چالش‌های مالی گریبان گیر صنعت آبفای کشور/۲۳۳ شهر در تنش آبی

معاون راهبری و نظارت بهره‌برداری شرکت آبفا کشور گفت: تنش‌های مالی صنعت آب و فاضلاب روزبه‌روز بیشتر شده و کمبود نقدینگی مشکلاتی را به‌وجود آورده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت نیرو، حمیدرضا کشفی، در افتتاحیه نشست آب شرب شهری و روستایی همایش ملی سازگاری با کم‌آبی گفت: تمامی تصمیم‌گیران و تصمیم‌سازان باید به مسائل آبی کشور محوریت دهند و به عبارتی، رفع تنش‌های آبی و حل مشکلات آبی کشور، نیازمند عزمی ملی و وجود نگاهی ملی در تمامی بخش‌ها دارد و اگر تمامی ذی‌نفعان از مسئولان تا مردم به این مهم توجه داشته باشند، می‌توانیم اصول سازگاری با کم‌آبی را در جامعه پیاده‌سازی کنیم. صنعت آب و فاضلاب همواره با تنش‌های متعددی مواجه بوده و هست که یکی از این تنش‌ها تنش آبی است. به این ترتیب که با وجود بارش‌های خوب سال آبی جاری، ۲۳۳ شهر ایران همچنان در تنش آبی به سر می‌برند و اغلب این شهرها از نبود سامانه‌های ذخیره سازی و خطوط انتقال و توزیع به میزان مطلوب و کافی رنج می‌برند.

کشفی با بیان اینکه تنش‌های مالی صنعت آب و فاضلاب روزبه‌روز بیشتر می‌شود، گفت: علاوه بر اقتصاد ناکارآمد این صنعت، عدم تخصیص به‌موقع به پروژه‌ها و همچنین کمبود نقدینگی مشکلاتی را به‌وجود آورده، علاوه بر این تنش‌های ناشی از تحریم‌های ظالمانه که فعالان صنعت آب و فاضلاب را در جابه‌جایی وجوه در عرصه‌های بین المللی و خرید تجهیزات و تأمین کالا با مشکلاتی مواجه کرده، مزید بر مشکلات جاری صنعت شده است.

وی ادامه داد: برای پرداختن به تنش‌های مربوطه می‌توانیم در فضای راه حل ورود کنیم و باید راه حل‌های پایداری را هماهنگ با الزامات طبیعی و همچنین سایر الزاماتی که از سایر نهادها اعمال می‌شود استحصال کنیم. در فضای راه حل، مشکلات آب و فاضلاب بهتر قابل طرح و حل خواهد بود، اما بهتر از آن، ورود به فضای مرجع است که فضایی برون سازمانی بوده که با دست داشتن تمامی نهادها و سازمان‌های ذی‌نفع در بحث آب، مشکلات و تنش‌ها مطرح شده و برای آنها راهکارهای کلان و ملی دیده شود.

به گفته این مقام مسؤول کمیته ملی سازگاری با کم آبی همین فضای مرجعی است که برای حل مشکلات و تنش‌های آب ایجاد شده و می‌تواند در رفع تنش‌ها بسیار مفید و مؤثر باشد.

کشفی با بیان اینکه سازگاری با کم آبی یکی از بهترین راه حل‌ها در درازمدت برای حل مشکلات است، گفت: توانایی منطبق شدن ما با شرایط سخت به معنای سازگاری است که از دل این سختی‌ها، دستاوردهای خوبی به‌دست خواهد آمد. حفظ کیفیت آب در هر شرایطی، چه خشکسالی و چه سیلابی، جزو خطوط قرمز شرکت‌های آب و فاضلاب در سراسر کشور است که رصد مستمری روی آن انجام می‌شود؛ همچنین به منظور بهینه کردن شرایط و سازگاری با کم آبی، جلوگیری از هدررفت، افزایش بازچرخانی آب و مدیریت مصرف در کشاورزی و صنعت در کنار بخش شرب در دستور کار قرار دارد.

معاون راهبری و نظارت بهره‌برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با اشاره به مشکلات تأمین نقدینگی و منابع مالی برای پروژه‌ها گفت: باید روز به روز در حفظ دارایی‌های صنعت آب و فاضلاب بکوشیم و بهره‌برداری باید به‌گونه‌ای صورت گیرد که بهره‌برداران خود را مالک تأسیسات دانسته و در جهت رفع مشکلات جاری، اقدام به اجرای راهکارهای مؤثر کنند.

وی با تأکید بر لزوم وجود نیروهای متخصص در صنعت، بر ضرورت حفظ نیروی انسانی متخصص و توسعه تخصص مداری در صنعت آب و فاضلاب اشاره کرد و گفت: این نیروهای انسانی آموزش دیده و متخصص هستند که می‌توانند در راستای اجرای درست راهکارهای بهینه کردن شرایط اقدام کنند.

کد خبر 4651794

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =