به نمایندگانی درمجلس رای بدهیم که حافظ سلامتمان باشند

دبیر کل جمعیت مبارزه با دخانیات با اشاره به موافقت برخی از نمایندگان جهت خروج قلیانسراها از اماکن عمومی برخلاف قانون جامع مبارزه با استعمال دخانیات گفت: نمایندگان باید حافظ سلامت مردم باشند.

دبیر کل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به موافقت برخی از نمایندگان مجلس جهت خروج قلیانسراها از اماکن عمومی بر خلاف قانون جامع مبارزه با استعمال دخانیات مصوب سال ۱۳۸۵ تاکید کرد: نمایندگان مجلس به عنوان نمایندگان مردم می بایست حافظ سلامت آنها باشند. پس اینبار به نمایندگانی در انتخابات مجلس رای دهیم که سلامتی مردم برایشان در اولویت بوده و به اجرای بی چون و چرای تمامی بندهای قانون اعتقاد داشته باشند.

محمدرضا مسجدی در ادامه با اشاره به این مطلب که برخی نمایندگان متاسفانه در اجرای مالیات بر دخانیات و نیز عدم خروج قلیانسراها از اماکن عمومی طبق قانون موافق نیستند، افزود: ایران عضو کنوانسیون جهانی کنترل و مبارزه با دخانیات است وما از سال ٨۵ عضو معاهده و کنوانسیون جهانی کنترل دخانیات هستیم که مثل معاهده انرژی هسته‌ای است و مداوم مسئولان جهانی پیروی از کنوانسیون را در ایران بررسی می‌کنند. متاسفانه امسال بدترین نمره مالیات به سیگار در دنیا را به جمهوری اسلامی ایران دادند و بر طبق این کنوانسیون ٧٠ درصد قیمت مصرف کننده سیگار باید مالیات اخذ شود در حالی که متاسفانه در این زمینه عملکرد خوبی نداریم.

وی با بیان اینکه روزانه ٢٠ میلیارد تومان خرج سیگار می‌شود، گفت: مالیات سیگار از سال ٨۵ تا٩٨ باید ١۴٠ درصد افزایش پیدا می‌کرد اما با وجود اینکه قیمت سیگار از بهمن تاکنون چند برابر شده اما ریالی از افزایش سیگار به جیب دولت نرفته و سودها نصیب واردکنندگان و تولیدکنندگان و دلالان شده است.

وی با تأکید بر اینکه دولت اعتقادی به مالیات بر دخانیات ندارد، گفت: کارشناسان سازمان بهداشت جهانی ٨ جلسه در ایران گذاشتند و به خرج سازمان بهداشت جهانی افرادی را برای آموزش به ترکیه فرستادند تا مالیات بر سیگار افزایش پیدا کند، اما متاسفانه حتی این اقدام‌ها نیز موثر نبود. نظر به اینکه استعمال دخانیات مهمترین عامل سکته قلبی و مغزی -بیماریهای تنفسی و سرطان شناخته شده است و مهمترین دروازه ورود به اعتیاد جوانان می باشد، بنابراین در سال جدید مطالبه گری را از خودمان شروع کرده و در انتخابات مجلس اینبار به نمایندگانی رای دهیم که سلامتی مردم و جامعه دغدغه شان باشد.

کد خبر 4658755

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 9 =