پایش ماهواره‌ای سد سبلان/تهیه مدل ۳ بعدی برای مطالعات هیدرولوژیکی

سازمان فضایی ایران با استفاده از تصاویر ماهواره ای، وضعیت سد سبلان واقع در استان اردبیل را پایش کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، مدل ارتفاع رقومی زمین (Digital Elevation Model) نمایشی سه بعدی از سطح زمین است که معمولاً برای نشان دادن ویژگی‌های توپوگرافی/ناهمواری‌های زمین تهیه و در حوزه‌های مختلف منابع زمین استفاده می‌شود.

این مدل ارتفاعی یکی از مهمترین داده‌های مورد نیاز جهت آنالیزهای مکانی در سنجش از دور و سیستم‌های اطلاعات جغرافیایی است و با توجه به منبع تولید آن از دقت مسطحاتی و ارتفاعی متفاوت برخوردار است.

بر این اساس سازمان فضایی ایران با استفاده از این مدل، وضعیت سد سبلان واقع در استان اردبیل را پایش و بررسی کرد.

در نقشه زیر با استفاده از مدل رقومی ALOS/ PALSAR که دارای توان تفکیک مکانی ۱۲.۵ متر بوده، مدل سه بعدی از سد مخزنی سبلان و بلندی‌های اطراف آن تهیه شده است.

همچنین با استفاده از تصویر ماهواره‌ای ماهواره سنجش از دور سنتینل -۲ مساحت سطح آب در این سد به اندازه تقریبی ۳.۳۵ کیلومتر مربع محاسبه شده که در مطالعات هیدرولوژیکی حائز اهمیت خواهد بود.

سد سبلان، بزرگترین سد شهرستان مشگین شهر است که در شمال شرقی این شهرستان و در فاصله ۵۵ کیلومتری شمال‌غربی شهر اردبیل روی رودخانه قره سو قرار گرفته است.

این سد با قابلیت ذخیره سازی بالا، نقش بسیار مهمی در تأمین آب اراضی دیم و باغات مشگین شهر در طرفین رودخانه و کنترل سیلاب ایفا می‌کند.

کد خبر 4657838

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 6 =