مهار موفقیت آمیز بیماری لمپی اسکین در دام های فریدونشهر

فریدونشهر- رئیس دامپزشکی فریدونشهر گفت: ما چند مورد بیماری لمپی اسکین را در سطح شهرستان فریدونشهر داشتیم که با انجام سم پاشی این بیماری مهار شد و مورد جدیدی گزارش نشده است.

محمدرضا موسی خانی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به این موضوع که در فریدونشهر، همه ساله شاهد حضور عشایری هستیم که از استان خوزستان و مناطق مختلف استان اصفهان وارد شهرستان می شوند، اظهار داشت: در شهرستان فریدونشهر علاوه بر وجود ۴۰۰ هزار راس دام های عشایری، ۸۰ هزار راس دام سبک و ۹ هزار راس دام سنگین روستایی وجود دارد و برنامه واکسیناسیون در شهرستان به این صورت است که اول دام های روستاییان واکسینه می شود و بعد از ورود عشایر به فریدونشهر واکسیناسیون دام عشایر را آغاز می کنیم.

مهار موفقیت آمیز بیماری لمپی اسکین در سطح شهرستان فریدونشهر

وی ضمن بیان این مطلب که دامپزشکی شهرستان فریدونشهر در ابتدای سال دام های سبک روستایی را تحت پوشش واکسن شاربن، آبله و تب مالت قرار داده است، ابراز داشت: پنج هزار راس دام سنگین روستاییان تحت پوشش واکسن لمپی اسکین قرار گرفت و علاوه بر آن ما در مرحله اول واکسیناسیون تب برفکی ۹ هزار راس دام های سنگین را در تمامی روستاهای شهرستان تحت پوشش قرار دادیم و مرحله دوم واکسیناسیون تب برفکی در پاییز انجام می شود و زمستان هم واکسیناسیون بروسلوز(تب مالت) دام سنگین را داریم.

رئیس دامپزشکی شهرستان فریدونشهر  با بیان اینکه لمپی اسکین یک بیماری ویروسی است که در فصل گرم شایع و از طریق پشه ها منتقل می شود، افزود: ما چند مورد بیماری لمپی اسکین را در پیشکوه، پشتکوه و چند مورد هم در بخش مرکزی شهرستان داشتیم که با انجام واکسیناسیون و آموزش دام داران و انجام سم پاشی این بیماری مهار شد و مورد جدیدی گزارش نشده است.

تزریق یک میلیون نوبت سر واکسن در سال به دام عشایر

وی با اشاره به اینکه موضوع که به خاطر رفت و آمد دامهای عشایری به شهرستان فریدونشهر امکان شیوع بیماری های مختلف وجود دارد و دامپزشکی شهرستان در تلاش است که تزریق بیشتر واکسن ها را در دستور کار خود قرار دهد، بیان داشت: پس از ورود دام های عشایر کار اصلی دامپزشکی شهرستان واکسیناسیون دام عشایر است و به صورت معمول برای دام های عشایری در سال یک میلیون نوبت سر تزریق واکسن داریم که هر بار مراجعه برای واکسیناسیون یک نوبت سَر حساب می شود.

موسی خانی اضافه کرد: ما امسال برای واکسیناسیون دام های عشایر تزریق واکسن های مختلفی مثل آبله، شاربن، پی.پی.آر و غیره را در دستور کار قرار دادیم.

طیور شهرستان فریدونشهر عاری از بیماری های خطرناک هستند

وی با بیان این مطلب که طیور در شهرستان فریدونشهر به دو بخش صنعتی و بومی تقسیم می شوند و در بخش صنعتی، شهرستان دارای پنج بخش مرغداری گوشتی و پنج واحد پرورش بوقلمون است، تصریح کرد: در بخش صنعتی واکسیناسیون از لحظه ورود جوجه به سالن و به صورت منظم انجام و واکسن به صورت آشامیدنی و تزریقی وارد بدن جوجه می شود ولی در طیور روستایی با توجه به اینکه کشور عاری از آنفولانزای فوق حاد است طرح واکسیناسیون خاصی نداشتیم اما به صورت موردی واکسیناسیون دوگانه را انجام دادیم.

 رئیس دامپزشکی شهرستان فریدونشهر افزود: آخرین بار سال ۹۶  شاهد شیوع آنفولانزای فوق حاد را در طیور روستایی بودیم و بعد از آن گزارشی در این زمینه نداشتیم؛ البته بیماری هایی با اهمیت کمتر مثل نیوکاسل و یا عفونت های مختلف در طیور روستایی وجود دارد که با مراجعه و تشخیص درمان می شود.

تزریق واکسن هاری به سگهای خانگی تا شعاع سه کیلومتری در سال گذشته

وی با اشاره به این مطلب که تمام امور حیات وحش مربوط به محیط زیست است ولی در صورتی که امکان انتقال یک نوع بیماری از حیات وحش به انسان وجود داشته باشد دامپزشکی دست به کار می شود، ابراز داشت: سال گذشته یک مورد هاری در شغالی مشاهده شد که با توجه به مثبت بودن نمونه، واکسیناسیون سگ های صاحب دار در شعاع سه کیلومتری انجام شد.

کد خبر 4719859

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 0 =