نقش توسعه کشاورزی در اشتغال و خودکفایی مددجویان کمیته امداد جاسک

جاسک - فرماندار جاسک نقش توسعه کشاورزی در اشتغال و خودکفایی مددجویان کمیته امداد جاسک را تشریح کرد.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها، تاکیدات و دستورات مقام معظم رهبری بر توسعه سواحل مکران، شهرستان جاسک به عنوان محور توسعه قرار گرفته است. قرارگیری این شهرستان در مهمترین نقطه دریایی عمان نقش کلیدی را در توسعه دارد. عمده مردم این شهرستان بلوچ و اهل سنت هستند.

همجواری با شهرستان سیریک و استان سیستان و بلوچستان، هم مرز بودن با کشورهای حاشیه خلیج فارس از شاخص‌های اهمیت این شهرستان است. جاذبه‌های گردشگری، ظرفیت‌های کشاورزی، پتانسیل ایجاد مناطق ویژه و آزاد اقتصادی از جمله بخشی از توانمندی‌های توسعه‌ای این شهرستان به حساب می‌آید.

آنچه در کنار توسعه و آبادانی مهم و ضروری است توانمند سازی و تقویت قشر ضعیف و آسیب پذیر جامعه ساکن در شهرستان است. از این رو در این گفتگو با محمد رادمهر فرماندار شهرستان جاسک فعالیت‌های صورت گرفته در راستای توانمندسازی مددجویان کمیته امداد امام خمینی را بررسی کرده ایم.

مهر: ظرفیت‌های کشاورزی شهرستان جاسک رو تشریح کنید؟

محمد رادمهر؛ با امعان نظر به پتانسیل‌های ژئوپولوتیک و کلیماتیک خدادادی منحصر بفرد شهرستان جاسک در خصوص کشاورزی و آبزی پروری و داشتن قابلیت صادرات در بحث فروش محصولات کشاورزی، قرار گرفتن جاسک در مسیر طرح بزرگ توسعه سواحل مکران لذا از جاسک می‌توان بعنوان یک پایلوت تولیدی صادراتی در سطح کشور یاد کرد.

این شهرستان با پیشینه و کمینه رطوبتی پایین نسبت به بیشتر شهرستان‌های استان هرمزگان و داشتن خاک حاصلخیر پتانسیل بسیار بالایی در بحث کشاورزی و آبزی پروری و اشتغالزایی دارد.

مهر: در جذب سرمایه گذار بخش کشاورزی چه اقداماتی انجام شده است؟

شغل عمده مردم جاسک کشاورزی، دامداری و صیادی و آبزی پروری و صنایع مشتق پیشین و پسین این حرفه‌ها است بحمدالله در راستای ایجاد اشتغال توانسته ایم با سیاست‌های دولت تدبیر و امید همسو و همگام پیش برویم و رونق در بحث اشتغال جوانان را دو چندان کنیم.

باتوجه به خشکسالی در راستای توسعه بخش کشاورزی با پیگیری‌های انجام شده توانسته ایم مشارکت سرمایه گذار را در بخش خصوصی در اراضی سد جگین جاسک شروع کنیم و به حول قوه الهی و حمایت دکتر همتی استاندار و نماینده عالی استان شاهد اتفاقات بسیار خوبی در شهرستان هستیم و از این حیظ ما شاهد تولیدات کشاورزی و دامی بسیار گسترده‌ای در این شهرستان خواهیم بود که برآورد می‌شود اشتغال زایی مثال زدنی در منطقه ایجاد خواهد شد.

وجود چند رودخانه در منطقه و خودکفایی در بحث برق و همچنین دارا بودن خط هوایی و فرودگاه که لازمه صادرات محصولات کشاورزی هستند از اولویت‌های اصلی کشاورزی پایدار است. یکی از مهمترین برنامه‌های فرمانداری شهرستان جاسک تلاش برای جذب سرمایه گذار و توسعه سرمایه گذاری در بخش‌های خصوصی خواهد بود که این امر افزایش اشتغال و توسعه سطح زیر کشت در منطقه را به دنبال خواهد داشت.

در یک برنامه منظم می‌توان با استحصال آب از دریا و سد جگین و همچنین آب از رطوبت جوی و مدیریت آب‌های سطحی حاصل از باران‌های فصلی، زمینه رشد این منطقه را با ارتقاء فعالیت‌های دانش بنیان کشاورزی ارگانیک و طبیعی توسعه داد. لذا موارد فوق پیش درآمدی بر ورود به بحث اصلی این مطلب که همان توانمندسازی و اشتغال افراد بی بضاعت و تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) است.

