برتر انجام می‌شود و خودروها می‌توانند در صورت قبولی در معاینه فنی برتر گواهی معاینه فنی برتر و در صورت عدم قبولی و احراز شرایط معاینه فنی معمولی با تمایل مالک گواهی معاینه فنی عادی دریافت کنند. در سال ۹۷، ۲۹ درصد از خودروها در آزمون آلایندگی مردود و نقص آلایندگی ۳۷۴ هزار دستگاه خودرو تشخیص و رفع ایراد شده است.

مدیرعامل ستاد معاینه فنی در خصوص عملکرد واحد سیار تست کنار جاده‌ی که با مشارکت پلیس با هدف پایش مستمر و کنترل مضاعف آلایندگی خودروهای سنگین در شهر تهران از ابتدای مهرماه ۹۷ راه اندازی شد، اظهار کرد: این واحد نسبت به کنترل وضعیت آلایندگی ۵۳۸۸ دستگاه خودروی سنگین در سطح شهر اقدام کرد که از این تعداد ۸۹ درصد از آن دارای معاینه فنی و ۱۱ درصد فاقد معاینه فنی بودند.

وی ادامه داد: پس از بررسی مجدد وضعیت آلایندگی خودروها، معاینه فنی ۱۰۹۶ دستگاه خودرو به علت مردودی از آزمون آلایندگی ابطال شد و در مجموع ۱۶۵۷ دستگاه خودرو به علت نداشتن معاینه فنی و یا مردودی در تست آلایندگی جریمه و اعمال قانون شدند که با عنایت به اهمیت تأثیر آلایندگی خودروهای سنگین بر… تشدید آلودگی هوا، بالا بودن عمر میانگین خودروهای سنگین و به تبع عدم ایستایی این خودروها در حفظ شرایط استانداردهای تعیین شده از لحاظ تولید آلایندگی و نیاز مبرم به کنترل مستمر این خودروها بدون تردید اجرای این طرح با همراهی پلیس در سال ۹۸ با جدیت بیشتری انجام شده و تعداد این اکیپ‌ها افزایش خواهد یافت.

وی در خصوص اهم برنامه‌های سال ۹۸ اظهار کرد: جهت رفاه حال شهروندان یکی از برنامه‌های اصلی این ستاد در سال جدید توسعه کمی مراکز و افزایش تعداد خطوط معاینه فنی است. این مجموعه تمام تلاش خود را خواهد کرد تا نسبت به احداث و راه‌اندازی مرکز معاینه فنی ده خطه آسمان آبی به عنوان بزرگترین مرکز در کشور در این سال اقدام کند. در حال حاضر مراکز معاینه فنی در شهر تهران دارای ۵۴ خط معاینه فنی است که امیدوارم با برنامه ریزی انجام شده در سال ۹۸ این تعداد خطوط به ۶۴ خط افزایش یابد.

حسینی منش با بیان اینکه امسال مراجعه حداقل ۲.۵ میلیون دستگاه خودرو به مراکز معاینه فنی شهر تهران پیش بینی شده و کلیه واحدهای این مجموعه برای ایجاد این ظرفیت آماده و تجهیز خواهند شد، گفت: از دیگر برنامه‌ها در این سال احداث و راه اندازی یک خط ویژه با تجهیزات مدرن جهت پذیرش خودروهای دارای تکنولوژی جدید در مرکز معاینه فنی نیایش است و توسعه کیفی خدمات و بحث پیاده سازی فازهای دیگر مدیریت امور مشتریان، افزایش اکیپ‌های تست کنار جاده‌ای، بهسازی مراکز معاینه فنی در راستای مشتری مداری و ارائه خدمات بهتر و توسعه کشوری آموزش معاینه فنی از دیگر برنامه‌های ستاد در سال ۹۸ خواهد بود که با اجرای آن به‌صورت تفصیلی به شهروندان اطلاع رسانی خواهد شد.

وی افزود: در حال حاضر روزانه در حدود ۸۵۰۰ دستگاه خودرو به مراکز معاینه فنی شهر تهران مراجعه می‌کنند که با توجه به افزایش ساعت کاری و تعداد خطوط معاینه فنی و پیاده سازی مدیریت امور مشتریان (سیستم نوبت دهی و سامانه اعلام مدت انتظار) خودروها می‌توانند بدون معطلی نسبت به اخذ معاینه فنی خودروی خود اقدام کنند.

حسینی‌منش در خصوص درصد فراوانی خودروهای مراجعه کننده به مراکز معاینه فنی گفت: بیشترین درصد مراجعه به مراکز مربوط به خودروی پراید با ۲۷.۷ درصد است و خودروی پژو ۲۰۶ با ۱۶.۸۲ درصد و پژو ۴۰۵ با ۹.۵ درصد در رتبه دوم و سوم قرار دارند.

وی در پایان در خصوص خودروهای مشمول معاینه فنی در سال ۹۸ اظهار کرد: خودروهای داخلی از سال ۹۳ و ماقبل خودروهای خارجی از سال ۲۰۱۴ و ماقبل و خودروهای عمومی از سال ۹۶ و ماقبل مشمول معاینه فنی هستند. در سال ۹۷، ۴ میلیون و۷۵۰ هزار فقره تخلف خودروهای فاقد معاینه فنی توسط دوربین ثبت و اعمال قانون شد.

کد خبر 4586356

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 10 =