همایش تخصصی مشارکت اجتماعی و توسعه گردشگری برگزار می شود

نوشهر - اولین نشست و همایش تخصصی مشارکت اجتماعی و توسعه گردشگری کدیر با حضور نماینده یونسکو و مسئولان ملی و استان برگزار می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، علی نورزاد مدرس دانشگاه و از مجریان برپایی همایش تخصصی کدیر پیش ازظهر سه شنبه در نشست با خبرنگاران، آینده گری و ارائه راهکارهای مناسب در حوزه گردشگری را از جمله اهداف این همایش تخصصی بیان کرد و گفت: ایجاد سازو کارهای مناسب برای جلب مشارکت اجتماعی، تشکیل بانک اطلاعاتی و اجرای طرح های مناسب برای توسعه منطقه ای از دیگر اهداف است.

وی با بیان اینکه اولین نشست تخصصی مشارکت اجتماعی و توسعه گردشگری کدیر با حضور مقامات ملی و استانی برگزار می شود به پیشینه روستای تاریخی کدیر اشاره و اضافه کرد: کدیر دارای تاریخ کهن بوده و از قدیم الایام مسکونی بوده است.

نورزاد با اشاره به جاذبه های طبیعی و گردشگری منطقه گفت: در سال های اخیر بدون هیچ ضوابط و استاندارد، بسیاری از منابع ملی و محیط زیست تخریب شده است بدون آنکه به عواقب و آثار منفی آن توجه شود.

وی نقش گردشگری و صنعت آن را بسیار مهم دانست و گفت: ساخت و سازها باید براساس توسعه پایدار و فرهنگی همراه باشد و سازمان های مردم نهاد به دلیل عدم وابستگی به راحتی می تواند مسائل و مشکلات را بیان کنند.

مدیرعامل سازمان مردم نهاد آینده سازان کدیر تصریح کرد: با توجه به اهمیت و درک گردشگری باید تعامل و تعادل بین گردشگران و ساکنان بومی منطقه ایجاد شود و از سوی دیگر برنامه ریزی فرهنگی و علمی برای جذب گردشگران بای صورت گیرد.

نورزاد یاداور شد: متاسفانه برنامه مدون و ضوابط دقیق برای گردشگری نداریم  درحالی که می توان از نظرات کارشناسان و متخصصان در این حوزه بهره گرفت و هرچه قدر جوامع محلی تقویت شوند توفیق بیشتر است.

وی با اظهار اینکه زیرساخت های مناسبی در مناطق محلی وجود ندارد گفت: همچنین برای بازاریابی و بازارسنجی تولیدات محلی امکان سنجی نشده است.

این استاد دانشگاه حفظ منابع طبیعی برای آینده در چارچوب برنامه های راهبردی با هدف استفاده ذی نفعان و بهره مندی از فرصت های گردشگری را امری مهم برشمرد.

همایش تخصصی مشارکت اجتماعی و توسعه گردشگری کدیر عصر پنجشنبه در تاریخی ترین خانه روستای کدیر که دارای قدمت ۱۵۰ ساله است برگزار می شود.

کد خبر 4680317

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 4 =