مهر: با توجه به ظرفیت‌های عنوان شده چه اقداماتی در راستای توانمندسازی اقشار ضعیف به خصوص مددجویان کمیته امداد صورت گرفته است؟

نظر به ظرفیت‌های کم نظیر جاسک در بحث کشاورزی و آبزی پروری ما از این قابلیت ارزشمند شهرستان می‌توانیم بیش از پیش در جهت اشتغالزایی در شهرستان اقدام کنیم از این منظر ورود مددجویان به طرح‌های کشاورزی و آبزی پروری زودبازده در معیشت و اشتغالزایی این عزیزان بسیار تاثیر گذار خواهد بود

ایجاد اشتغال پایدار بهترین و مطمئن‌ترین راهکار توانمندی مددجویان است که بحمدالله با برنامه ریزی هایی که انجام دادیم کمیته امداد امام خمینی (ره) شهرستان جاسک در این راستا تلاش‌های گسترده‌ای داشته است. ایجاد اشتغال پایدار و خودکفایی جامعه هدف دولت تدبیر و امید است.

سرعت گرفتن توسعه کشاورزی یکی از مهمترین راهکارهای افزایش اشتغالزایی مددجویان است. سرمایه گذاری در بخش کشاورزی علاوه بر اینکه موجب رشد تولید و اشتغال در این بخش می‌شود، با توجه به پیوندهای پسین و پیشین این بخش با سایر بخش‌ها و فعالیت‌های اقتصادی، به رشد تولید و اشتغال در بخش‌های دیگر نیز کمک می‌کند.

با توجه به اهمیت موضوع، کمیته امداد امام (ره) در اجرای طرح‌های اشتغال زایی به خصوص در زمینه طرح‌های کشاورزی و دامداری گام‌های موثری برداشته است. اجرای طرح‌های خود کفایی علاوه بر افزایش توان مالی مددجویان بر عوامل بسیاری تاثیر گذار بوده که آثار و نتایج مختلف آن کاملاً ملموس است. از جمله آثار مثبت این اقدام خدا پسندانه، ایجاد فرهنگ کار و تلاش، توانمندسازی، خود باوری و خود اتکایی در بین افراد و خانواده‌های تحت پوشش امداد در شهرستان جاسک بوده است و مهم‌تر از سایر موارد مذکور می‌توان به ایجاد اشتغال پایدار اشاره کرد.

در برنامه ما افزایش منابع جهت سقف وام طرح‌های اشتغالزای کمیته امداد امام (ره) به طور جد در دستور کاری است.

در خصوص آموزش مهارت‌های فنی و حرفه‌ای اولین گام ایجاد اشتغال است، آموزش مهارت و توانایی برای احراز شغل و یا افزایش مهارت در تمام مشاغل به مددجویان تحت حمایت با هماهنگی این نهاد بصورت رایگان یکی دیگر از برنامه‌های فرمانداری جاسک برای توانمندسازی افراد بی بضاعت و تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) است.

وجود چند رودخانه در منطقه و خودکفایی در بحث برق و همچنین دارا بودن خط هوایی و فرودگاه که لازمه صادرات محصولات کشاورزی هستند که خوشبختانه شهرستان جاسک این قابلیت‌های ارزشمند را دارا می‌باشد. که این مهم از اولویت‌های اصلی کشاورزی پایدار است.

مهر: آخرین وضعیت جذب سرمایه گذار در شهرستان جاسک به چگونه ای است؟

یکی از مهمترین برنامه‌های فرمانداری شهرستان جاسک تلاش برای جذب سرمایه گذار و توسعه سرمایه گذاری در بخش‌های خصوصی است که ما در این خصوص به یاری خدا موفقیت‌های ارزشمندی در بحث جذب سرمایه گذاران کشوری در شهرستان داشته ایم که در این مقال نمی گنجد مطلب را بسط نمایم ان شاالله در مصاحبه‌ای دیگر این موضوع و موفقیت‌هایی که فرمانداری جاسک داشته است را مفصل شرح خواهم دارد. لذا بحث جذب سرمایه گذار موجب افزایش اشتغال و توسعه سطح زیر کشت کشاورزی در منطقه را به دنبال خواهد داشت.

