جمع آوری اسناد ازدواج قدیمی با قدمت بیش از ۱۰۰ سال در استان کرمان

رفسنجان-مدیر مرکز اسناد ملی و کتابخانه های جنوب شرق گفت:در کرمان جمع آوری اسناد ازدواج قدیمی ۱۰۰سال به بالا،برگ معامله های قدیمی دست نویس، دست خط های قدیمی و شناسنامه های قدیمی انجام می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، معصومه رفیع پور ظهر شنبه در همایش دهیاران شهرستان رفسنجان اظهار داشت: سازمان اسناد ملی نهاد دولتی است که زیر نظر مستقیم نهاد ریاست جمهوری فعالیت می کند.

وی افزود: در کل کشور ۱۲ استان دارای مرکز اسناد ملی هستند که استان کرمان هرمزگان را هم پوشش می دهد و پیش از این استان های یزد و سیستان و بلوچستان هم زیر نظر استان کرمان بودند و کرمان اولین استانی است که به دلیل قدمت تاریخی مرکز اسناد و کتابخانه ملی در آن شکل گرفته  است.

مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی جنوبشرق با بیان اینکه می طلبد همه مردم دست به دست هم دهند برای حفظ هویت ملی شهرستان، استان و کشور نسبت به نگهداری اسنادمان کوشا باشند و به عنوان یاوران اسناد باشند، ادامه داد: طرح یاوران اسناد به عنوان الگو در کشور است و دهیاران و اعضای شورا که ارتباط نزدیکی با مردم دارند و مورد اعتماد مردم هستند می توانند به عنوان یاوران اسناد ما را همراهی کنند.

رفیع پور بیان کرد: قانون اسناد ملی برای تمام دستگاهها ابلاغ شده و همه به آن واقف هستند بعضی اسناد دستگاههای دولتی از همان لحظه ورود ارباب رجوع به اداره با درخواست وی که شروع یک پرونده است نگهداری می شود حتی سازمان یا اداره ای اجازه ندارد که یک برگ از اسناد دولتی را معدوم کند چرا که شش ماه تا یک سال حبس دارد.

وی ادامه داد: بعضی اسناد ممکن است دو ماه و بعضی دو سال نیاز به نگهداری داشته باشند اما اسنادی هستند که تا ۴۰ سال باید در یک دستگاه دولتی نگهداری شوند بعد بایگانی شوند و سپس به سازمان اسناد انتقال داده شوند.

مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی جنوبشرق با تاکید بر اینکه مسئولان بایگانی باید متخصص و علاقمند باشند، یادآور شد: بایگانی هر اداره بسیار اهمیت دارد و نبض و مادر آن اداره است.

رفیع پور در خصوص اسناد حقیقی گفت: این بخش مربوط به دهیاران است اسنادی که دست مردم است از سند ازدواج تا شناسنامه یا برگ معامله قدیمی این ها جمع آوری و در ازای آن کپی برابر با اصل تهیه و به صاحبش داده شود و اصل سند به مرکز اسناد ملی انتقال داده شود نکات مهم اسناد توسط پژوهشگران به مدیران ارجاع داده می شود آینده ما بر اساس تاریخ ما باید ساخته شود.

مدیر مرکز اسناد ملی و کتابخانه های جنوب شرق کشور در ادامه گفت: در استان کرمان جمع آوری اسناد ازدواج قدیمی ۱۰۰ سال به بالا، برگ معامله های قدیمی دست نویس، دست خط های قدیمی و شناسنامه های قدیمی انجام می شود.

رفیع پور تصریح کرد: سازمان اسناد ملی کشور دارای ساختمانی است که به لحاظ استحکام در خاورمیانه اول است و تنها ساختمانی است که در کشور ضد بمب است و این مهم ناشی از اهمیت و ارزشمندبودن اسناد ماست.

مدیر مرکز اسناد و کتابخانه های ملی جنوب شرق کشور اضافه کرد: نوارضبط صوت های قدیمی و هر آنچه مکتوب است را به لحاظ معنوی برای مرکز اسناد دارای اهمیت است و سازمان اسناد ملی آنها را خریداری و در شرایط خاص نگهداری می کند هر کدام از اسناد که در اثر گذرمان تخریب شده باشند را هم مرمت کرده و در آرشیو ملی نگهداری می کند.

کد خبر 4689640

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 13 =