مرمت مقبره تاریخی آقانورالدین شاید وقتی دیگر/ بودجه موجود نیست

اراک- مرمت مقبره تاریخی آقانورالدین عراقی به عنوان جاذبه گردشگری مذهبی شهر اراک چندسالی است که با وجود تاکید برخی مسئولان به وقتی دیگر موکول می شود و علت آن نیز مشکل همیشگی کمبود اعتبار است.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: یکی از شاخصه‌های مهم فرهنگ در هر منطقه‌ای برخورداری از ابنیه تاریخی و مذهبی است، ابنیه و بقاعی که در حیات فرهنگی شهرها از گذشته تا امروز نقش به سزایی داشته است.

قدمت این بناها نشان از اصالت، فرهنگ، تمدن و هزاران ویژگی ناب دارد. گاه این بناها منتسب به شخصیت‌های وارسته ای است که هر شهر و دیاری باید به آنها افتخار کند و به منظور معرفی مبانی ارزشی این شخصیت‌های مذهبی تاریخی به نسل آینده باید از این بناها خوب نگاه داری کرد و مهم‌ترین امر لزوم بررسی سازه این بناها برای مرمت است که باید توسط ارگان‌های مربوطه انجام شود.

یکی از این بناهای تاریخی مذهبی بقعه آقا نورالدین عراقی در شهر اراک و استان مرکزی است که در سال ۷۹ به ثبت ملی رسیده است. با توجه به ثبت ملی این اثر باید بیش از گذشته مسئولین به رسیدگی به این اثر تاریخی می‌پرداختند.

مرحوم آیت الله العظمی آقا نورالدین حسینی عراقی معروف به امین و ملقب به اویس زمان از مجتهدان و مراجع تقلید شیعه و از علمای پرنفوذ منطقه عراق عجم و از شاگردان و پیروان آخوند خراسانی بود که در سال ۱۲۷۸ هجری قمری متولد شد و در سال ۱۳۴۱ هجری قمری دار فانی را وداع گفت و پیکرش در اراک به خاک سپرده شد.

این مقبره یکی از بناهای مذهبی و تاریخی است که در ضلع شمالی قبرستان تاریخی اراک قرار گرفته و به وسیله دیوارها و حصارهای آجری از بخش جنوبی قبرستان جدا شده است؛ این بنا به صورت چند ضلعی متوازن ساخته شده و از یک ایوان ورودی، روضه خانه و نمازخانه تشکیل شده است. آرامگاه این شخصیت ارزشمند در صد متری شمال غرب مصلای شهر اراک واقع شده است و چند سالی است که بنای این بقعه تاریخی در معرض آسیب قرار دارد.

بنا به گفته مدیرعامل اسبق زیباسازی شهرداری اراک، سال ۹۳ قرار بود مقبره آقا نورالدین عراقی در شهر اراک ساماندهی شود به طوری که در فاز نخست این ساماندهی کف‌سازی مقبره انجام شد.

سال ۹۴، محوطه این مکان تاریخی که طی سال‌های قبل از آن به محلی خلوت و مستعد حضور و تردد بزهکاران تبدیل شده بود، با توجه به مصوبه شورای شهر توسط شهرداری ساماندهی و بهسازی شد، البته بهسازی تنها برای محوطه این بنای تاریخی انجام شد.

آیت الله دری نجف آبادی، نماینده ولی فقیه در استان مرکزی در تیرماه ۹۷ در دیدار با مسئولین و مدیران شهری کلانشهر اراک، بر ساماندهی هر چه سریع‌تر بقعه آیت الله آقا نورالدین اراکی تاکید کرد.

اخیراً نیز علیرضا مرادی، یکی از اعضای شورای اسلامی شهر اراک نسبت به خطر تخریب مقبره آیت الله آقا نورالدین عراقی به عنوان یکی از مشاهیر بزرگ و مفاخر مذهبی تاریخ شهر اراک هشدار داده و به بهسازی و ترمیم آن تاکید کرده است.

نبود اعتبار برای بهسازی و مرمت مقبره تاریخی آقانورالدین عراقی

در این خصوص محسن کریمی، معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: مقبره آقا نورالدین اراکی از جمله بناهای تاریخی مهم و ثبت ملی شده شهر اراک و استان مرکزی محسوب می‌شود.

