سایه مدارس کپری بر سر دانش آموزان/ شهر کرمان کمبود مدرسه دارد

کرمان – تکاپوی مردم برای آماده کردن فرزندانشان برای ورود به مدارس هر روز بیشتر می شود اما هنوز هم مشکلاتی از جمله کمبود کلاس های درس، وجود مدارس غیرمقاوم و کلاس های کپری و چادری وجود دارد.

خبرگزاری مهر – گروه استان ها: از ابتدای سال جاری تلاش برای حذف مدارس خشت و گلی، چادری و کپری در استان کرمان دو چندان شده است، طبق بررسی های صورت گرفته در شهرستان های مختلف از جمله ریگان، فهرج، رودبار جنوب و راور اقداماتی نیز در راستای توسعه مدارس انجام شده است که می توان به ساخت و ساز مدارس جدید، جایگزینی برخی از کلاس های چادری و کپری با کانکس و حذف برخی مدارس غیرمقاوم و احداث ساختمان های جدید اشاره کرد اما به نظر می رسد هنوز استان کرمان در راستای رسیدن به وضعیت مطلوب فاصله دارد.

در سال تحصیلی جدید ۲۹ هزار کلاس درس و هفت هزار و ۶۸۰ مدرسه دولتی و ۹۱۶ مدرسه غیر دولتی فعالیت می کنند و حدود ۶۲۵ هزار دانش آموز در این مدارس مشغول به تحصیل می شوند

هنوز هم کلاسهای کپری، چادری و کانکسی و غیر مقاوم در مناطق مختلف استان کرمان قابل مشاهده است.

در سال تحصیلی جدید ۲۹ هزار کلاس درس و هفت هزار و ۶۸۰ مدرسه دولتی و ۹۱۶ مدرسه غیر دولتی فعالیت می کنند و حدود ۶۲۵ هزار دانش آموز در این مدارس مشغول به تحصیل می شوند.

اما مشکلاتی از جمله وجود روستاهای دور افتاده و فاصله زیاد مناطق جمعیتی در برخی از مناطق مانند جنوب و شرق کرمان، محرومیت، مهاجرت به دلیل خشکسالی و تغییرات جمعیتی و گاه کمبود اعتبار تعدادی از این دانش آموزان را چالش مواجه کرده است.

تعداد مدارس کپری و غیر مقاوم کاسته شده اما همچنان وجود دارند

در حالیکه مسئولان دولتی از حذف مدارس خشت و گلی و کپری در کرمان خبر می دهند اما نمایندگان مجلس در مصاحبه با رسانه ها از وجود مدارس غیرمقاوم و کپری سخن می گویند هر چند که اکثرا بر این امر هم صحه می گذارند که از تعداد این مدارس کاسته شده است.

ضروریاتی مانند ایجاد مراکز شبانه روزی در مناطق محروم برای پوشش تحصیلی عشایر و روستاهای دور افتاده و جلوگیری از ترک تحصیل یکی از درخواست های مهم از سوی تعدادی از فرمانداران شهرستانهای شرق و جنوب استان کرمان است.

بازی با واژه ها برای توجیه وجود کپرها

اما بازی با واژه ها هم هنوز ادامه دارد و سعی می شود با استفاده از تعریف واژه ها، وجود کلاسهای کپری به صورت کلی انکار شود. به طور مثال گفته می شود مدرسه کپری وجود ندارد اما شاید کلاس کپری داشته باشیم.

کپرنشینی جزیی از فرهنگ مردم جنوب کرمان است و اگر استفاده از این سازه همچنان وجود دارد به دلیل تمایل مردم به زندگی در این کپرهاست!

همچنین دستگاههای مرتبط با ساخت و ساز در مناطق روستایی و محروم به صورت عجیبی اصرار دارند که کپرنشینی جزیی از فرهنگ مردم جنوب کرمان است و اگر استفاده از این سازه همچنان وجود دارد به دلیل تمایل مردم به زندگی در این کپرهاست!

در حال حاضر آمار دقیقی از کلاسهای کپری و مدارس خشت و گلی در استان کرمان وجود ندارد و باید منتظر آغاز سال تحصیلی باشیم تا ببینیم عملا این مدارس از چرخه آموزش استان کرمان حذف شده اند یا خیر.

اما حداقل اینکه طبق اعلام روابط عمومی آموزش و پرورش استان کرمان۲۹ مدرسه کپری در استان کرمان وجود دارد که دلیل این امر هم عشایری و یا دور افتاده بودن به دلیل ماهیت منطقه ای این مکان ها عنوان شده است.

نمایی از محرومیت در کلاسهای درختی و کپری

اما حداقل مطابق با شواهد تا پایان سال تحصیلی ۹۷- ۹۸ با بررسی میدانی در شرق و جنوب استان کرمان و مطابق با مصاحبه های مسئولان محلی وجود مدارس کپری و حتی درختی قابل مشاهده بود، مدارسی که به جز یک زیلو زیر پای دانش اموزان یک تخته سیاه و یک صندلی برای معلم چیز دیگری نداشتند.

از جمله این مدارس مدرسه مدرسه جعفرآباد در شهرستان رودبار جنوب بود که معلم این مدرسه در گفتگو با مهر محرومیت منطقه را عامل وجود مدارس و یا همان کلاسهای کپری عنوان کرد.

وی فاصله این مدرسه با یک کلاس درس که شامل یک درخت و یک کپر دست ساز توسط دانش آموزان و والدینشان می شد را از شهر رودبار ۷۰ کیلومتر اعلام کرد و افزود: دانش آموزان با محرومیت شدید اقتصادی خانواده هایشان مواجه هستند و به دلیل اینکه در این حوالی مدرسه وجود ندارد، کلاس درس زیر سقف این کپر که توسط خود دانش آموزان احداث شده فعال است.

به دلیل اینکه در این حوالی مدرسه وجود ندارد، کلاس درس زیر سقف این کپر که توسط خود دانش آموزان احداث شده فعال است

وی گرما، سرما، حیوانات موزی، باد و خاک و کمبود شدید امکانات را از مشکلات چنین مدارسی عنوان کرد و بیان داشت: پراکندگی بالای جمعیت و کمبود شدید زیر ساخت و مهاجرت مردم به دلیل خشکسالی باعث می شود چنین مدارسی شکل بگیرند و البته فقط در جعفرآباد نیز این مدارس دیده نمی شود.

این معلم احداث مجتمع های آموزشی را راهکار رفع این مشکل دانست و گفت: بسیاری از دانش آموزان همین مدرسه کانکسی هم برای رسیدن به این درخت هر روز چند کیلومتر راه طی می کنند.

نماینده مردم پنج شهرستان جنوبی استان کرمان در مجلس نیز با اشاره به اینکه اقدامات زیادی برای توسعه فضاهای آموزشی انجام شده اما هنوز مشکلاتی وجود دارد به خبرنگار مهر گفت: نمی توان وجود این مدارس را در مناطق دور افتاده و یا گاه در روستاهای فاقد امکانات در نزدیکی مراکز شهری را منکر شد.

احمد حمزه گفت: اینکه گفته شود سازه های کپری جزوی از فرهنگ مردم محسوب می شود و وجودشان نشانه محرومیت نیست اشتباه است چون ما در برخی از مدارس بزرگ جنوب کرمان شاهد وجود مدارس شش کلاسه کانکسی هستیم که قابل قبول نیست.

وی خواستار توسعه فضای آموزشی و حذف مدارس کپری و چادری در همه شهرستانهای جنوب کرمان شد و گفت: همه دانش آموزان استان باید از شرایط استفاده از امکانات حداقلی برخوردار باشند.

