رعایت مصلحت کشور و آبروی افراد خط قرمز ما در انتشار اخبار است

قزوین- رئیس کل دادگستری استان قزوین گفت: هیچ محدودیتی در اطلاع رسانی در دستگاه قضایی استان نیست و تنها خط قرمز ما رعایت مصلحت کشور، حفظ آبروی افراد و توجه به مسائل اخلاقی است.

به گزارش خبرنگار مهر، به مناسبت فرارسیدن هفته قوه قضائیه رئیس کل دادگستری و دادستان استان ظهر چهارشنبه در نشست خبری مهمترین اقدامات انجام شده در حوزه قضایی را تشریح کردند.

حجت الاسلام نورالله قدرتی در جمع خبرنگاران در محل سالن کنفرانس دادگستری قزوین اظهارداشت: از نگاه جامعه خبرنگاران رسالت سنگینی دارند و زمینه دمیدن روح به جامعه را ایفا می کنند و موجب تقویت نشاط و شادابی و پویایی جامعه می شوند.

وی بیان کرد: خبرنگاران سربازان عرصه اطلاع رسانی هستند و موجب تنویر افکار عمومی می شوند و با انعکاس حقایق و واقعیت های جامعه زمینه هوشیاری و پاسخگویی مسئولان را فراهم می کنند تا جامعه و مدیران از مخاطرات و تهدید تخلف و انحراف در مسیر هم در امان باشند.

رئیس کل دادگستری استان قزوین بیان کرد: خبرنگاران مهندسان افکار عمومی جامعه هستند و در عصر کنونی به خبرنگارانی نیاز داریم که خودآگاه باشند، مشکلات اجتماعی را درک کنند، متعهد و تلاشگر و شجاع بوده و در بیان وقایع جامعه شفاف و صادق باشند.

رسانه ها پیگیر مسائل مهم استان باشند

قدرتی اضافه کرد: دو رسالت مهم خبرنگاران شامل اطلاع رسانی و پیگیری مسایل است و اگر بخواهید موثر باشید باید در کار خود به این موارد توجه کنید البته لازم است ظرافت در خبر رسانی و مصالح نظام، امانت داری و رصحت و دقت مورد توجه جدی باشد.

وی اظهارداشت: امروز در آمریکا بعد از ۵۰ سال تازه اجازه نشر برخی خبرها را می دهند اما ادعای دموکراسی و آزادی رسانه ها را دارند ولی ما گاهی به سرعت خبرهایی را منتشر می کنیم که مصلحت نیست.

آبروی افراد در انتشار خبر مورد توجه قرار گیرد

رئیس کل دادگستری استان قزوین تصریح کرد: در انتشار خبرها آبروی افراد مهم است و باید آن را صیانت کنیم تا مطالب منطبق با قانون باشد که در این راستا آشنایی با مقررات کیفری و حقوقی و طبقه بندی محرمانه و سری مطالب ضروری است تا حرفه ای عمل کنید.

وی گفت: رسالت شما فقط خبر رسانی نیست بلکه پیگیری مسائل هم اهمیت دارد بویژه آنجا که حقوق عامه مطرح می شود باید خبرنگار با جدیت بیشتری وارد شود و مسئول را پاسخگو کند.

خط قرمز دستگاه قضایی استان در اطلاع رسانی رعایت مصلحت کشور و مسائل اخلاقی است

رئیس کل دادگستری استان قزوین اظهارداشت: در دستگاه قضایی خط قرمز اطلاع رسانی ما فقط مصلحت کشور و مرزهای اخلاقی است و از خبرنگاران انتظار داریم این مرز را بشدن رعایت کنند. و در بقیه موارد هیچ محدودیتی نیست.

وی اضافه کرد: از خبرنگاران انتظار داریم ضمن پوشش بیشتر موضوعات مهم حوزه دستگاه قضایی برای پیشگیری از آسیب ها و کاهش تشکیل پرونده در فرهنگ سازی موثر عمل کنند زیرا اگر شما نتوانید با اخبار درست جامعه را سیراب کنید مخاطب سوالات و نیازهای خود را از منابعی که صحت آنها محل شک است تامین می کند که یک تهدید است و به شایعات دامن می زند.

ورودی پرونده از ۲۵۴ هزار فقره فراتر رفت

قدرتی بیان کرد: در سال گذشته ۲۵۴ هزار و ۲۰۵ پرونده در دستگاه قضایی ورودی داشتیم که شامل بخش کیفری و حقوقی در دادگستری، دادسرا و شوراهای حل اختلاف بود که ۱۴۷ هزار فقره آن در بخش کیفری و ۶۵ هزار و ۷۱۹ فقره در حوزه شوراها بود.

وی گفت: بیش از دو هزار عنوان مجرمانه داریم که حدود ۱۱۸ هزار و ۵۴۶ فقره آن با ۲۹ عنوان و حدود ۵۰ درصد پرونده ها با هفت عنوان سرقت، توهین به اشخاص، ضرب و جرح عمدی، تهدید، تخریب اموال مردم و مسائلی در خصوص سوانح و رانندگی است.

قدرتی اضافه کرد: بیش از ۱۱ درصد پرونده های ورودی دستگاه قضایی با ۱۵ هزار و ۵۹۹ فقره مربوط به سرقت، ۱۰ درصد مربوط به توهین به اشخاص با ۱۴ هزار و ۳۳۸ فقره و ۹ درصد مربوط به ضرب و جرح عمدی با ۱۳ هزار و ۵۸۶ فقره است.

رئیس کل دادگستری استان قزوین بیان کرد: ۹۵۳ فقره پرونده هم مربوط به مواد مخدر و ۱۲۶۶ فقره مزاحمت تلفنی است.

کاهش ۳۱ درصدی زندانیان استان

وی از کاهش زندانیان استان هم خبرداد و گفت: در سال ۹۶ تعداد زندانیان استان حدود ۴۱۰۰ نفر بود که با عفو مقاوم رهبری، کمک خیرین، حمایت مالی دستگاه قضا و آزادی بسیاری از محکومان جرایم مالی غیر عمد این تعداد در حال حاضر به ۲۸۴۱ نفر کاهش یافته است.

قدرتی اضافه کرد: در این دوسال شاهد کاهش ۳۱ درصدی تعداد زندانیان بودیم که در حاتل حاضر ۵۳ زندانی را زنان تشکیل می دهند که به جرم مواد مخدر، سرقت و قتل عمد در حبس هستند.

رئیس کل دادگستری استان قزوین همچنین به سوالات مختلف خبرنگاران پاسخ داد که در خبر بعدی منتشر خواهد شد.
 

کد خبر 4645501

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 3 =