ارسال یک سوم پرونده های قضایی جهت اظهار نظر به پزشکی قانونی

با حضور جمعی از مسئولان قضایی و کشوری مراسم تودیع و معارفه مدیر کل پزشکی قانونی استان تهران برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مهر، مراسم تودیع ومعارفه مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران باحضور رییس سازمان پزشکی قانونی، استاندار و فرماندار تهران، رییس دادگستری استان و دادستان تهران، فرمانده نیروی انتظامی، رییس آگاهی تهران بزرگ و تعدادی از نمایندگان مجلس آغاز شد.

مسعود قادی پاشا در مراسم تودیع خود گفت: پزشکی قانونی تهران در شهرستان ها و مرکز تهران دارای بیست مرکز است که خدماتی را ارایه می دهد.

وی افزود: کهریزک با هجده هزار متر بنا و با حضور متخصصان دارای رتبه اول در خاورمیانه در بخش های سم شناسی و غیره است.
قادی پاشا به عملکرد پزشکی قانونی تهران اشاره کرد و گفت: استان تهران با توجه به وسعتی که دارد سالیانه دویست و سی هزار معاینه سالیانه دوازده هزار معاینه جسد و هفت هزار پرونده دارد.

قادی پاشا به پرونده های قصور پزشکی اشاره کرد و گفت:پنجاه و شش درصد کل پرونده های قصور پزشکی مربوط به استان تهران است.
وی ادامه داد: چهار هزار پرونده در بحث پاتولوژی داریم و این در حالیست که در این حوزه با کمبود نیرو مواجه بودیم. مدت پاسخ پاتولوژی از سه ماه به کمتر از یک ماه رسیده است.

قادی پاشا اظهار داشت: ۸۷ هزار آزمایش نمونه سم شناسی داریم.

معاون پزشکی و آزمایشگاهی پزشکی قانونیگفت: استان تهران دارای ۴۶۴ کارمند است و این در حالی است که پرونده‌ها در چند سال اخیر افزایش یافته است.

وی ادامه داد: بیست درصد کل معاینات اجساد کشور در استان تهران است.

به گفته قادی پاشا ۵۸ درصد پست ها در پزشکی قانونی تهران بلاتصدی است.

وی افزود: بهسازی سیستم سرمایشی کهریزک از مشکلات پزشکی قانونی بود که با جذب اعتبار ۵ میلیارد تومان برطرف شد.

مدیر کل سابق پزشکی قانونی تهران افزود: همچنین نمونه گیری از ۱۱هزار و ۸۵۰ نفر از مجرمین جهت تکمیل بانک ژنتیک انجام شده است.
وی افزود: امحای یک و نیم میلیون پرونده های راکد طبق دستور العمل اسنادملی (۸تن) و همچنین پیگیری اختصاص زمین به پزشکی قانونی استان جهت افتتاح ساختمان های جدید در برخی از شهرستان های استان انجام شده است.

مدیر کل سابق پزشکی قانونی استان تهران به حادثه منا اشاره کرد و گفت:۲۴۰جسد مربوط به حادثه منا در پزشکی قانونی مورد معاینه قرار گرفت.

وی به حادثه حله عراق اشاره کرد و گفت: ۱۳هزار و ۳۰۰باز در سه نوبت کار تطبیق دی ان ای انجام شد و در کمتر از چهار روز شناسایی ها انجام شد.

در رابطه با حادثه قطار تهران _تبریز هم بیش از چهل و شش هزار بار کار تطبیق انجام شد.

قادی پاشا با اشاره به حادثه پلاسکو گفت: از بیست و یک نفر فقط چهار جسد سالم داشتیم و با کار شبانه روزی توانستیم پیکرها را شناسایی کنیم.

در ادامه مراسم، مهدی فروزش در مراسم معارفه خود به عنوان مدیر کل پزشکی قانونی تهران گفت: یک سوم پرونده های قضایی جهت اظهار نظر به پزشکی قانونی ارسال می شود و در ۹۹درصد موارد مورد استناد قرار می گیرد.

وی افزود: این سازمان از جایگاه خطیر و مهمی در قوه قضاییه برخوردار است.

فروزش افزود: بیست درصد از حجم وظایف در سازمان پزشکی قانونی بر عهده پزشکی قانونی تهران است.

مدیر کل پزشکی قانونی استان تهران تصریح کرد: سازمانی می تواند ادعای موفقیت داشته باشد که به صورت متوازن پیش رود. نمی توان گفت به نقطه ایده آل رسیدیم اما به نقطه قابل قبولی دست یافتیم.

وی افزود: سابق فعالیت در استانهای مختلف داشتم و می توانم بگویم استان تهران در رابطه با پزشکی قانونی یکی از محروم ترین استان ها است.

کد خبر 4731634

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 5 =