مدارس سنگی در مناطق عشایری وجود دارد

فرماندار ریگان نیز در گفتگو با مهر اظهارداشت: خوشبختانه با پیگیریهای صورت گرفته در شهرستان و همکاری مسئولان چند مدرسه در شهرستان در سال جاری مورد بهره برداری قرار می گیرد و مشکلات وجود مدارس خشت و گلی به کلی در شهرستان وجود ندارد و اگر تعداد معدودی هم باشند به زودی این مشکل رفع می شود.

امین باقری افزود: در برخی از روستاهای دور افتاده مشکلاتی از جمله وجود مدارس سنگی وجود دارد که به دلیل ماهیت عشایری و دور افتاده بودن است اما تقریبا مدرسه کپری نداریم.

وی تصریح کرد: سعی کرده ایم در برخی از مناطق به خصوص در کوهستانهای منطقه با استقرار کانکس مدارس فرسوده، خشت گلی و کپری را حذف کنیم.

سعی کرده ایم در برخی از مناطق به خصوص در کوهستانهای منطقه با استقرار کانکس مدارس فرسوده، خشت گلی و کپری را حذف کنیم

وی مشکل اصلی شهرستان را وجود مدارسی دانست که قدمت بالا دارند و با اشاره به زلزله خیز بودن ریگان گفت: برخی از این مدارس بیش از ۵۰ سال قدمت دارند.

فرماندار ریگان همچنین با اشاره به موج مهاجرت به دلیل خشکسالی و طوفان شن افزود: همین مساله موجب شدن سرانه امکانات تحصیلی از جمله میز و صندلی و فضای آموزشی در شهرستان دچار مشکل شود که قول رفع این مشکل نیز داده شده اما هنوز اجرا نشده است.

اما همه مشکلات نیز به مناطق محروم و دور افتاده برنمی گردد، در شهر کرمان این روزها یکی از مشکلات مردم وجود مدارس دو شیفته و یا مدارس با تعداد بالای دانش آموز است بطوریکه در سال تحصیلی گذشته برخی از کلاس ها نزدیک به ۴۰ دانش آموز داشتند.

دلیل اصلی این امر هم کمبود فضای آموزشی در مرکز استان است، نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با مهر می گوید: یکی از مهمترین دلایل مراجعات مردمی به دفتر بنده مشکل ثبت نام دانش اموزان است.

شهر کرمان با کمبود مدرسه مواجه است

محمد رضا پور ابراهیمی افزود: هم اکنون شهر کرمان با مشکل جدی در زمینه تامین کلاس درس مواجه است و همین مساله موجب شدت شاهد فعالیت مدارس دو شیفته در شهر کرمان باشیم.

وی دلیل این امر را عدم برنامه ریزی برای توسعه مدارس مطابق با رشد جمعیت استان دانست و گفت: طبق آمار جمعیت دانش آموزی کرمان در سال جاری رشد ۵ درصدی دارد.

وی خشکسالی، مهاجرت مردم به کرمان را دلیل اصلی افزایش تعداد دانش آموزان دانست و بیان کرد: کرمان یک شهر زلزله خیز است اما در این شهر ۶۰ درصد مدارس غیرایمن هستند و باید برای مقاوم سازی این مدارس چاره اندیشی کرد.

وی گفت: با پیگیری صورت گرفته از برخی از واحدهای صنعتی و شرکتهای بزرگ خواسته شده است در راستای توسعه فضای آموزشی شهر کرمان سرمایه گذاری کنند همچنین باید اعتبارات بیشتری در راستای توسعه مدارس کرمان از بخش دولت جذب شود.

این در حالی است که طبق گفته مسئولان آموزش و پرورش استان کرمان ۳۰۰ پروژه نیمه تمام در استان وجود دارد که ۳۶ مورد از این پروژه در شهر کرمان قرار گرفته است که در صورت تامین اعتبار و تکمیل این پروژه ها بخش قابل توجهی از مشکلات رفع می شود.

استاندار کرمان نیز با اشاره به وجود برخی از ساختمان های اداری مازاد در کرمان خواسته است از این ساختمان ها به عنوان مدرسه استفاده شود.

کد خبر 4719632

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 3 =