از دیگر برنامه‌هایی فرمانداری جاسک در بحث اشتغال افراد بی بضاعت و مددجویان کمیته امداد از طریق ظرفیت‌های بخش کشاورزی و آبزی پروری می‌توان به ورود خیرین و نیکوکاران برای ایجاد واحدهای کشاورزی و آبزی پروری و همچنین تولیدی و بسته بندی و فرآوری محصولات کشاورزی در سطح شهرستان اشاره کرد که در این خصوصی به یاری خدا ما توانسته ایم خیرین و نیکوکاران را به شهرستان گسیل کنیم و به زودی شاهد اتفاقات خوبی در سطح شهرستان خواهیم بود.

مهر: از آنجائیکه طرح‌های خوداشتغالی مورد تاکید دولتمردان قرار دارد، تا چه اندازه در اجرایی کردن طرح‌های اشتغالزایی موفق بوده اید؟

طرح‌های خود اشتغالی، گام مهمی در تامین معیشت خانواده‌های نیازمند و استقلال اقتصادی مددجویان است و نخستین و اساسی‌ترین گام در این رابطه ایجاد روحیه خوداتکایی و اعتماد به خود و روحیه علاقه به کار و نبود اتکا به دیگران است. توانمندسازی افراد تحت حمایت مهم‌ترین برنامه فرمانداری جاسک است.

موضوع اشتغال یکی از مهم‌ترین اهدافی است که دکتر همتی استاندار محترم هرمزگان به آن تاکید دارند و پیگیری‌های ارزشمندی در این خصوص از سوی ایشان انجام گرفته است.

دوره‌های حرفه‌آموزی ومهارت در بخش‌های کشاورزی، دامپروری، شیلات، صنایع‌دستی، فعالیت‌های صنعتی و خدماتی برای مددجویان زیر پوشش کمیته امداد اجرا شده است.

در راستای پرداخت تسهیلات اشتغالزایی و تسهیل کردن فرآیند ایجاد طرح‌ها برای مددجویان تحت پوشش کمیته امداد امام (ره) تفاهم نامه‌های همکاری فی مابین کمیته امداد با شیلات و جهاد کشاورزی پیگیری کرده ایم و بطور جد در دستور کاریمان است که بزودی خبر این مهم را اعلام خواهیم کرد.

کارفرمایانی که بتوانند با به‌کارگیری مددجویان کمیته امداد امام (ره) در حوزه‌های مختلف تولیدی بخش کشاورزی و دامداری, آبزی پروری اقدام کنند می‌توانند از بسته حمایتی این نهاد استفاده کنند.

کاریابی و جذب مددجویان توسط کارفرمایان بخش خصوصی را از اولویت‌های کمیته امداد خواند و گفت: کمیته امداددر صورت جذب مددجویان تحت پوشش خود و یا فرزندان آنان در مشاغل بخش خصوصی از کارفرمایان مربوطه حمایت‌های خوبی به عمل می‌آورد.

کمک هزینه پرداخت بیمه به ویژه در مناطق محروم استان، اعطای حق‌الزحمه به‌کارگیری هر کدام از مددجویان به کارفرمایان از جمله این حمایت‌ها است.

کمک هزینه پرداخت بیمه در راستای تشویق بخش خصوصی جهت ایجاد اشتغال به ویژه برای مددجویان کمیته امداد امام (ره) حتی مشمول کارفرمایانی که به صورت انفرادی نیروی کار جذب می‌کنند نیز می‌شود.

یکی از اهداف فرمانداری در بحث صرفه جویی آب، تبدیل کشاورزی از حالت کشت‌های زمینی به کشت‌های گلخانه‌ای می‌باشد که این مهم در دستور کار جدی وزارت جهاد کشاورزی نیز است.

با توجه به شرایط اقلیمی مناسب شهرستان جاسک جهت کشاورزی در تولید محصولاتی نظیر خرما، موز، انبه، گواوا، هندوانه و برخی صیفی جات، تنباکو و چندین محصول باغی و زراعی دیگری که با کیفیت بالایی تولید می‌شوند، می‌توانیم شاهد رونق بیشتر محصولات در منطقه باشیم.

در بخش کشاورزی زیر ساخت‌های زیادی در منطقه به وجود آمده است که توسعه هر یک در رشد اشتغال‌زایی تاثیر بسزایی خواهد داشت که در این میان می‌توان به پرورش آبزیان اشاره کرد که در پی آن صادرات و ارز آوری و اشتغالزایی را به دنبال خواهد داشت.

کد خبر 4709683

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 6 =