۲۰۰ الی ۲۵۰ میلیون اعتبار برای مرمت این بنای تاریخی مذهبی نیاز است وسال گذشته این اعتبار جذب نشده؛ به محض تخصیص اعتبارات اداره کل میراث فرهنگی در سال ۹۸ عملیات مرمت این بنای تاریخی را آغاز می‌کند وی ادامه داد: تاریخچه بنای بقعه آقا نورالدین به یکصد سال پیش و اواخر دوره قاجار باز می‌گردد و هنگامی که احداث شده بنای محکمی نبوده است و دیوارهای بنا بدون ایجاد پی محکم ساخته شده و به مرور زمان آسیب دیدگی در گنبد و دیوارها ایجاد کرده است.

معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی بیان کرد: با توجه به قدیمی بودن این بنا به منظور رفع خطرهای احتمالی از سال ۹۶ مطالعاتی برای مرمت این اثر توسط میراث فرهنگی آغاز شده است و اکنون طرح مرمت بنا تهیه شده است.

کریمی افزود: در حال حاضر نزدیک به ۲۰۰ الی ۲۵۰ میلیون اعتبار برای مرمت این بنای تاریخی مذهبی نیاز است و باید از اعتبارات استانی هزینه صرف شود. سال گذشته این اعتبار جذب نشده است و به محض تخصیص اعتبارات اداره کل میراث فرهنگی در سال ۹۸ عملیات مرمت این بنای تاریخی را آغاز می‌کند.

معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی تاکید کرد: اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در مرمت ابنیه تاریخی مذهبی نقش نظارتی بر عهده دارد و متولی اصلی این حوزه اداره کل اوقاف و امور خیریه استان است.

اداره کل اوقاف برای مرمت مقبره آقانورالدین بودجه ندارد

در ادامه علی قربانی، معاون بهره وری اقتصادی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان مرکزی در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: بقعه تاریخی آقا نور الدین در گذشته حالت متروکه پیدا کرده بود و با کمک شهرداری اراک نزدیک به چندسال است که محوطه سازی آن انجام شده است.

وی ادامه داد: چندین بار در خصوص مرمت بقعه آقا نورالدین اراکی با مسئولین اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان جلساتی برگزار شده و مطرح کردیم که برای امر مرمت تا حد امکان همکاری می‌کنیم.

هزینه مرمت بناهای تاریخی مذهبی باید از بودجه‌های دولتی تأمین شود و متأسفانه اداره کل اوقاف با کمبود بودجه مواجه است و تأمین اعتبار برای مرمت این بنای فاخر در شرایط فعلی امکان پذیر نیست معاون بهره وری اقتصادی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان مرکزی افزود: هزینه مرمت بناهای تاریخی مذهبی باید از بودجه‌های دولتی تأمین شود و متأسفانه این اداره کل با کمبود بودجه مواجه است و تأمین اعتبار چند ده میلیونی برای مرمت این بنای فاخر در شرایط فعلی امکان پذیر نیست.

قربانی بیان کرد: امسال اعتبار کمی برای اداره کل اوقاف و امور خیریه استان مرکزی تخصیص پیدا کرده و بیشتر آن به صورت اوراق است.

معاون بهره وری اقتصادی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان مرکزی اظهار کرد: در حال حاضر هزینه‌های جاری این بقعه از قبیل نگه داری، برگزاری مراسم‌ها و … بر عهده اداره کل اوقاف و امور خیریه استان می‌باشد.

به نظر میرسد با توجه به اینکه اوقاف و امور خیریه تنها می‌تواند در مرمت بناهای موقوفی آن هم در صورت تأمین اعتبار لازم همکاری کند و از طرفی میراث فرهنگی متولی احیا، حفظ بناهای تاریخی و مذهبی و توجه به امر گردشگری است، از این رو همکاری این دو نهاد در استان مرکزی می‌تواند به بازسازی بناهای تاریخی از جمله بقعه آقا نورالدین عراقی بیانجامد و گردشگران بسیاری را از نقاط مختلف ایران به بازدید از این بقعه تاریخی و آشنایی با این شخصیت وارسته جذب کند.

ظاهراً حال باید منتظر بود تا اعتبار لازم برای مرمت این بنای تاریخی تخصیص پیدا کند، البته نوش دارو پس از مرگ سهراب فایده ندارد و هنگامی که این اثر همانند برخی دیگر از آثار تاریخی اراک تخریب شد، دیگر اینکه چه کسی مقصر شناخته شود کاری بیهوده است.

کد خبر 4658332

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 9 =